Ana içeriğe atla

Ubuntu Denetim Merkezi


Ubuntu'nun Windows'taki Denetim Masası tarzı bir yönetim merkezi yoktur. Eğer Mandriva kullandıysanız gelişmiş bir yönetim merkezinin ne kadar kullanışla olduğunu bilirsiniz. Eğer benim ihtiyacım yok, ben Uçbirim'i Tetris oynar gibi kullanırım diyorsanız sağda okuyabileceğiniz yazılar var. :)


Ubuntu Tweak aslında bir yönetim merkezi midir; değil midir bilmiyorum ama ben bu gözle bakıyorum ona. Eğer daha önce görmediyseniz bu zamandan sonra Ubuntu kullanımınızı kolaylaştıracağına eminim.
Ubuntu Tweak'in kullanımını anlatmayacağım. Zaten Türkçe ve kullanımı çok kolay. Ben sadece biraz özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Ubuntu Tewak ile
- Güncelleme yapabilir, yansı listenizi düzenleyebilirsiniz.
- Resmi depolarda olmayan ve çok kullanılan paketleri kurabilirsiniz. JDownloader gibi...
- Giriş ekranınızın görünüşünü ve davranışını kontrol edebilirsiniz.
- Compiz ayarlarınızı düzenleyebilirsiniz.
- Masaüstünde görünen Bilgisayar, Ev, Çöp ve Ağ Bağlantıları dizinleri gösterip gizleyebilir, adlarını değiştirebilirsiniz.
- Pencereleri ayarlayabilirsiniz. Eğer son sürümde sola alınan başlık çubuğu düğmelerini eskisi gibi kullanmak istiyorsanız bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Hatta düğmelerin yerini istediğiniz gibi kişiselleştirebilirsiniz.
- Kısayollar atayabilir, düzenleyebilirsiniz.
- Ev dizininizdeki alt dizinlerin yolunu değiştirebilirsiniz.
- Sistem bilgilerini görüntüleyebilir, makine adını değiştirebilirsiniz.
- Tüm dosya tiplerinin varsayılan uygulamalarını değiştirebilirsiniz.
- Sistem önbelleğini boşaltabilir, eski kernelleri silebilirsiniz.

Bundan başka daha saymadığım özellikleri var. En iyisi kurup görmek. Ubuntu Tweak'i kendi adresinden indirip üstüne iki kez tıklayarak kurabilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.