Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygularla avutur. Dindar olmayan insanlarda ise vakti boşa harcamakla arka plana atılan manevi yön, insanın boşluğu hissetmesine engel olacak bol aksiyonla unutulur. Kimi dindar olmayan insanlar da hayatta önüne başka hedefler koyarak manevi yönlerini bu hedefe ulaşma gayretiyle doyurur.

Fakat insan yaratılışı bunlardan hiçbirine göre değildir. İnsanın içinde bir tanrı duygusu vardır ve bu duygunun öyle ya da böyle doyuma ulaştırılması gerekir. Tanrıyı bulamamış bir insan her zaman içinde bir boşluk hisseder. Buna karşın tanrıyı bulabilmiş, onun varlığının farkına varmış bir insan tüm zorlukların üstesinden gelebileceği bir güç bulmuş demektir.

Bu güç duadır. İnsanın tanrısıyla, yaratıcısıyla, hiçbir şekilde ulaşma imkanı olmayan o yüce güçle iletişiminin adıdır dua. Dua insanı rabbe götüren, onu manevi boşluklardan yüce tatminlere ulaştıran bir sedadır. Dua, insanın dünyadaki yaşamına anlam veren, onu uyuyan insanlardan farklı kılan en güzel nidadır.

Yazının başında söylediklerimize dönersek duada en önemli şey yapılanların itirafıdır. Bu duanın kabul olmasının yoludur. Çünkü yanlışını itiraf eden insan onu bir daha yapmayacağını da kendisine kabul ettirmektedir. İsterseniz deneyin, bir insanla bir sorun yaşayın. Sonra gidin ondan af dileyin ama sadece beni affet deyin. Sonra bir başka insanla sorun yaşayın, ondan af dilediğiniz zaman ben böyle böyle yaptım hatalıyım lütfen beni affet deyin. Bakın bakalım hangisi önce affediyor.

Önemli olan günahı itiraf etmek ve Allah'tan istemektir. İnsanı manevi olgunluğa ulaştıran budur. Aksi halde zaten her şeyi bilen Allah'a dua etmenin de bir anlamı olmazdı. Hatta yaşamak da amaçsız olurdu.

Yorumlar

 1. Kişinin itiraf etmesi güzel ama kime? Sahibine.

  Sosyal paylaşım sitelerinde günahlarını itiraf etmek iyi bir şey değil. Bir çok şahit tutmuş olursunuz günahlarınıza. Yarın ahirette hepsi falan şu şu günahları işlemişti diye şahitlik eder. Halbuki bunun için Allah'a yalvarmış olsaydı sadece, belki affedilirdi.

  Herhangi bir kişiyle sorununuz varsa, onunla helalleşirsiniz. Herkese ifşa etmeye gerek yoktur. Fakat karşınızdaki kişi boşboğazın tekiyse o sizi zaten herkese rezil eder. O yüzden en başından insanlarla iyi geçinmekte fayda var.

  YanıtlaSil
 2. Ben de Yolcu'nun dediği gibi biliyorum.Günahları ortaya dökmemek lazım,şahit tutmamak lazım.Allah'ın herkesten gizleyip setreylediğine bizim de aynı yaklaşımda bulunmamız gerekiyor..Allah'a itirafa gelince,o ne güzel ve ne rahatlatıcıdır..Allah razı olsun..

  YanıtlaSil
 3. Aslında ben insanlar sosyal paylaşım sitelerinde günahlarını anlatsınlar dememiştim. Dua ederken, yani Allah'la başbaşa günahını itiraf etmeli demek istedim. Sosyal paylaşım sitelerinde bu söz duayla dalga geçilir gibi kullanılıyor demek istemiştim. Yoksa kötülüğü gizlemenin gerekli bir şey olduğunu biliyorum.

  YanıtlaSil
 4. Artık o kadar cıvıdık ki, kendimize saygımız kalmadı, kendini bilen rabbini bilir, kendine saygısı kalmayanın Allah'a nerden saygısı olsun.

  YanıtlaSil
 5. Adsız güzel söylüyorsunuz da kendini bilmek de epey çetrefilli bir konu.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)