Ana içeriğe atla

Bilmiyorsan Zorlama Bence

Eğer bir alanla ilgili olduğunuz bilinirse, insanların sizin yanınızda hep o alanla ilgili konuştuğunu görürsünüz. Aslında en yapılmaması gereken şey budur ama yapması gerekenin tersini yapmayı sevmekten midir yoksa sadece ben de bir şey biliyorum deme hevesinden midir bu yanlış çok yapılır.

Mesela ilahiyat okuduğumu bilenler hemen dini konularda konuşmaya başlarlar. Kimilerini tanırım da, söyledikleri şeylerle en küçük bir ilgilerinin olmadığını da bilirim ama öyleymiş gibi görünmeye çalışırlar. Arada kullandıkları yanlış terimler, uyduruk şeyler ve kendi uydurdukları yüzünden baya komik duruma düşerler ama hala buna devam ederler.

Özellikle orta yaş ve üstü bu konuda çekilmez olabilir. Bir toplulukta oturduğunuzda başlarlar vaaz vermeye. Anlattıkları birçok şeyin İslam'la yakından uzaktan ilgisi yoktur. Uydurma hikayelerle, efsanelerle kendilerini kanıtlamaya çalışırlar. Kimisi daha da ileri giderek "ben alim değilim ama çok alimin sohbetinde bulundum, bir alim kadar biliyorum" der. Kimisi haddi aşar "siz okuyorsunuz ama benim gibi bilemezsiniz" bile der.

Geçen biri bana sordu ne okuyorsun diye, ilahiyat dedim başladı konuşmaya. Bu muhterem adam bir müftüye bir şey anlatmış da, müftü sen mübarek bir insansın demiş de. Bu kadar yıllık müftüymüş de çok eşliliği bu kadar mükemmel anlatan birine rastlamamış da vesaire vesaire... Dayanamadım tabi, daha adam konuşmasını bitirmeden "o müftü değilmiş" dedim.

Avamların sohbetlerine katılmak kimi zaman işkence olabiliyor. Çünkü hemen hemen her oturduğum topluluktan biri başımıza İslam alimi kesilip vaaza başlıyor. Yalan-yanlış, eksik bilgilerle ne konuştuğunu bilmeden, o konudan bu konuya atlayarak başımızı şişiriyor. Yaşlı başlı adamlara susun da diyemiyor ki insan.

Anlamak zor gerçekten. Alanı olmayan bir konuda neden konuşur ki insan? Madem ki gelip başımıza doktor kesilip ameliyat nasıl olur diye konuşmuyorsun; alimliğe soyunup da bilmediğin dini bize anlatma. Anılarından bahset, yaşlı başlı adamsın, binlerce anın vardır dinlenmeye değen veya değmeyen. Ne diye işin olmayan işe karışıyorsun ki? Yirmi yedi yaşına gelmiş bir gence "evlenene kadar yediğin içtiğin haram" deme. Bilmediğin şeyleri a(nla)tma ki değersizleşmeyesin.

Yorumlar

 1. Allah Allah! Böyle bir haram da varmış? Evli ile bekarın ibadetlerinin arasında derece farkı olduğunu duymuştum ama.

  YanıtlaSil
 2. Cahil adam dilediğine haram, dilediğine helal der. Ne yapalım :)

  YanıtlaSil
 3. simdi bir alim olsaydi karsimda, yüz yüze, saatlerce bikip usanmadan dinlerdim :)

  YanıtlaSil
 4. Güzel yazı :) Ara sıra yazılarını okumak rahatlatıyor beni. Her ne kadar şu sıralar buna hiç vaktim olmasa da :(

  YanıtlaSil
 5. Çok teşekkür ederim. Okul benim de düzenimi değiştirdi. Vaktim oluyor arada ama yazı okumak gelmiyor içimden.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.