Ana içeriğe atla

Öğretmenler ve Ders Geçirenler


Son zamanlarda okuyan insanların çoğu, geçimlerini sağlamak için okuyor. Genelde, yarım gün olması ve tatilinin daha fazla olması nedeniyle de öğretmenlik tercih ediliyor. Benim şahid olduğum hemen hemen herkes sevdiği veya yapabileceği alana değil; para kazanacakları alanlarla ilgileniyorlar. Bu da beraberinde önemli sorunlar getiriyor.

Okul okuyan herkes kendine göre öğretmenleri sınıflandırabilir. Kimisi sırf maaşın alabilmek için okula gelir. Kimisi öğrencilerle savaşarak emekli olur. Eğer sıralamam gerekirse dört çeşit öğretmen var derim. Bu ikisi dışında bir baba öğretmenler bir de gerçek öğretmenlervardır.

Baba öğretmenler öğrencileri çok severler. Öğrenciler bir çaba göstermeseler de gerekli notu verirler. Dersleri sohbet şeklinde geçer. Öğrenciler, bu öğretmenlerin kendilerine bir şey katmadıklarını yıllar sonra anlarlar.

Gerçek öğretmenleri hepimiz biliyoruz. Derse zamanında gelen, dersini seven, notu önemsemeyen ama aynı zamanda kimseye hak etmediği notu vermeyen vs. diye uzar gider.

Aslında benim üzerinde durmak istediklerim sırf para için öğretmen olanlar. Derslerinden nefret edip teneffüsü iple çekenler. Dersin kaynaması için her şeyi yapanlar.

Böylelerine öğretmen demek aslında öğretmenlik mesleğine, öğretmenlere hakaret oluyor ama ne yapalım cins isim diye bir şey var.

Ne yazık ki biz öğretmenin ne olduğunu anlamadık. Bu gidişle de hiçbir zaman anlayamayacağız.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.