Duyarlılık Parayı Bulana Kadar

Davul sesine benzer bir ses duymaya başladım. Davulun sesi gibi toktu ama daha çok bir metale vuruluyormuş gibiydi. Üstelik çok da yakındı. Sanki ses sokaktan değil de hemen odanın arkasından geliyordu.

Vakit öğleden sonraydı. Öğrencilerin kaldığı hemen arkamızdaki evi polisler basmış. Kilitli demir bir kapının anahtarını istemişler öğrenciler bizde yok demiş onlar da o kapıyı kırıyorlar. Sanırım bir saat kadar uğraştılar. Tabi benim uyku da zehir oldu. Zaten iki gündür doğru düzgün yatmamıştım.

Adetim değil, böyle şeyler olunca çıkıp bakmam. Neler olduğunu daha sonra annem anlattı: Odadan bir sürü koli çıkarmışlar ve birkaç da torba varmış. Kolilerde olanların kaçak sigara olduğunu biliyorum ama torbalar hakkında kimsenin bir fikri yok.

Öğretmen olan abim bir ara bize kızmıştı. Neden bunlara bazen yemek götürmüyorsunuz demişti. Öğrenciler yemek falan yapamazlar ya, genelde makarna yerler diye. Fakat daha sonra baktık ki bunlar her gün farklı bir arabaya biniyorlar. Meğer ikinci el araba ticareti de yapıyorlar. Tabi bir de sınırdan kaçak yolla getirtip bakkallara dağıttıkları sigaralar var.

Malum bizde en ucuz sigara dört lira yirmi kuruş. Bu içmek için epey caydırıcı bir yol. Fakat bu kaçak sigaralar işi berbat ediyor. Paketi bakkalda iki liraya, kartonu, yani on adedi, on yedi buçuk liraya satılıyor. Sanırım bu sigara, bizim dört lira yirmi kuruşluk sigaradan daha güzel. En azından herkes bunu sadece ucuz olduğu için içmiyordur.

Uzun lafın kısası insanlar para kazanmak için her şeyi yapıyor. Ne kimsenin sağlığı bu tür insanların umurunda ne de insanlığın bekası. Böyle insanlara toplumsal duyarlılık dersi versen dahi oradan da birilerini kandırmanın yollarını öğrenirler.

Kendinden başkasını düşünmeyenleri arar olduk cebinden başka bir şeyi düşünmeyenleri görünce.

Yorumlar

  1. Allah(c.c) hepimizi haramdan korusun..

    YanıtlaSil
  2. İşte bu yüzden birliğe ve beraberliğe ihtiyaç var. Kavgasız yaşamanın zarar vereceği birileri bizim sırtımızdan köşeyi dönmesinler ve kavgayı körükleyenleri beslemesinler diye.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)