Ana içeriğe atla

Kürdün Dostu Kim

Önceki gün akşam namazı için camiye gittim. Namazda saf tuttuk. Yanıma üniformalı biri geldi. Baktım bir polis. Hemen yanımda namaz kılıyor, omuzlarımız birbirine değiyor...

Dün deprem oldu. Eve geldim, televizyonu açtım. Baktım lacivert üniformalı polisler o yana bu yana koşturuyorlar. Toza bulanmış üniformaları, gerçekten birilerini kurtarmak için çaba sarfettiklerini gösteriyor. Türkler. Enkazın altındakilerin çoğu ise Kürt ama onlar, "gebersinler" diyen insan kılıklılara inat, onları kurtarmak için canla başla çalışıyorlar.

Beni bir düşünce aldı. Bir yanda bir Kürt halkı var. Aslında dindar olan, aslında kardeşliğe arzulu, aslında Türk kelimesinin kendisi için kötü bir anlam ifade etmediği. Diğer yanda bir Pkk var; Kürt halkını, Türk halkına düşman yapmak, içine kin sokmak için her yolu mübah gören.

..ve bir soru: Kürdün gerçek dostu kim?

Müslüman olan, camide yanında namaz kılan, kendisine zarar verilmesine karşı duran polis mi yoksa yakıp yıkan, depreme rağmen yola mayın döşeyen, ölenler umurunda olmayan, kendi halkına zarar vererek protesto yaptığını sanan, caminin yolunu bilmeyen, kan emici Lenin'i kendine örnek alan, yirmi yaşındaki gençleri gözünü kırpmadan öldüren ve bununla övünen, ne istediğini bilmeyen Pkk mi?

Kürt halkı Pkk'yi tutamaz. İnançlar bir değil bir kere. Marksist bir örgüt ve kan üzerine kurulu. Hiçbir zaman diyalog yolunu denememiş, bebek, kadın, yaşlı, öğretmen, imam demeden küçük bir menfaat gördüğü herkesi öldürmüş. Yıllarca fakir bölge halkına haraç kesmiş. Yalan en büyük aracı olmuş. İslam'ı kullanmaktan çekinmemiş. Namaza düşmanken sivil cuma namazları tertiplemiş. Tessep'e "biz örtüyü kaldırmaya çalışıyoruz, siz yaymaya çalışıyorsunuz" derken, öte tarafta baş örtüsü için mecliste hamle yapmış. Hakkari de güçlü olduğu için, günahsız bir Müslümanı şehid etmiş, yine de "Mustazaflar bize göz dağı vermeye çalışıyor, seni kime göz dağı veriyorsun" diye pişkin pişkin sırıtmış.

Hayır! Pkk bize dost olamaz!

Peki ya devlet? Laik bir devlet, Müslüman bir halka dost olabilir mi? Bunu iz'an sahibi herkes bilir ki asla! Fakat şu da bir gerçek ki kimin huzur, kimin kaos istediği gözler önünde. En azından huzur için bile olsa, devleti dostumuz saymasak bile tarafımızı iyi belirlemeliyiz. Geleceği görmeye çalışmalı, ırkçılık damarlarını bir yana atmalı, kimin bize ne vadettiğini hesaba katıp ona göre davranmalıyız.

Allah bizleri gerçeği görecek göz, iyiyi kötüden ayırt edecek akıl, güzele meyledecek kalp nasip etsin. Ölülerimize rahmet, yaralılarımıza şifa, kalanlarımıza sabır bahşeylesin. Depremde, zor durumda olanlardan yardımını esirgemesin.

Yorumlar

 1. İşte bunu senin gibi onlarca,yüzlerce Kürd'ün söylemesi gerek,bağıra bağıra,pkk bizim dostumuz değil diyerek,Türk halkının zaten Kürt halkıyla sorunu yok,arada bazı kendini bilmezler çıkar ama o her millette olur,işyerlerinde,mahallelerde,şehirlerde sağduyulu kürtler ve türkler gayet güzel uyum içinde yaşamaktadır,ama artık kürt halkınında sesini yükseltmesi lazım,tamam yıllarca korkutulmuş,sindirilmiş,ezilmiş olabilirler bu pkkyı desteklemek için bir mazeret olmamalı,,,

  geçmiş olsun bu arada deprem sizdede hisedilmiş,Allah Van'daki depremzedelerin yardımcısı olsun...

  sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim. İnşallah sesler yükselecek, bu iş de güzel bir sonuçla sonuçlanacak ama bizim asıl dileğimiz tek bir damla kanın daha dökülmemesi. Fakat ne yazık ki vampirler bizi dinlemeyecek.

  YanıtlaSil
 3. Orası muhakkak,30 yıldır akan kanın bir günde dinmesini beklemek zaten saçmalık olur,keşke bir günde olsa ama maalesef :(
  gerçekten yeter artık millet yıllardır aynı sözleri duymaktan bıktı,temcit pilavı gibi her gelen iktidar aynı şeyleri söylüyor,ama olan bir şey yok,olan onca gencecik çocuğa ve ana babaya oluyor...

  YanıtlaSil
 4. Allah yardımcımız olsun.

  YanıtlaSil
 5. Allah senden razı olsun...

  YanıtlaSil
 6. Cümlemizden inşallah.

  YanıtlaSil
 7. Devlet laik olduğundan müslümanın yanında değildir. Fakat devlette çalışan pek çok müslüman vardır. Şimdi bir müslüman devletin yönetimine karşı olsa da huzursuzluk çıkaracak olaylardan, kan dökmekten uzak olmalı ve kendi haline ve ibadetlerine bakmalıdır. Günümüz koşulları bunu gerektiriyor.

  Bence kürt-türk sorunu yok. Müslümanla kafir arasında bir sorun var gibi geliyor bana. Mesela camiye gelen pek çok müslüman kürt çocuğu vardı. Bizim onlarla hiçbir sorunumuz olmuyor. Bu pkk denen şey dine karşı olduğundan ne kürtle ne de türkle iyi geçinebilir.

  YanıtlaSil
 8. Aynen öyle Yolcu, ah bir de halkım bunu görebilse.

  YanıtlaSil
 9. Günaydın abi :)

  YanıtlaSil
 10. Değerli kardeşim, sana da bu yakışırdı. Daha ayrıntılı bir yorum yapmak istiyordum bu yazıya ama ayrıntılara girmek özünü kaçırmaya neden olabilir şu aşamada...
  Seni bir yazımın yorumlarında kimilerine örnek vermekte ne kadar haklı olduğumu görmekten inanılmaz mutluluk duydum. Varolasın, çok yaşayasın!

  YanıtlaSil
 11. Çok teşekkür ederim değerli abim. Sen de sağ ol, Allah razı olsun. :)

  YanıtlaSil
 12. Kardeşim Yusuf,İnşallah geç olmadan o dediğiniz vanpirleri Allah bir an önce yok ederde kimsenin canı yanmaz.Benimde sizler gibi ne yazasım vardı nede okuyasım,az önce kamil kardeşe uğradım sizlerede şöyle bir göz atmadan gecemedim ve yazdım.İyki varsınız sizler gibi güzel düşünürleri bilmek beni çoook mutlu ediyor.Allah razı olsun kardeşim.Hayırlı günler,Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 13. Amin, çok teşekkür ederim. Güzel bakışınızdır. Siz de iyi ki varsınız. Allah razı olsun, siz de Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 14. İnsansı bir düşünceden uzaklaşarak ‘’ gebersin ‘’ diyen Türklerin , insansı bir düşünceden uzaklaşarak çoluk, çocuk,yaşlı, genç, kadın, erkek ayırımı yapmadan birilerinin siyasi çıkarları üzerine insan öldüren ve kürt olduğu iddia edilen(!) PKK lılardan ne farkı var.
  Kürdün gerçek dostu ; Türklerin,PKK lıların, Kürtlerin içinden bu insanlıktan uzak şeyleri çıkardığımızda kalanlardır… Ve bir de Müslüman türk kardeşimin dostu, yine bir müslümandır. Ancak gerçek Müslüman . Bunu belirtmekte fayda var. İslamiyette hiçbir kulun diğerinden üstünlüğü yoktur, üstünlük ancak takvadadır derken , bunların hem ayrımcılık yapıp hem Müslüman oluşları aklıma hiç yatmaz çünkü.
  selametle,

  YanıtlaSil
 15. Aslında gerçek Müslüman diye bir şey olamaz ama siz de haklısınız. Sonuçta her kendine Müslüman diyen Müslüman olamayabiliyor.

  YanıtlaSil
 16. ya müslümandır ya değildir dmek istiyorsunuz, tabi bence de öyle ama onlarda kendilerine müslüman dedikleri için ayırım şart :) Rabbim şaşırtmasın, ıslahı mümkün olduğu şekilde ıslah etsin...

  YanıtlaSil
 17. Amin, cümlemizi inşallah.

  YanıtlaSil
 18. Kimsenin kimseyi zehirledigine inanmiyorum kimsenin kimsenin kafasina silah dayayip daga cikacaksin dediginede! Bir fizik kurali vardir etki tepkiyi yaratir.
  Kendi gövdesine inan Baltaya Agac dile gelir ve derki; neyleyim sapin benden.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.