Ana içeriğe atla

Sevgili Günlük 2

Farkında değilsin ama bu aralar seni sevmeye başladım. Günde bir yazı eklemeye çalışmamdan anlamalıydın. Hemen şımarma tabi, daha sevgili lafını karşılayacak kadar sevmedim seni. Yani işte sen de hayatımın bir köşesinde yer kaplamaya başladın.

Bu aralar durumlar iyi be günlük. Yazı sayısını arttırıp kalitesini düşürdüğümün farkındayım ama çok da önemli değil bu. Sonuçta amacım daha iyi yazmak değil biliyorsun. İki kelam sohbet, yazarken düşünmek, düşünürken olgunlaşmak ve belki bir gün adam olmak... Tabi okuyanın sıkılmaması için yazının akıcı olması da önemli. Zamanla o da olur inşallah.

Okuma işleri de fena değil. Bu hızlı okuma çalışmaları işe yaramaya başladı. Gerçi biraz gözüm ağrıyor ama normalmiş, geçer diyorlar. Eğer gözü bozmuyorsa bu ağrıya değecek gibi. Çünkü okuyup okuyup kitabın sonunu görememe çok kötü bir şeydi. Hem gerçekten de hızlı okuyunca insan daha iyi anlayabiliyor. İnsan tamamen kitaba odaklandığı için başka bir şeyle uğraşamıyor ve konuyu topluca iyi anlıyor.

Bir de Google+ meselesi var. Yeni başlarken çok güzel olacak demiştim. Hani az kişi vardı ve hepsi de sanki sohbet etme taraftarıydı. Hoşuma gitmişti. Sıcak bir ortamdı. Sonra kullanıcı sayısı artınca artık iki kelime düzgün sohbete hasret kaldık. Gifler ve videolar akıştaki işe yarar şeyleri de görmemezi engelledi. Baktım ki benim için en iyisi Twitter. Zaten sosyal ağlardan kime ne hayır gelmiş be günlük?

Ramazan geldi ama hakkında yorum yapmak için daha erken. Okullar da tatilde. Gerçi baya bir özledim ama işte dünya meşgalesi pek izin vermiyor anıları canlandırmaya. Bu arada aramızda kalsın, bir şiir yazmaya niyetim var. Bak aramızda diyorum çünkü okuyanı etkilemeyecekse yayınlamam, bu yüzden kimse duymasın. Ben zaten şiir gibi görünüp aslında çakma laf oyunları olan, uzunlama yazılar yüzünden şiir sevmiyorum. Ben de aynısını yaparsam kendimle çelişirim değil mi günlük? Sokrates niye ölümden kurtulabilecekken kaçmadı? Bunları unutma günlük efendi.

Yazacak bir şey bulamadığımdan seninle konuşmuştum ama sanırım bunu yazmak bana iyi geliyor. Bir nevi deşarj oluyorum. Onun için bundan sonra da ara sıra seninle konuşacağım sevgili günlük. Sağlıcakla kal sen ve tüm seni okuyanlar.

Yorumlar

 1. Yazmak güzeldir.. İçin dışarıya cümleleştirilmesidir..
  iyidir iyidir..
  yaz sen.. biz de okuyalım ;)

  sevgiler...

  http://pinaryasampinarimmm.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Biz ne kadar dersek diyelim Yusuf iyi yazmaya başladın, sen diyeceksin ki yok abi iltifatındır. Bize inanmıyorsan eski yazılarına bak, farkı göreceksin.

  YanıtlaSil
 3. "yazarken düşünmek, düşünürken olgunlaşmak ve belki bir gün adam olmak."
  bunu görüp kendini değerlendirebiliyorsan adam olmuşsun be Yusuf.. :)
  Fazla tevazu da çok iyi değildir bu arada...

  YanıtlaSil
 4. Merhaba sevgili günlük efendi,bak çok kibar takılıyorum sakın bozuntuya verme tamammı,ben öyle kolay beri kimseye efendi mefendi demem,kodumu oturturum ona göre,beni görünce ayağını denk alacan,bana 5 metreden fazla yaklaşmıyacan,sana ilk günden efendi dedim,kıymetini bil,dahada şımarma :)

  Heh olağan gözdağımızıda verdikten sonra gelelim sadede,orasıda neresi hala koordinatlarını bulabilmiş değilim,bir bulsam ilk ben gidecem saded denilen yere ama bulamadığımıza göre şimdilik seninle idare edicez artık :)
  Nasıl bana bir nostalji yaşattın farkındamısın günlük efendi,nerden bileceksinki?
  Ben günlük yazmayı çok severdim önceden,düzenli olarak yazdığım ve çok okunan bir günlüğüm vardı benim :) Seni görünce onu hatırladım biliyomusun?
  Bilmiyosun işte sen onuda bilmiyosun,çünkü beni tanımıyosun....Sahibinin benim günlüğümden kopya bile çektiğini düşündüm bir ara ama dedim yok yaa olamaz öyle bişey ıııhh nasıl olsunki,olmaz dimi günlük efendi,ben sadece seni benzettim sadece bir zamanlar çok iyi tanıdığım ama şimdi yadellerde kalan günlüğüme :) ve böyle bodoslama daldım sayfalarının arasına,hoş sen daha iki sayfa bişeysin ama daha büyüceksin belli :)
  Neyse ilk seferden kafanı fazla şişirmeyim,bu ilk seferden sözünden anlaşıldığı üzere bu ziyaretin sonrasıda olacak belli oldu :)Tabi sahibin izin verirse :)
  Hoşkal günlük,kendine cici bak olurmu,,,sevgiler :)

  YanıtlaSil
 5. Haaaa bide şu var sevgili günlük ben sevemedim öyle twitteri,faceyi felan bakma hesabım olduğuna oralarda,ben blog dünyasını daha çok seviyom,,,kimseye söyleme tamammı :)

  YanıtlaSil
 6. Yaşam Pınarım, bakmıştın profilinize görememiştim blogunuzu, link vermeniz iyi olmuş. Yazarız inşallah, teşekkür ederim.

  Ustam, inan ki eski yazılarım bana daha güzel geldiğinden söylüyorum yoksa sıradan bir tevazu değil ama sen güzel diyorsan kesin güzeldir.

  Volkan Abi, fazla değil, bana çok iyi geliyor. İnan yolumu şaşırmamamı, hedefimi kaybetmememi sağlıyor. Kendime yüklenmiyorum yani kendimi ikna etmeye çalışıyorum.

  Gelibolu17, sizden kopya çekmedim ama sizden etkilendim. Gerçi on yıl daha uğraşsam sizin gibi yazamam, zaten öyle bir hedefim de yok, ama yazdıklarınız çok samimi olunca sizin gibi de, yani size benzer de yazabilirim dedim ara sıra. Bir de daha o günlüklerinizi görmüş değilim, yani kopya yok. :) Bu arada benim günlüğüm sır tutar da söylediğiniz sır değil, zaten herkes biliyor. :)

  YanıtlaSil
 7. İnsanlar neden bu kadar bencil günlük,söylesene niye kendilerinin olmayan bir şeyi kendilerinmiş gibi gösteriyorlar,niye hiç bir çaba sarfetmedikleri halde bazı şeyleri bu kadar çok sahipleniyorlar,nerde kaldı emeğe saygı,Ama günlük biliyomusun ben çok saf kalpli olduğum içinmidir yoksa Allahü teala'nın sevdiği kulu olduğumdandır nedendir bilemem ama her zaman arkamdan çevrilen işleri belki iş çevirmke biraz kaba kaçıcak ama benim hoşlanmıyacağım bana ters gelen şeyleri gizli yapmalarını her zaman ben görmüşümdür bu günde gördüm,böyle bir olay yaşadım günlük,başım çatlıyacak derecede ağrıyor oruçlu olduğum için ilaç ta içemiyorum,koskoca okumuş üniversite mezunu insanlar ne güzel işler çevirmişler arkamdan bend esafımya enayiyimya görmiyeceğim sandı herhalde,ama gördüm ben çok şükür Rabbim bir kez daha gösterdi seviniyorum bu duruma,canımın çok yanmasına aldırmadan hemde,bu sayede insanları biraz daha iyi tanımış oluyorum....hani şu hareketi ben yapsam kaba,cahil,görgüsüz olurdum,ama hep dedikleri gibi "adam olmak önemli değil,adam kalmak önemli"
  4,5 yıldır kimsenin tavuğuna kışt demedim şu sanal dünyada,hoş gerçek hayatımdada dememya kolay beri,neyse günlük,her zaman dediğimiz gibi "ELHAMDÜLİLLAHİ ALA KÜLLİ HAL" ( HER TÜRLÜ HALİM İÇİN ALLAH'A HAMDOLSUN)bir kez daha yüce rabbim önüme çıkardı ardımda olanları indsanın arkasında gözünün olmasına gerek yok arkasını görmek için olduğun gibi ol yeter her şey gün yüzüne çıkıyor bir müddet sonra.....

  iyi geldin sen bana günlük,bunları kendi sayfamda yazsaydım eğer eleştiri oklarının hedefi olacaktım,o yüzden senle paylaştım....teşekkürler,asıl yazarın affına sığınarak çok meşgul ettim günlüğünü hakkını helal etsin :)
  yukarıda yazdıklarımın bu günlükle,bu blog yazarıyla ve diğer gönül dostlarımla uzaktan yakından alakası yoktur,lütfen kimse öküz altında buzağı aramasın üstüne bişey alınmasın,gene sanal dünya ile alakalı ama bahsettiğim zatı muhteremlerin böyle bloglara gelmeyeceğini bildiğim için rahat davrandım :)

  sevgiler,selamlar olsun....

  YanıtlaSil
 8. Ödüm koptu, ne oldu acaba diye, böyle neşeli bir insanı bu kadar kızdıran şeyde benim de bir payım var mıdır diye. Çok şükür bizimle ilgisi yokmuş.

  Allah sabır versin.

  YanıtlaSil
 9. Gelibolu17 eğer isterseniz size yazarlık verebilirim. Birilerine kızmak istediğinizde buraya yazabilirsiniz. :)

  YanıtlaSil
 10. 3-4 senedir yazıyordum. Artık yazmak içimden gelmiyor. Yazdıkça yanlışlarımı çoğaltıyor muyum? Yazdıklarım birilerine dokunuyor mu? diye düşünmeye başladım.

  Artık kelimeler yok. Artık renkler var.

  YanıtlaSil
 11. Anlayana renkler kelimelerden daha çok şey ifade ediyordur kesin. Ben anlamıyorum da yani anlayana diyorum. :)

  YanıtlaSil
 12. Hehheeeee,ilahi çok hoşsun yusuff...
  sen yazarlık vermesende ben allem ederim,kallem ederim bi şekilde kızdığımda bi yerlere yazarım :)
  Teşekkürler nazik teklifin için,sen hele bi devam et bakalım günlüğünü yazmaya bizde ara sıra döker içimizi rahatlarız,senin günlükte kafayı yer artık,Allah'ım gene geldi bu deli kadın diye :)

  YanıtlaSil
 13. Estğ. o nasıl söz.

  Blog sizin demeyeceğim o zaman İhyaca'nın sözünü çalmış olurum ama nasıl isterseniz diyebilirim. Yazarlık teklifim de duruyor olacak. :)

  Benim günlük sizin misafirliğinizle kafayı yiyebilir ama mutluluktan olur bu. :)

  YanıtlaSil
 14. İsterse bu sözüm seni baskı altına alsın umurumda bile değil.Senin yazılarını okumaktan keyif alıyorum ve gerçekten çok aşama kaydettiğine inanıyorum.İlerleme kaydedebilmek güzel bir şeydir,Allah herkese nasip etsin :)

  YanıtlaSil
 15. Beni baskı altına almamak için kendinizi baskı altına alıp içinizden geleni yorum olarak yazamazsanız da olmaz değil mi? :)

  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 16. Yazarlık teklifin dursun bir köşesinde aklımın,teşekkürler :) Arada sırada günlüğüne kafayı yediririm o zaman mutluluktan :)Ama benim dilimin kemiği yoktur ona göre....

  YanıtlaSil
 17. Hiç öyle suskunluğum asaletimdendir havalarınada girmem ben bazıları gibi,asaletin boyda değil,soyda olduğunu,güzelliğin yüzde değil huyda olduğunu bilirim :)

  YanıtlaSil
 18. Gelibolu17 Saygılar :))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.