Ana içeriğe atla

Çay Sevenler Varmış

Dün çayla ilgili bir yazı yazmıştım. Bazı arkadaşlar benim çayı çok sevdiğime kanaat getirmişler. Fakat öyle değil. Yani çevreme göre kıyaslarsam ben sıradan bir içiciyim.

Mesela benim bir abim var, durmadan çay içebilir. Hatta uykusu bile kaçmaz. İddia ediyorum, şofbene dem atın. Böyle bir kilo kadar. Sonra o dediğim abime içirin. İçirin dediysem zorla değil. Her içtiği bardaktan sonra hiçbir şey söylemeden bardağını tekrar doldurun. Şöyle elli-altmış olunca bir sorun kaç bardak içtin diye. Alacağınız cevap en fazla beş-altıdır.

Benim sırf yeter demek adetten olduğu için yeter diyen arkadaşlarım var. Tamam ben demlik bitene kadar içiyorum ama benim demliğim bana göre. Üç veya dört fincan ki bu İstanbul bardaklarıyla sekiz-on bardak eder.

Yeri gelmişken, çayı çok seven, çok sevdiğini herkesin bileceği kadar seven bir arkadaşımın başından geçenleri anlatayım: Bu arkadaşım şehre, diş hekimine gidiyor. Diş hekimi dişini çektikten sonra bazı uyarılar yapıyor. Bu uyarılardan biri de belli bir süre çay içmemesi. Bu arkadaşım çıkıp benim o bahsettiğim abimin evine gidiyor. Bekar evi, biraz dinlenirim, sonra eve giderim hesabında. Abim onu görünce direk çayı hatırlıyor. Haber vermeden ona çay yapıyor. Getiriyor demlikleri ortaya koyuyor ve hadi içelim diyor. Bundan sonrası arkadaşımın anlatımıyla:

"Ben içemeyeceğimi söyledim. Abin aldı bardağı, başladı karşımda çay içmeye. O her yutkunduğunda benim içim yanıyor ama bir şey yapamıyorum. Sanki çölün ortasında kalmışım da karşımda su içip bana vermeyen bir insan varmış gibi hissediyorum. Belli etmemeye çalışıyorum. Sohbet ediyoruz ama bardaklarını da sayıyorum. Tam olarak on bardak çay içti gözlerimin önünde. O süre içinde on kilo versem bu kadar üzülmezdim"

Çayı bu kadar sevenler varken benim çaydan bahsetmem bile ayıp kaçar. Ben sadece sevdiğim bir arkadaşın hatıralarını ölümsüzleştirmek için o yazıyı yazmıştım. Tabi bu yazıyı da uykumu kaçıran bir arkadaşa, "bak uyuyamadım yazı yazdım" diye selam göndermek için yazdım.

Ayrıca selam, blogumu şereflendiren herkese olsun.

Yorumlar

 1. :)Benimde Anam çok çay içer demle demle içsin mübarek.
  Hayırlı günler kardeşim

  YanıtlaSil
 2. Hazan, aleyküm selam :)

  Gül, Afiyet olsun, size de hayırlı günler.

  YanıtlaSil
 3. O kadar çok çay nasıl dokunmuyor hayret.Ben azıcık fazla içsem bana dokunur.Kansızlıkta olmuyor demek o da ilginç..Neyse iftara az kaldı,ben gideyim de bir çay demleyeyim :)

  YanıtlaSil
 4. Hayırlı iftarlar. Afiyet olsun. Sadece bir tane kaldı. :)

  YanıtlaSil
 5. sizi direk olarak izleyememek ne kötü :)

  sofilerin serumudur çay ;) içilmezse eksik kalınır :)

  YanıtlaSil
 6. Bu yazıyı okumanı istiyorum :)
  Bir Ramazan`ın Daha Sonuna Geldik
  http://www.anindayorum.com/2011/08/bir-ramazann-daha-sonuna-geldik.html

  YanıtlaSil
 7. Bir çay muhabbetidir gidiyor son zamanlarda. Ya Hu bayram geldi. Hani çikolatalar şekerler?

  :)

  Bayramınız mübarek olsun. Sağlık ve huzurla...

  YanıtlaSil
 8. Yarın onlardan o kadar fazla olacak ki İhyaca hariç herkes bıkacak. Yalnız çaydan bıkılmıyor. :)

  Sizin de bayramınız mübarek olsun, sağlık ve huzur can yoldaşınız olsun.

  YanıtlaSil
 9. dün izleyenler kısmı açılmamıştı bir hayli uğraştığım halde açılmıyor sanmıştım :)))

  YanıtlaSil
 10. Bayramınız kutlu olsun, değerli kardeşim. Her şey gönlünce olsun.

  YanıtlaSil
 11. Bi mim gördüm sanki :)
  http://www.anindayorum.com/2011/08/mim-bloggerda-ne-eksik.html

  YanıtlaSil
 12. la, evet bazen öyle boş kalıyor her nedense artık.

  Senin de bayramın mübarek olsun değerli abim. Aynı dilekler senin için de...

  Lütfi, bakacağım inşallah birazdan. Sağ olasın.

  YanıtlaSil
 13. Her şeyi tadında bırakmak en güzeli..

  İki bayramını da kutlarım Yusuf, güzellikler seninle olsun..

  YanıtlaSil
 14. Teşekkür ederim. Sizin de bayramınız mübarek olsun. Güzellikler de dönüp dolaşıp sizi bulsun da iki bayram ne demek? :)

  YanıtlaSil
 15. Hayırlı,mutlu,sağlıklı,huzurlu nice bayramlara eriştirsin seni Rabbim inşallah.Ve ben de Kamil gibi dileyeyim ki her şey ömrün boyunca gönlünce ve hayırlı olsun,mutluluklar her daim seni bulsun :)

  Not:Haklısın,sanırım bir tek ben bıkmayacağım :)

  YanıtlaSil
 16. İhyaca çok teşekkür ederim. Aynı dilekler sizin için de. Bayramınız Mübarek olsun.

  Eda, bir de Zafer Bayramı varmış. :) Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 17. Bünyamin Sabri31 Ağustos 2011 01:07

  beni de reklam ettin yani sonunda!!!

  YanıtlaSil
 18. Blogger "N"lerine seçildiniz :)
  http://biryazarsam.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 19. Oy oy oy,şablon değişmiş,tebdili mekanda ferahlık vardır tamam ama bu kadar çok değiştirmesene kardeşim temanı kafam allak bullak oldu he :) 3 gün burda durmadık,gene neler kaçırmışım,bi hızınıza yetişemiyorum :)

  YanıtlaSil
 20. Değiştirince hoşuma gidiyor, birkaç gün sonra kötü geliyor ne yapayım. Bu sefer bir arkadaş çok beyaz dedi değiştirdim. :)

  Üç gündür yazmadım zaten :)

  YanıtlaSil
 21. Zaten yazı eski yazıda tema değişik geldi,fazla beyazdı eskisi ama sade ve şıktı,hoştu,buda hoş vesselam,hemide turuncu çok severim,sıcağı,yazı hatırlatır bana bu renk,güzel olmuş,ehhh kurtlanana kadar dursun bir kaç gün sonra gene değişirsin madem seviyon :) sevene saygımız sonsuz :)

  YanıtlaSil
 22. Eyvallah, teşekkür ederiz. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.