Kadınlardan Allah'a Sığınmalı

Köylünün biri dua ediyormuş. Bunu gören eşi "kadınların şerrinden Allah'a sığınırım demeyi de unutma" demiş. Adam duasını bitirip ellerini yüzüne sürdükten sonra eşine dönüp "kadınların şerri de neymiş, peh" diyerek kadınları küçümsemiş. Kadın durumunu ciddiyetini kocasına anlatmaya çalışmış ama adam anlamak istemiyormuş. Kadın "bak, kadınlar adamın başına çorap örer, adam neye uğradığını şaşırır" deyince adam "ben onların ördüğü çorabı alır, kafama geçirir, gider banka soyarım" diye dalga geçmeyi de ihmal etmemiş.

Ona göre erkekler kadınlardan daha zekiymiş. Kadın "bak seni uyarıyorum, sonra demedi deme" dedikçe adam kadınları daha da küçümsemiş. "Dünyadaki tüm kadınlar birleşip Voltran oluştursa yine bana sökmez, bilmiyor musun eskiler demiş yedi kadının aklını bir tavukta toplamışlar tavuk gitmiş......." vb. sözlerle eşini alaya almış.

Eşi bu duruma çok sinirlenmiş. Aradan birkaç gün geçtikten sonra kocasının başına bir iş getirmeye karar vermiş. Bir gün sabah erken, kocası uyurken tarlaya gitmiş. Önceki gün aldığı birkaç kilo balığı tarlada dağıttıktan sonra eve dönmüş. Adam çift sürmek için gittiğinde balıkları görmüş. Bir üç beş derken balıkları toplayıp getirmiş. Duruma anlam vermese de "Allah gönderdi" deyip fazla kurcalamamayı daha uygun görmüş.

Balıkları getirip eşine vermiş. Durumu da anlatmış. Eşi hiç bozuntuya vermeden "peki akşama bunları bir güzel kızartırım, yanına da bir bulgur pilavı yaparım" demiş.

Akşam olmuş, adam evine gelmiş. Yemek için sofraya oturmuş. Kadın getirip bulgur pilavını önüne koyup çekilmiş. Adama beklemiş beklemiş balık yok. Çağırmış eşini balıkları sormuş ama kadın balık falan görmediğini söylemiş ısrarla. "Yahu hani sabah getirdim ya" diye kanıtlamaya çalışıyormuş ama kadın Nuh diyor peygamber demiyormuş. "I ıh, sen balık falan getirmedin..."

Adam sinirlenip sesini yükseltince kadın "yetişin komşular" diye feryat etmiş. Komşular toplanmış. Durumu sormuşlar, kadın "kocam delirdi" demiş. Adama dönmüşler, adam "ben sabah balık getirdim ama karım sen hiçbir şey getirmedin diyor" demiş komşulara. Kadın lafa karışmış "bir sorun bakalım nereden getirmiş" komşular sormadan adam cevaplamış "nereden olacak tarladan"

Komşular bu cevabı duyunca adamın delirdiğine kanaat getirmişler. Eşine zarar vermesin diye onu bağlayıp evlerine gitmişler. Herkes çekilince kadın eşinin yanına gelmiş ve "söyle bakalım" demiş. Adam "ben anladım siz isterseniz Şeytan'a hocalık yapabilirsiniz" diye pişmanlığını belirtmiş.

Yorumlar

 1. Yok ya o kadarda değil,burda kadınları inceden inceye aşağılayan bir tarz var bence :)Tamam kadınlar zekidir ama şeytana hocalık felan yapacaklarını sanmıyorum :)Paylaşım için teşekkürler yinede,emeğine sağlık,selamlar :)

  YanıtlaSil
 2. kırk yıl düşünsem böyle bişey aklıma gelmez benim

  kesin bu hikayede bir erkeğin hayal ürünüdür :)

  kadınlar zekidir evet ama böyle dalavere işlerle uğraşmaz
  (istisnalar kaideyi bozmaz tabii:))

  YanıtlaSil
 3. Kadınına göre değişir. Yani şeytanlaşmış kadınlar bir hayli çok ama bu kadınlarla sınırlı olamaz. Erkeklerde de durum aynı.

  Kadınların erkeklerden daha zeki olduklarına inanmıyorum. Bazı üstün oldukları taraflar olabilir ama genelleme yapılamaz.

  YanıtlaSil
 4. '' bilmiyor musun eskiler demiş yedi kadının aklını bir tavukta toplamışlar ..'' örneğini veren adam bu oyunu hak etmiş oh olmuş:)

  '' Düğümlere üfüren-kadınların şerrinden'' (Felak/4)

  kadınlardan ben bile korkuyorum siz erkekler tabiki korkacaksınız kadınlardan korkmayacak kadar cesur biri var mı ki ;)

  Hayırlı cumalar...

  YanıtlaSil
 5. Teşekkür ederim yorumlarınız için.

  Şu bilinsin ki bu hikayeyi ben uydurmadım. Çok fazla duyduğum bir hikayeydi. Biraz süsleyip yazdım o kadar.

  YanıtlaSil
 6. "...ecirnaminnisa..." vb.hiç hoşuma gitmiyor ama kadınların zekalarını yukardaki gibi kullanmaya meyilleri var demek ki.. emir büyük yerden geliyor...
  Şöyle mi yorumlasam -bir kadın olarak- keskin sirke küpüne zararmış ya, kadındaki keskin zeka ve - veya keskin hissiyat K.Kerimdeki surelerde korunulacak şerlerden oluyor, "şer" tarafına meyledebiliyor ?

  YanıtlaSil
 7. Güzel söylemişsiniz, ben bunları söyleyemezdim. :)

  YanıtlaSil
 8. Her kadın öyle değil ama:)böyle bir potansiyel konulmuş diyelim çekirdeğe:)Vardır bir hikmeti:)

  YanıtlaSil
 9. Hikmetsiz olmaz tabi ki vardır. Sonuçta Şeytan'ın varlığının da hikmeti var değil mi? :) (Yanlış anlaşılmasın)

  YanıtlaSil
 10. Şunu da ben eklemiş olayım; Karısından korkmayan Allah'tan da korkmaz :) demiş eskiler. :)
  Yalnız Yusuf cahilliğime ver. " yedi kadının aklını bir tavukta toplamışlar tavuk gitmiş......." gitmiş de ne yapmış, ayıp bişey mi yaptığı? :)

  YanıtlaSil
 11. Estğ. abi sen ve cahillik... O da laf mı? Bize özgü bir tabir. Babam söylerdi hep. Yalnız öyle ulu orta söyleyemem. Valla sürerler beni buralardan. :))

  YanıtlaSil
 12. Tamam peki. Bu arada sayfanın en altında gördüm. Gençler toplanmışlar. Birbirlerini davet edip duruyorlar. Orada kenarda bir Kamil var. Mahzun mahzun bakıyor ve haykırıyor: Benim de bir google plus'ım olsun. Ahali benim neden yok :) Beni de bir davet eden yok mu?

  YanıtlaSil
 13. Başımla beraber abi, gmail adresime bir e-posta gönder sana göndereyim davetiye. :)

  YanıtlaSil
 14. Atalarımız "ağlamayana emzik yok demişler" :) Teşekkür ediyorum kardeşim. Derhal olayı incelemem lazım :)

  YanıtlaSil
 15. İlahi Yusuf,ne yorum yapacağımı bilemedim yazıya :)
  Kadınlar gerçekten zekidir ve kadınların feraseti erkeklerden çok çok fazladır.Erkek bir konuyu anlayıp,tahlil edip,yorumlamaya uğraşırken,kadın çoktan o olayı çözmüş gereğini de yapmış olur .Erkekler pek bir uysal ve savunmasız göründükleri için kadınlardaki bu feraseti es geçerler çoğunlukla ama kadın sezgisiyle ferasetini birleştirdiğinde çoktan olaya son noktayı koymuş olur.
  Ama bu kadınların kötü niyetli olduklarını,bu feraseti kötüye kullandıklarını göstermez.Erkeklerde de kadınlarda da iyiler ve kötüler vardır,bu o kişinin insani değerlerden aldığı nasiple ilgilidir derim naçizane :)

  YanıtlaSil
 16. Aslında kadınlardan cinin demirden korktuğu gibi korkmasam, kadınlar hakkında fikirlerimi yazardım ama olmaz. Fakat bir gün yazacağım inşallah. Farklı bir isimle, beni Yusuff olarak tanıyan hiç kimsenin bilmediği bir isimle bir hesap açacağım. Sonra kadınlarla ilgili bir yazı yazıp, bu blogu, bu hesabı bırakıp kaçacağım. :))

  Şaka bir yana sadece bir hikaye. Büyüklerimi anlatırdı, aklıma geldi yazdım.

  YanıtlaSil
 17. Zordur kadınları anlamak Yusuf uğraşma hiç :)
  Bu yazı baştan sona kadınları öven, yücelten bir yazı olmasına rağmen gene de neler anlamışlar. Diyorum ya Yusuf zordur gerçekten zor :)
  Bu uğurda ne bilim adamları yemiş kafayı sende bulaşma.. :)

  YanıtlaSil
 18. Volkan Abi sen beni anladın. Allah razı olsun. :)

  YanıtlaSil
 19. Güzel bir hikaye. Öyle olmayıp da kendi halinde yaşayıp giden hanımlar da vardır ama tesbihatta bile "şerrinden/belasından/fitnesinden Allah'a sığınırım" diye üç kez tekrarlanıyorsa, vardır büyüklerin bir bildiği =)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)