Ana içeriğe atla

Konuş Konuş Nereye Kadar


Facebook'ta bir arkadaşla (gerçi o, senin arkadaşın değilim diyor ama olsun) konuşurken laf içinde telefonla saatlerce konuşanlar da geçti.

Bakıyorum kimi zaman, bacının biri almış telefonu, uzun koridorda volta ata ata konuşuyor. Ara sıra da gülüyor. Takip etmediğim için vakit belirtemem ama sanırım uzun süre konuşuyorlar.

Kimi zaman akşam eve giderken bakıyorum, köşeden bir mırıltı geliyor. Bakıyorum gencin biri, telefon kulağında konuşuyor. Bu seferki erkek olduğu için rahatlıkla inceleyebiliyorum. Kesinlikle şu anda benim olduğum dünyada değil. Artık telefon ağı üzerinde nasıl bir yol açılıyorsa o yoldan başka mekana geçmiş. Gözleri tam olarak boşluğa bakıyor ve tam bir huzurla, havadan sudan konuşuyor.

Bizim sınıfta biri var, telefonu hemen hemen hep elinde. Açıyor mesaj yazıyor gelen mesajı okuyor. Böyle yuvarlanıp gidiyor. Bazen sohbet ediyoruz, bakıyorum (adı bende saklı olsun) bende saklının sesi kesiliyor. Bir de bakıyorum elindeki telefona bakıp gülüyor. O an tam olarak "kendi kendine gülene deli derler"i canlandırıyor karşımda. Ne oldu diyorum, ses yok. Aradan biraz zaman geçiyor tekrar soruyorum, boş gözlerle hiiç diyor. Hiç mi? Ama sohbetimizi bozdun be kankam diyemiyorum tabi çünkü bu kelimeyi telaffuz edemiyorum.

Biz Türkçedeki Ka harfini çıkaramayız. Ya Ke deriz ya da Arapçadaki Kaf harfini kullanırız. Arapçadaki Kaf harfi Türkçedeki Ka harfine göre daha kalın ve derinden çıkan bir harftir. Kanka'daki Ka'ları Kaf'la söylersem çok sert ve komik oluyor. Ke ile de söylesem olmuyor. Ne yapayım ben de ses çıkarmıyorum.

Yorumlar

  1. Ne kadar doğal ve içten bir anlatım =) Son paragrafı tebessümle okudum =)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.