Ana içeriğe atla

Beyin Kanayınca Dil Ne Yapsın


Bu akşam bir hasta ziyaretine gittik. ilk okula giden bir çocuk beyin kanaması geçirmiş. Yoğun bakımdaymış.

Giderken hiçbir şey bilmiyordum. Babası anlattı: Babası mutfaktayken çocuk yanına gitmiş. "Baba konuşamıyorum" demiş. Babası sormuş ne oldu diye ama o her seferinde daha da ağırlaşarak aynı şeyi tekrarlamış. Biraz sonra hepten dili dönmez olmuş. Babası onu alıp hastaneye götürmüş. Yolda sol tarafının uyuştuğunu görmüş. Tomografi çekmişler beyin kanaması çıkmış.

Ben yeni sanıyordum ama bu olay on üç gün önce olmuş. Çocuk hala yoğun bakımda. Artık katı yiyecekler de yiyebiliyormuş ama hala kafası kan doluymuş. Doktor beyninde bir düğüm oluştuğunu, ve anjiyo veya ameliyat ile düzeltilmesi gerektiğini söylemiş.

Çocuk herhangi bir darbe yememiş. Yere falan da düşmemiş. Yani çarpma falan yok. Aniden olmuş.

Hey gidi kendine güvenen insan. Bak gör ki aslında hiçbir şeye sahip değilsin. Bu küçük olaydan ibret almazsan depremlerden al. Onlar da ne ki dersen tsunamileri, nükleer sızıntıları düşün. Hiçbiri umurumda değil dersen sadece ölümü düşün. Çünkü bu güne kadar ondan kaçan olamadı.

Yorumlar

  1. Allah şifa versin. Yaşlı olsa hemen yaştan deriz. Buyrun işte küçücük çocuk. Ne kadar aciz olduğumuzu her an hatırda tutmak lazım hakikaten.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …