Ana içeriğe atla

Arkayı Beşleyelim


Dün şehir içi, orta boy halk otobüslerinden boş olanı görünce hemen atladım. Arka tarafta oturmak garanti olduğu için hemen gözümü en arkaya diktim. Otobüslerin son koltukları beşli olur. Sağ taraf cam kenarında bir kız, yanında bir erkekle oturuyorlardı. Ben de sol taraf ikinci koltuğa oturdum çünkü cam kenarındaki koltuğa güneş vuruyordu.

Bir süre oturunca otobüse güle şakalaşa bir kız ve bir erkek daha bindi. İlk önce gelip hemen önümdeki koltuğu oturdular. Biraz sonra akıllarına ne geldiyse erkek olanı cam tarafına geçmek için izin istedi benden. Erkek cam tarafına geçti, bayan da yanıma oturdu. Arkayı beşlemiştik. Ben adama kalk bayan cam tarafına geçsin demeyi düşündüm ama gerek kalmadan onlar bunu yaptılar, yapmaz olaydılar.

Zaten çılgın oldukları her hallerinden belli olan gençler, otobüsün hareket etmesinden sonra daha da çıldırdılar. Sürekli gülüyorlar, şakalaşıyorlar, bağırıyorlar, hatta kimi zaman birbirlerine vuruyorlardı. Ben elimdeki notlarla iki manyak çiftin arasında kalmıştım.

Sağdakiler ilk başta ses etmediler ama sonra onlara da bir haller oldu. Soldakilerden mi etkilendiler ne olduysa erkek yanındaki kızın elini büyük bir gürültüyle öptü. Yarım saat kadar, öpüşmeler, bağrışmalar, hakaretler arasında ders çalışmaya çalışarak yolculuk ettim.

Gözüm hep kağıttaydı ama aklım onlardaydı. Ahlaki açıdan oluşan erozyona üzülmeyi bir kenara bırakarak kızlara acımaya başlamıştım. Çünkü havaların ısınmasıyla ortaya çıkan böyle, sözüm ona sevgileri ciddiye almıyorum. Ciddi olmadığından da olan, hep bayanlara oluyor. Fakat ne yazık ki onlar durumdan habersiz olarak kendilerine her güleni dost sanıyorlar.

Allah bilinç versin. En azından üniversite öğrencilerin iki satır kitap okuma bilinci...

Yorumlar

  1. Mutlu olduklarını, özgür olduklarını sanıyorlar böyle davranarak. Lakin dışardan ne kadar zavallı göründüklerinin farkında değiller

    YanıtlaSil
  2. Doğru. Kalabalık bir yerde olduklarının farkında olduklarını sanmıyorum.

    YanıtlaSil
  3. Allah hidayet versin. Bu yazıya yapılacak öyle uzun yorumlar var ki... Ama ne dil söyler ne kalem yazar. Biz bu duayla kifayet edelim..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.