Ana içeriğe atla

Küçük Kızdan Amcasına

Kamil Abime özendim, zamanda yolculuk yaptım. Bir zaman önce kendisini korkuttuğum küçük kızın büyüğünü buldum ve derdini dinledim. Bakalım dedim beni dinlemiş mi yoksa bin nasihat bir musibet gelmeden değersizdir kaidesine mi uymuş? Başladı anlatmaya güzel kızımız:

Amca, gördüm onu, bana bakıyordu, gülüyordu. Gülüşünde baharları gördüm, çiçeklerin üstünde vızıldayan arıları gördüm. Tam kaptırıp gidiyordum ki hatırıma sen geldin. Bakışlarımı başka yöne çevirdim. Biraz sonra göz ucuyla bir baktım ki bakışlarımı çevirmem onu çok üzmüş, yüzündeki bahar fırtınalı bir güze dönmüş. Dedim belki de sen yanılıyorsundur amca, belki bu doğru kişidir. Belki beni gerçekten seviyordur. Öyle olmasa bakışlarımı çevirmeme bu kadar üzülür mü dedim. 

Seni unuttum amca. Amaaan dedim, dertlinin biriydi. O öyle birine rast geldi diye ben de mi böyle olacağım dedim. Aslında biliyor musun amca her şeyi unuttum. Artık benim için sadece o vardı. Onu düşünerek yattım, onun sesini kulaklarımda duyarak kalktım. Hayat benim için o olmuştu. O dünyaydı, ben onun etrafında dönen ay. Çekimindeydim, etrafında dönüyordum. Döndükçe daha da sarhoş oluyordum. O kadar ki artık onun dışındaki her şeyi bulanık görüyordum.
Sevdim amca, hem de çok sevdim. Senin söylediklerinle dalga geçercesine, tüm dünyanın sevgilerini kalbimde toplarcasına sevdim. Değer verdim, o kadar değer verdim ki eğer istese canımı vermeye hazırdım. O kadar değer verdim ki, başını dizime koyup yatsa, onu uyandırmaz, kalkmam gerekse bacağımı keser öyle kalkardım.  

O da sevdiğini, değer verdiğini söyledi. Bana, beni kendinden çok sevdiğini söyledi ben de inandım. Küçüktüm, görmemiştim. İnanmak istedim. Bir güzel yüzün ardında canavarların yaşabileceğini bilemedim. Maskelerin kalktığı güne kadar mutlu yaşadım. Fakat sonra tüm bunların yalan olduğunu anladım. Duygularımı nasıl da sömürdüğünün, ne biçim bir vampir olduğunun farkına vardım.

Sen söyle amca, insan sevdiğini hiç kırar mı? İnsan sevdiği birine hakaret edebilir mi? İnsan birini seviyorsa, ona değer veriyorsa onu incitemez değil mi amca? Eğer gerçekten bana kendinden çok değer verse, hakaretleri benden çok onun canını yakmaz mıydı amca? 

Sen haklıydın amca. Hayat acımasızdı, insanlar vefasız. Böyle gelmiş böyle gidecekti ve her insanın kalbi bir gün yerinden sökülecekti. Uyarılar işe yaramayacak, insanlar yine akıllanmak için musibetleri bekleyecekti. 

Ne mutlu bir delikten iki kez ısırılmazlara...

Yorumlar

 1. Bazı noktalar eksik kalmış gibi olsa da iyi bir yazıydı.

  YanıtlaSil
 2. Ne gibi noktaların eksik kaldığını merak etmekle beraber sormasam mı acaba? :)

  YanıtlaSil
 3. "Sen söyle amca, insan sevdiğini hiç kırar mı? İnsan sevdiği birine hakaret edebilir mi? İnsan birini seviyorsa, ona değer veriyorsa onu incitemez değil mi amca? Eğer gerçekten bana kendinden çok değer verse, hakaretleri benden çok onun canını yakmaz mıydı amca? "

  Can alıcı. Sevmek çoook güzel şey, sevebilene :)

  YanıtlaSil
 4. Sevmesini bilene :) Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 5. O kadar karamsar olmayalım(!) İyi insanlar da vardır. (!)
  Mesela ben :P

  YanıtlaSil
 6. Allah sizi daha da iyi etsin. :)

  YanıtlaSil
 7. Belki de ben tam anlayamamış olabilirim konuyu. Küçük kız kim, onu nasıl korkuttun, niye korkuttun. Konu tam oturmadı benim kafamda. Ama adımın geçmesine sevindim :)

  YanıtlaSil
 8. Sen kalbimdesin abi, adın geçer tabi :)

  YanıtlaSil
 9. Gerçek sevgi veya aşk da diyebiliriz,içinde pek çok şey barındırır.Hoşgörü,fedakarlık,vefa,saygı,affetmek v.s...İnsan eğer seviyor ve seviliyorsa ve duygusu helal sınırlar içerisinde ve ciddi adımlara yönelikse(bu söylemim geneldir)bazı şeylerin üstünü kapatmayı da bilmeli,fazla büyütmemeli.İnsanlar acizdir,noksandır.İnsanlardan mükemmellik beklemek ancak hayal kırıklığı yaşatır..Kalemine sağlık..

  YanıtlaSil
 10. Bunları küçük kıza ulaştırmak lazım. :) Teşekkür ederim, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 11. Küçük kızlar hep temiz niyetlere temiz karşılıklar bulabilseler ne iyi olurdu.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.