Ana içeriğe atla

Para Ayı Ramazan

On bir ayın sultanı, rahmet ve inananların en sevdiği ay olan Ramazan ayı tekrar geldi. Eşiğindeyiz hayırlısıyla. Bugün sahur ve yarın oruçla iliklerimize kadar bu zorluğu, bu zorlukla gelen güzelliği hissedeceğiz inşallah.

Allah'ın Müslümanlara verdiği değerli bir hediye olması nedeniyle kimse bu ay hakkında olumsuz düşünmek istemez. Bu ay ile ilgili kim ne yaparsa yapsın herkes hayra yormaya çalışır. Yalnız tüm iyi yorumlara rağmen ben herkesin söylediği gibi değil, biraz da arka plana attığımız bir konuda konuşmak istiyorum.

"Sen kim oluyorsun da herkesin kafasında Rahmet Ayı olarak özdeşleşmiş bu aya böyle bir başlıkla hakaret ediyorsun" diyebilirsiniz. Zaten ben de size, Rahmet Ayı kılıfının arkasında, para ayını kutladığımızı anlatmak için bu yazıyı yazıyorum.

Daha Ramazan'a girmedik, o yüzden geçen yıllarda yaşadığınız Ramazan iklimlerine şöyle bir dönün bakalım ne görüyorsunuz? Yiyecek, içecek, şişmiş karınlar, ne kıldığının farkında olmadan kılınan rekatlarca namazlar, yirmi dakikada okunan cüzler... Sorsam şimdi, rahmet bunun neresinde diye ne cevap verirsiniz? Aslında ne için yapıldığının farkına varılmadığı müddetçe açlığın bir faydasının olmayacağı konusuna hiç girmiyorum. Çünkü bu konuda da birçok yazı bulabilirsiniz internette.

Kendine her türlü şeyden fırsatlar çıkaran kapitalist düzen, Anneler Günü, Sevgililer Günü ve bunlar gibi daha birçok günde kodamanları zengin ettiği gibi ne yazık ki Ramazan'ı da çok iyi bir şekilde kullanmakta. Rahmet Ayı dediğimizde zihnimizde affolunma, tövbe, günahları terk edip bir daha dönmeme, bu ayı fırsat bilip yeni bir hayata başlama canlanacağına pide, kola, baklava ve daha bir sürü yiyecek ve içecek şekil buluyor.

Peki hiç düşündük mü neden bunu yapıyoruz? Bize kim yaptırıyor? Filistin'de bebekler öldüren İsrail'e açıkça yardım eden Coca Cola "Ramazan'ın tadı en güzel bende çıkar" derken neden onu kardeşimiz sanıyoruz? Yılın on bir ayı boyunca İslam hakkında tek bir kelime edemeyen, edince de "kahrolsun Şeriat" naraları atan televizyon kanallarının Ramazan Özel'lerini neden İslami program sayıyoruz? İslam'a olan düşmanlıklarını gizlemeyen gazetelerin kuponla Kur'an dağıtmalarını neden yadırgamıyoruz? En önemlisi de bunların tek dertlerinin para olduğunu neden anlamıyoruz?

Ne yazık ki kapitalizmin kuklasıyız. Bizi istedikleri gibi oynatıyorlar. Ramazan'ı bildiğimiz gibi değil, onların istedikleri gibi yaşıyoruz. Bir çoğumuzun yaptığı, bir süre aç ve susuz kalmaktan başka bir şey değil. Akşam olunca da boşalan mideyi öyle bir dolduruyoruz ki o açlığın da bir anlamı kalmıyor.

Ali Şeriati'nin deyimiyle şimdi "nasıl"dan "niçin"e geçme zamanı. Ömrümüz boyunca "falan ibadeti nasıl yaparım" dedik. Biraz da "niçin yapıyorum" diyelim. Bu konuda düşününce Ramazan'ın yeme-içme için değil; belki düşünme için büyük bir fırsat olduğunu anlarız.

Ramazanımız mübarek olsun, tüm İslam alemine hayır, bereket ve uykudan uyanış getirsin inşallah.

Yorumlar

 1. Vayy beh, yusuf abi sen yazdın boyle yaw. Hic boyle dusunmemistim.

  YanıtlaSil
 2. O şehrin dışındaki koskoca alışveriş merkezlerine küçücük bir mescid sığdıramayanların kurbanda ve Ramazan-ı şerifte yarış etmesi de ayrı bir mevzu.

  YanıtlaSil
 3. Abidin, Ali Şeriati okuyana kadar ben de düşünememiştim. Fırsat bulursan en azından Dine Karşı Din kitabını oku. Zaten kırk sayfa falan.

  Yolcu, gerçekten istersek örnekleri çoğaltabiliriz. Adamlar işlerini çok iyi biliyorlar.

  YanıtlaSil
 4. Kapitalizmin çakallığı hakkında akıllı ipuçları yakalamışsın. Güzel bir yazı olmuş. Çıtayı her gün yükseltiyorsun yazılarında. Konuyla ilgili benim yorumum ise şu: Aslında bunların farkında olan çok insan var ama toplum hayatı öyle bir dayatıyor ki bile bile ladese gidiliyor. Aslında mesele yine dönüp dolaşıp aynı yere geliyor. Değirmenlerle savaşmak zor. Kişi önce kendi yanlışlarının peşine düşerse, toplum da kuklacıların (dünyayı perde arkasından yönettiklerini zannedenlerin) kuklası olmaktan çıkar.

  YanıtlaSil
 5. Çok haklısın abi, ilk önce kendimden başlarsam belki bir yerlere varabilirim.

  Teşekkür ederim güzel yorumun için.

  YanıtlaSil
 6. Hem kapitalizmin kuklası olmuşuz diyorsun hemde soruyorsun neden yapmıyoruz diye. Kapitalizmde sadece para vardır ve bu amaçla her şeyi ama her şeyi kullanırlar. Anlayış böyle.. Ancak bunlar var diye televizyon ve gazetelere kızmak yerine, biz bu reklam veprogramlara neden bu kadar bağımlıyız onu düşünelim. Hemen herkes televizyonlara ve yayıncılara sürekli laf ediyor ama baktığın zaman hepsi değişik konularda. Oysa üç yüz tane kanal var. Eğer dini program istiyorsan istediğin zaman açıp izleyebilirsin. Aslında sorulacak tek bir soru var oda 11 ay çalıp çırpan, her türlü rezilliği yapan, memleketin her köşesini soyan, her fırsatta pirince taş karıştıran adamlar nasıl oluyorda müslüman oluyor ve bir aylığına oruç tutarak ibadet yaptığını sanıyor.
  Yusuf kardeşim bu dediklerin dünyanın her yerinde var. Arabistan da mezarları yıkıp neden otel yaptılarsa aynı zihniyet fırsatını yakalamışken karını arttırmaya çalışır..
  Sevgilerle...

  YanıtlaSil
 7. Çok haklısın Volkan Abi, kime Müslüman dememiz gerektiği hakkında düşünmemiz gerekiyor. Ne yazık ki kendine devrimci Müslüman deyip kapitalist olan insanlar dahi tanıyorum.

  Çok düşünmek lazım çok.

  YanıtlaSil
 8. Öncelikle hayırlı ramazanlar..
  O kadar doğru yazmışsın ki, dinimizin kullanıldığı gibi Ramazan da kullanılıyor.

  Sırf Ramazan diye, kilosu 1 lira olan domates 2 lira. Tüm medya birden Müslüman kesilmiş, satış yapmak için insanların duyguları kullanılıyor.

  dediğin gibi, Ramazan'da da herkes kendine Müslüman..

  YanıtlaSil
 9. Hayırlı Ramazanlar, ne yazık ki bilinçlenmek için okuyan yok, okuyup da anlatan da çok az.

  YanıtlaSil
 10. Coca Cola sisesini aynaya elinizle yapistirin ve tersinden okuyun yazi arapcaya dönüsüyor ne anlammi cikiyor? aynen size türkcesini yaziyorum Muhammed yoktur Allah yoktur.
  Coca Cola icmeyeli yillar oluyor

  YanıtlaSil
 11. Bu tür şeylere inanmıyorum.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …