Ana içeriğe atla

Neden Linux Kullanıyoruz


Kimi zaman bana sorulan bu sorunun cevabını vermeyi düşündüm. Bu konuyu bilgisayarı Windows sanan kişilere anlatmak zordur. Çünkü hala akılda bir işletim sistemi kavramı oluşmamıştır. Buna rağmen ben, okuyan insan için zor bir şeyin olduğuna inanmıyorum. Okumak her zorluğun üstesinden geliyor. Yeter ki biz komik videolardan, dizilerden ve çağımızın vebası oyunlardan biraz fedakarlık edelim.

Linux'un hayatıma nasıl girdiğini daha önce anlatmıştım. İki yıldır da sadece Linux kullanıyorum. Çok şükür Windows'la hiç işim olmuyor.

Peki neden Linux?

Bu soruya şu an için cevap vermem gerekirse "özgür olduğu için" derim. Canım sıkkınken sorulsa "Linux'la kafam rahat olduğu için" derim. Virüslerden korkan biri sorsa "virüs sorunu olmadığı için" derim. Vista kullanan biri sorsa "Linux çok hızlı" derim. Mac kullanan biri sorsa "görselliği aklımı aldığı için" derim.

Linux'a merakla başladım ama çok sevdim. Çünkü kullanırken kendimi hırsız değil mal sahibi gibi hissediyorum. Linux camiasına girince farklı yerlerden, farklı fikirlerden insanın, şeklime, cahilliğime bakmadan bana kıymet verdiklerini gördüm. Her sorunumla, sıkılıp bırakmak istememe rağmen ilgilenenler gördüm. Hiçbir karşılık beklemeden vakitlerini başkaları için harcayanları gördüm. Gündüz çalışıp gece geç saate kadar forumlarda insanlara yardım edenleri gördüm.

Bu güzel ortamlarda olmak, bu güzel insanlarla konuşmak bile çok büyük bir güzellikti ama kullandıkça Linux kullanımının da harika olduğunu fark ettim. Eskiden kullandığım birçok şey yoktu ama hayatın onlardan ibaret olmadığın anlamıştım. Eski dünya farklıydı; Linux dünyası farklı... Alışkanlıklarımı arayacağıma yeni dünyama alışmam gerektiğini fark ettim.

İki yıldır Gnu/Linux kullanıyorum. Birçok dağıtım denedim. Hepsinde güzel bir şeyler buldum ama en çok Ubuntu kullandım. (bu biraz da benim külüstürle ilgili) Kimi zaman kullanmam gereken programları kullanamadım. İdefix'ten e-kitap alamadım. İzlemek istediğim bazı videoları izleyemedim. E devlet sitelerinde sorun yaşadım ama bunları hiç dert etmedim. Çünkü bu Gnu/Linux'un değil, Gnu/Linux'tan habersiz cahillerin sorunuydu.

Çok şükür hala Linux kullanıyorum. Bu kadar güzel bir şeyi bana hiçbir karşılık beklemeden sunan insanların, ben kullandıkça mutlu olduklarını düşündükçe daha bir aşkla, daha bir şevkle kullanıyorum. Allah izin verirse kullanmaya devam edeceğim.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.