Ana içeriğe atla

Ben Güzele Güzel Derim

Aykırı olmak güzel şey. Kimi zaman bazı laflara, herkesin beğendiği kimi zatlara karşı çıkarak bunu ortaya koymayı seviyorum. Bugün de "Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca" sözüne takılmak istedim.

Bu söz bence geçerli değildir. Çünkü bir güzelin güzel olması için sizin olmasına gerek yok. Sizin ona güzel demeniz için de bu zorunluluk değil. Zaten siz deseniz de demeseniz de eğer o şey güzelse değişen, sadece sizin sözünüzün doğruluğu veya yanlışlığı olur. Kaldı ki sizin olmayana güzel demiyorsanız ilk zaman bunu nasıl elde ettiniz? Yani sizin değilken güzel değildi, ona hiç bakmamanız gerekirdi öyle değil mi?

Benim olan güzeldir derseniz bunun tutulacak bir yanı olabilir. Her ne kadar o şey diğer insanlar için sıradan da olsa eğer onunla sizin aranızda manevi bir bağ varsa sizin için güzel olabilir. O şeye baktığınız zaman kafanızdaki gözlerle değil de kalp gözünüzle baktığınız için içindeki güzellikleri görebiliyorsanız da tadından yenilmez olur.

Bir de sizin olmadığı halde benim güzelim demek isteyeceğiniz şeyler olabilir. Akıllı bir insanın asla yapmaması gereken bu davranış ne yazık ki oldukça yaygın bir yanlıştır. Eğer herhangi bir şey, size olan aidiyetini inkar ediyorsa yapılması gereken kesinlikle aradaki tüm bağların koparılmasıdır. Sizin artık atasözleri, deyimler, yazılar, şiirler yazmanızın bir anlamı yoktur. Sonuçta o nesne sizin değildir. Elbette sahipsiz bir şey olmayacağına göre doğru olan, onu sahibine bağışlamaktır; sahibinin hatırını göz önünde bulundurarak, onun kendi güzeline güzel demesine saygı göstermektir.

İnsanın göğsünde duran yumruk büyüklüğündeki et parçası her ne kadar isyankar olsa da, bunu kabul etmese de yapılacak başka bir şey yoktur. Akıl denen nimeti insana tac eden Allah, onu danışma aracı kılmışsa, bu danışmanın dediklerine dikkat etmek gerekir. Yapılan yanlışları tekrar etmenin bir anlamı yoktur.

Herkes kendi güzellerine sahip çıkmak ve kendine ait olmayanların, başkasının olduğunu bilerek, onların güzellerine güzel deme haklarına saygı duymak zorundadır.

Yorumlar

 1. Bir de "güzele bakmak sevaptır" gibi saçma bir söz var.

  Kadir geceniz mübarek olsun.

  YanıtlaSil
 2. O söz için Necip Fazıl, güzele güzel bakmak sevap, kötü bakmak haramdır demiş diyorlar. :)

  Sizin de, Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir yazı..

  Birini güzel görmeniz sizin güzelliğinizdendir..Fiziki olarak ya da manevi olarak farketmiyor...gören et parçası olmadığı için gören sizin yüreğiniz olduğu için...Güzel görüyorsanız güzel olan sizsiniz sonucu çıkıyor...

  Bunu da söylemek geldi içimden yazdım işte..

  Hep güzel görenlerden olmamız duasıyla...

  YanıtlaSil
 4. Amin. Ne güzel yazmışsınız öyle maşallah. Gidip bir aynaya bakasım geldi. Güzel miyim gerçekten? :))

  YanıtlaSil
 5. "Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca"

  Gerçekten de bencilliğin sözü.
  Nankörlüğün sözü.

  Güzel her şey senin olmak zorunda değil.

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir yazı yazmışsın,yüreğin dert görmesin,fazla çevre kirliliği yaratmak istemiyorum,sadece teşekkür edip birde Kadir gecen mubarek olsun,dualarda hatırlanmak dileğiyle diyip çıkıcam :)

  "Nesimi'ye sormuşlar,O yar ile hoşmusun?
  Hoş olayım olmıyayım,O yar benim kime ne" diye dipnot düşmek geldi içimden nedense....

  sevgiler,selamlar olsun....

  YanıtlaSil
 7. Eda, benim bir teyzem vardı Allah rahmet eylesin, bir gün yengemde güzel bir yüzük görmüştü, sen bu yüzüğe layık değilsin bana ver demişti.

  Gelibolu, benimse kime ne, ama değilse de bana ne diyebilmeliyim öyle değil mi?

  YanıtlaSil
 8. Nesimi'ye daldık Kadir Gecesini unuttuk, sizin de Kadir Geceniz mübarek olsun. :)

  YanıtlaSil
 9. Herkesin güzeli kendine diyeyim ben de :)
  Herkesin kadir gecesi hayırlı,mübarek olsun..

  YanıtlaSil
 10. Hayırlı uğurlu olsun :)

  Teşekkürler sizin de.

  YanıtlaSil
 11. Aykırılık güzel şey, ama tadında olursa. Güzel bir çalışma olmuş. Tebrikler.

  YanıtlaSil
 12. Zaten onu diyebilmek büyük bir erdemdir,neyimi?
  Güzel benim değilse banane...Bunu her babayiğitin diyebileceğini zannetmiyorum,diyebilmesi için çok çok mertebelerden geçmesi lazım,çok fırın ekmek yemesi lazım,bu konu çok derin,beni bozmadan ben gideyim,,,,daha sırada çay lı post var,çay deyince akan sular durduğu için,onada yorum yazacak hal kalması lazım yorum yazan yerlerimde :)

  Bu arada Nasıl geçti kadir geceniz,layıkıyla idrak edebilenler parmak kaldırsın,sayıyorum :)

  YanıtlaSil
 13. Erdem ha? Maşallah :)

  Beni saymayın kötü bile geçti benimki.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.