Ana içeriğe atla

Dertli Padişah

Derler ki padişahın birinin sıkıntıları varmış. Ne yapayım ne edeyim diye sormuş vezirlerine. Doktorlar toplanmış, toplantılar düzenlenmiş. Doktorlar ancak anlatarak sıkıntılardan kurtulabilirsin demişler padişaha. Padişah almış vezirlerinden birini karşısına başlatmış anlatmaya ama vezir nerede ne diyeceğini bilmediğinden padişah daha da sıkılmış.

Bu böyle olmaz demişler. Sormuşlar soruşturmuşlar, o zamanın psikoloğu gibi olan bir bilge bulmuşlar. Getirmişler bilgeyi padişahın huzuruna, anlatmış padişah derdini. Konuşmaları bitince padişah rahatlamış biraz. Ondan sonra bunu yapmaya devam etmişler.

Gel zaman git zaman padişahla bilge arkadaş gibi olmuşlar. Çok sık sohbet ediyorlarmış fakat prensiplerine sıkı sıkıya bağlı olan bilge, padişahın sıkıntılarıyla belirli saatler dışında asla ilgilenmiyormuş. Padişah bazen başka zamanlarda da onu dinlemesini istiyormuş bilgeden ama bilge kesinlikle olmaz diyormuş.

Padişahın üç eşi varmış. Bilgeden aldığı nasihatlerin etkisiyle de eşlerine çok iyi davranıyormuş ama kimi zaman eşlerinden bazıları sorun çıkarıyorlarmış. Bana da az zaman ayırıyorsun, falankesle daha çok vakit geçiriyorsun gibi sözlerle padişahın canını sıkıyorlarmış. Konu mahrem olduğu için padişah bunu bilge adama açamıyormuş ama büyük sıkıntı olmuş bu konu onda. Eşlerinden birini veya ikisini boşamayı bile düşünüyormuş.

Nasıl yapayım derken konuyu örtülü bir şekilde bilgeye anlatmaya karar vermiş. Konuşma saati gelince, bilgeye şöyle açıklamış: "bir arkadaşınla zaman konusunda anlaşamazsanız, sık sık tartışırsanız, onu yoluna göndermek mi doğrudur yoksa cezalandırmak mı" diye sormuş. Bilge adam konuyu direk yanlış anlamış. Ne kadar da bilge olsa, ne kadar da iyi dinleyici olsa insan yanlış anlayabilir. Önemli olan bunu kabullenebilmektir ama bilge bunu kabullenememiş, "peki efendim ben giderim" demiş. Padişah ne oldu,  neden gitmek istiyorsun" diye ısrarla sormasına rağmen bilge bundan sonra tek kelime etmemiş.

Halbuki bilge kişi padişaha ne demek istiyorsun diye sorsa, ya da padişahın açıklamasına izin verse arkadaşlıkları ölüme kadar devam edebilirmiş. Fakat insanoğlu bir acayip. Sözleri tam dinlemeden, daha birkaç kelimede dahi kendine yanlış paylar çıkarıp, yanlış kararlar verilebiliyor. İnsanlar konuşa konuşa anlaşır sözünü tüm insanlar bilmesine rağmen birçok konu konuşmadan çözülmeye çalışılıyor ki bu da beraberinde önemli sorunlar getiriyor.

Haddim olmadan yazının sonuna bir de nasihat eklemem gerekirse: Bırakın derdini anlatan kişi tam olarak ne demek istediğini söylesin. Belki o zaman yardım edeyim derken o dertli insanın derdine bir dert de siz katmamış olursunuz.

Yorumlar

 1. Sen hep yaz,bizler de hep okuyalım inşallah..

  YanıtlaSil
 2. Yazmalarımızın da okumalarımızın da dertlere derman olması dileğiyle, inşallah...

  YanıtlaSil
 3. Her insanın kendine göre bir hikayesi var. Çoğu zaman gerçek manada dinlemiyoruz. Anlamak istediğimiz kadarını dinleyip sonrada yargılıyoruz.

  YanıtlaSil
 4. Kimi zaman da acımasızca yargılıyoruz.

  YanıtlaSil
 5. Hayatı özetlemişsin Yusuf bu yazıyla. Tüm yanlış anlaşılmalar, doğru anlaşılsaydı dünya kimbilir ne halde olurdu. :)

  YanıtlaSil
 6. Elbette yanlış anlaşılma hiç olmasın demiyorum, ister istemez olacak ama biri ısrarla açıklamak istiyorsa ve dinleyen bunu kabul etmiyorsa bu yanlış anlaşılmadan öte bir şeydir değil mi abi?

  YanıtlaSil
 7. Haklısın bunun adı kaybetmeyi seven salak bir inattır. Bu tip konularda inat edenler de hiç çekilmez hakkatten. :)

  YanıtlaSil
 8. Estğ. öyle değil de yani insana ağır geliyor böyle şeyler.

  YanıtlaSil
 9. Lütfen ''salak ''demiyelim lütfen :)

  YanıtlaSil
 10. Yusuf blogunun "ayın blogu" seçilmesini öneriyorum. Bir aydır en popüler blogcumuz olmayı başardın bence. :) İlk oyun da benden.

  YanıtlaSil
 11. Estğ. abi senin, Volkan Abi'nin, Gelibolu17'nin olduğu yerde bana düşmez. Çok teşekkür ederim, benim oyum da sana, belli zaten. :)

  YanıtlaSil
 12. Bende aynı fikirdeyim Bu ayın bloggerı kesinlikle Yusuf olmalı. :)

  YanıtlaSil
 13. Teşekkür ederim abiler. :)

  YanıtlaSil
 14. Bu konudan çekmeyen var mıdır acaba dünyada =)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …