Ana içeriğe atla

Arkadaşım Olur musun


Çok hızlı ilerliyordu. Bir yere yetişmek için hiç durmadan gidiyordu ama hep aynı yerde dönüp durduğundan haberi yoktu. Dokuzdan sonra yokuş yukarı tırmanan bir araba görüntüsü veriyordu. On ikiden aşağı indi mi de freni olmayan bir bisikletin, bir tepeden inişini sergiliyordu.

Nihayet gözünü saatten alabildi. Sıcağın onu rahatsız ettiğini hissetti. İki eliyle tişörtünün altından tutup birkaç kez salladı. Çok geçici bir çare olmasına rağmen en çok kullanılan serinleme hareketiydi. Müzik artık onu rahatsız etmeye başlamıştı. Sabahtan beridir dinliyordu ama kapatmak da istemiyordu. Oda sessiz olunca daha da bir yalnız hissediyordu kendini.

Kendini bildi bileli yalnızdı. Genelde bundan şikayet etmezdi. Pek de sıkılmazdı ama bugün durum farklıydı. Günlerce süren iştahsızlık ve uykusuzluktan sonra önceki gün hem çok yemiş hem de fazla uyumuştu. Sabahtan beri içerideydi. Biraz ders çalışmış, biraz da internette dolaşmıştı.

Akşam yemeği olarak kendine yumurta kaynatmıştı. Çok severdi haşlanmış yumurtayı. Yemek olmadı mı en güzel çareydi. Tavuklar da evden olunca daha bir büyük oluyordu sarıları.

Yumurtaların hepsini yiyememişti. Artan tek yumurtayı masada duran gazoz şişesinin üstüne dik olarak yerleştirdi. Az sonra alıp üstüne iki göz, bir burun, bir de ağız çizdi. Tam karşısında duruyor, ona bakıyordu yumurtanın gözleri. Kötü çizdiği için komik buldu çizimini.

Yumurtaya bakıp gülümserken aniden bir ses duydu. "Ne gülüyorsun, adam gibi çizseydin" dedi ses. Etrafına baktı. Müziği durdurdu. Kapı kapalıydı. Biraz korkmuştu ama fazlaca heyecanlanmıştı. Kim konuşmuştu onunla. Yumurtaya bakmaya cesareti yoktu. Dik olarak yumurtanın üzerinde durduğu şişeye bakıyordu. Ses tekrar duyuldu: "Ne oldu, az önce gülüyordun. Bakıyorum korkudan sapsarı kesildin. Merak etme sen beni yemezsen ben seni yiyemem."

Ne gözlerine, ne kulaklarına ne da aklına inanıyordu şu an. Konuşan yumurtaydı. Daha doğrusu yumurtaya çizdiği çirkin surattı. Korkusu biraz geçmiş olmasına rağmen heyecanı daha da artmıştı. "Sen mi konuştun" diye sordu yumurtaya? Yumurta, "Benden başka kim var yanında?" diye soruya soruyla karşılık verdi. Yumurtayla birlikte bir sürü eşya vardı masada. Yumurta bunu fark edince "Tamam ama onların suratı yok." dedi.

Müziği tekrar açtı. Gözlerini kapattı. "Bu imkansız, yumurta konuşamaz. Hem o suratı da ben çizdim." Yumurtanın sesi yine duyuldu: "İçinden geçirdiklerini de duyabiliyorum." dedi. Gözlerini açıp yumurtaya yalvarırcasına bakarak sordu: "Ben deliriyor muyum?" Yumurta; "Aslında daha delirmedin ama böyle giderse o günler de gelecek. Çok uzak değil yani" diyerek pişkin pişkin güldü.

Şeytani bir gülümseme yayıldı yüzüne. Yumurta durumu anlamıştı. Bağırmaya başladı, "Hayır, hayır beni yiyemezsin. Hem az önce bir sürü arkadaşımı yedin, sen fil misin?" Elini gayri ihtiyari karnının sol tarafına götürdü. Gerçekten de doluydu. Hem canı da bir şey yemek istemiyordu.

Yüzündeki şeytani gülümseme yerini tatlı bir tebessüme bıraktı. Yumurtaya "arkadaşım olur musun?" diye sordu. Korktuğu başına gelmişti. Şimdi gerçekten kafayı yiyordu.

Yorumlar

  1. =) Cast away filmini hatırladım. Orada da uçakla adaya düşen ve senelerce yalnız kalan adam futbol topuna çizdiği suratla konuşuyordu. Ama top sadece dinliyordu =)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.