Ana içeriğe atla

Laleler Gülü


Bir arkadaşın blogunda anneler günü ile ilgili bir yazı okudum. Çok güzel yazmıştı, etkilendim.

Artık bir ticaret kaynağı haline gelen bu anneler günü nereden, kimden çıktı bilmiyorum ama sanırım annesini sevmeyen biri veya birileri icat etmiş. Annelerini sevenler anneler günün kutlamaz demek istemiyorum; asıl demek istediğim annelerini sevenler için her günün anneler günü olduğudur.

Eğer başta belirttiğim arkadaşımın yazısını okursanız, aslında bir anne için de her günün çocuklar günü olduğunu anlarsınız. Çocuklarının onların gönlünden bir an bile çıkmadığını anlarsınız.

Dün bir film seyrettim. (Rabbit Hole) Filmin bir sahnesinde anne ve kızı konuşuyorlardı. Annenin oğlu öleli on bir yıl olmuştu. Kızının oğlu da sekiz ay önce ölmüştü. Kız annesine sordu: "Bir an bile olsun acısı hafiflemedi mi?" Anne, "hayır" dedi. "Sadece sanki zamanla değişiyor, sanki azıcık olsun tahammül edilebilir oluyor."

Yaşlandıklarında huzur evlerine bırakılan veya onlardan ayrı eve çıkılan anneler bir an bile olsun çocuklarını unutmazken, anneleri yılda bir hatırlamanın, onlara yalancı bir hediye almanın ne anlamı var? Allah'tan sonra bize karşı en şefkatli olan, bizi kendisine tercih eden, bize hiçbir zaman ihanet etmeyecek olan annemizi bir yıl boyuncu unutup sadece bir günde hatırlamak bizim değil ancak batılıların kültürsüz kültürü olabilir.

Eğer annelerimizi hep düşünüyorsak, hep onların yanındaysak, ihtiyaçlarını karşılayıp ara sıra hediyelerle de sevindiriyorsak "Anneler günü" ya annemin deyimiyle "Laleler gülü" bu günlerin daha da renkli olduğu bir gün olabilir. Aksi halde, kendimizi kandırmaktan başka bir şey değildir.

Her günü hayatlarımızın en değerli varlığına adamak dileğiyle annelerimizin üç yüz altmış beş günü kutlu olsun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.