Çok Eşli Padişah


Hazır çok eşlilik gündemdeyken ben de konuyla direkt ilgili olmasa da bir masal anlatayım.

Derler ki Padişah'ın biri tebdili kıyafet dolaşırken tarlasını süren bir adam dikkatini çekmiş. Bu adam bir yandan çift sürerken diğer eliyle bir mendil sallıyormuş. Padişah çok merak etmiş, yanına gidip sormuş: "Be adam deli misin, bu elindeki mendili niye sallıyorsun?" Adam Padişah'a bakıp gülmüş. "Beyim, karımdan o kadar memnunum ki sürekli bu mendili sallamak istiyorum." Demiş. Padişah adamın deli olduğuna tam kanaat getirmiş. Çünkü Padişah'a göre karıdan memnun olmak imkansızmış. Meğer zaten Padişah'ın çıkıp dolaşma sebebi buymuş. Düşünmüş, adama misafir olup gözleriyle görmek istemiş. "Nasıl, oluyor? Yani karın ne yapıyor da o kadar memnunsun" diye sormuş. Adam anlatmış: "Eve yaklaşınca suyum ve terliklerim hazır olur, ben abdest alana kadar seccademi serer, namaz kılıp döndüğümde yemeğim hazırdır, yemek biter bitmez çay, çaydan hemen sonra da döşeğimi serili bulurum."

Padişah'ı da davet etmiş ve beraber eve gitmişler. Bahçeye varınca bakmışlar ki iki ibrik su hazır. Abdest alıp içeri girmişler ki seccadeler serili... Sözün özü her şey adamın dediği gibiymiş.

Durum o kadar çok Padişah'ın hoşuna gitmiş ki kimliğini adama açıklamak zorunda kalmış. Adama bir de teklifte bulunmuş: "Benim üç karım var, gel üçünü de boşayıp sana vereyim, sen de bu eşini boşa ben alayım." Koca padişah, adam ne yapsın. Kabul etmiş mecburi.

Padişah'la beraber gitmişler. Yol üstünde bir nehir varmış. Dönüş yolunda adamın yeni karılarını tek tek karşıya geçirmesi gerekiyormuş. Bir tanesini sırtına almış, nehrin ortasına geldiğinde kadına sormuş: "Padişah neden seni sevmiyor?" Kadın: "Herkes bana sen ahmaksın diyor" diye cevaplamış. Adam: "Ahmak düzelmez" deyip kadını suya bırakmış. Zavallı kadın suya kapılıp gitmiş. Diğer iki kadın kenarda çok korkmuşlar. Bizi de mi nehre atacak diye titremişler.

Adam ikinciyi alıp sorunca kadın odasına erkek aldığını itiraf etmiş. Adam "bu huy geçer" deyip kadını karşıya geçirmiş. Üçüncü de hırsızlıktan vazgeçemediğini söylemiş ama adam hırsızlığın da geçici olduğuna kanaat getirip bunu da karşıya taşımış.

Adam her birine özel bir oda yapmış. Onları odalarına koymuş ve gitmiş. Kocasının aldatan kadının odasına iki kapı yapmış. Hırsız olanın odasına da bir sürü eşya ve bir terazi bırakmış. Günlerce onlara hiç uğramamış. Bunlar ilk başta korkudan dışarı çıkamıyorlarmış ama daha sonra dayanamamışlar ve bir gün adam tarladan dönünce önüne çıkıp yalvarmışlar. "Durumu anlamak istiyoruz, bu nedir, bizi kapatıp gittin?" diye sormuşlar.

Adam anlatmış: "İki kapılı odanın anlamı şu: Eğer ben odana gelince orada başka bir erkek varsa arka kapıdan kaçabilir. Teraziye gelince, dedim ki al sana istediğini çal ama ne kadar çaldığını bil."

Kadınlar hatalarını anlamışlar. Bundan sonra bu hataları yapmayacaklarına dair söz vermişler.

Aradan bir zaman geçmiş. Padişah yine oradan geçiyormuş ki bakmış adam bu kez iki mendil sallıyor. Hayret etmiş. Gidip sormuş. Adam, "Padişah'ım Allah senden razı olsun" diye başlayarak devam etmiş, "Şimdi eve gidiyorum biri suyumu hazırlıyor, biri seccademi seriyor, biri yemeği yapıyor, öteki çayı getiriyor."

Yorumlar

  1. Zıtlaşmaktansa dilinden anlayıp hataları çözmek daha doğrudur. Rahmetli dedem de zıtlaşmalar yüzünden 25 yıldır askerden terhis olamayan bir beye komutan olduğunda, hikayedeki adamın yolunu seçmiş ve adamı doğruyu bulmuş halde terhis etmişti =)

    YanıtlaSil
  2. İyi de sağlıklı düşünemeyen anlayamaz ki? Çözmeye çalışıp daha da dolamak var birbirine.

    YanıtlaSil
  3. O zaman Allah (celle celaluHu) hepimize sağlıklı düşünce nasip etsin diyelim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)