Ana içeriğe atla

Aşk Bitti


Genç bir yeğenim var. Geçenlerde konuşurken laf arasında aşk da geçti. Konu açılınca hemen "aşk bitti" dedi. Sanırım gençlik hevesi olarak birini sevmiş. Bildiğimiz hikayeler yaşamış ve şimdi de aşkın bittiğini söylüyor. Ben itiraz ettim, "hiç aşk biter mi" dedim. Cevabı manidardı, "zaten aşk diye bir şey yoktur." Tabi ben ona, herkese dediğim gibi "hadi be oradan, sen aşkı nereden bileceksin" demeyi ihmal etmedim.

Acınacak durumdayız. Aşk gibi harika bir şeyi bu kadar basite indirgemişiz. Heveslerimizi, egolarımızı tatmin etmenin adını aşk koymuşuz. Basit bir arkadaşlığa aşk demiş, "aşksız geçen günlerimi günden saymıyorum" naraları atmışız. Canımız azıcık yanınca da suçsuz mahkumumuz olan aşka küfürler yağdırmış, hatta onu küfürlerin en büyüğü olan yoklukla itham etmişiz.

Biz de haklıyız aslında. Görmediğimiz, tatmadığımız bir şeyin varlığını nasıl hissedebiliriz. Tipi hoşumuza giden bir insanı beğenmemizi bize aşk diye anlatmışlar biz de inanmışız. İçimizde oluşan basit, sıradan duyguları aşk sanmış, işi gücü bırakıp kendimizi mecnun diye çöllere atmışız. En acısı da çok kısa bir süre sonra ya başka birine aşık(!) olmuşuz ya da aşk zaten yoktur demişiz.

Mantık dersinde bile tanımsız olarak geçen aşkın tanımını yapmak haddim değil ama bu kadar basit olarak algılanmasını kabullenemiyorum. Tamam belki çoğu insan ne olduğunu bilmiyordur ama bence aşk vardır ve yine bence biten bir şey değildir. Eğer bitiyorsa aşk değil; eğer aşksa biten bir şey değil.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.