Ana içeriğe atla

Okusaydım Kesin Doktor Olurdum

Okul açılmadan önce şehre gittim. Sınıf arkadaşımla buluştuk. Tatil boyunca görüşmediğimiz için hasret giderme adına biraz dolaşalım dedik. Arkadaşımın yanında okul okumamış bir arkadaşı da vardı. İlk okul terkti sanırım. Beraber dolaşırken arkadaşımın arkadaşı "okusaydım kesin doktor olurdum" dedi. Aklıma çocukluğum geldi.

Ben orta okula giderken (bizim zamanımızda ilköğretim yoktu) abim üniversite sınavına hazırlanıyordu. Zirve'den bir set almıştı. Üzerinde bir de kaset vermişlerdi. E o zaman bilgisayar, cd falan yoktu. Varsa yoksa ses kasetiydi. Teybe takar dinlerdik. İşte o kasette üniversiteyi kazanmanın ne kadar zor olduğu, biraz da abartılı bir şekilde anlatılıyordu. Bant tiyatrosu şeklinde yapılmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Ben o kaseti dinlediğimde bunlar da çok abartıyor diye düşünmüştüm. Üniversiteyi kazanmak ne ki diyordum. Zamanı gelince güle oynaya kazanırım diyordum.

Zamanı geldi. Hiç kasette anlatıldığı kadar çalışmadım, dershaneye falan gitmedim ama güle oynaya üniversitenin kazanılmadığını da öğrendim. Kaset abartılıydı ama kazanmak için çalışmak lazımdı. Tıpkı doktor olmak için "okusaydım doktor olurdum" demenin değil de okumanın gerekli olması gibi...

Bu sözü sık duyuyorum. Sık derken okul okumayan insanlara pek rastlamıyorum ama okumayan hemen hemen herkes bunu söylüyor. "Ben çok zekiydim, hoca leb demeden ben Pascal Nouma diyordum" diyenleri çok gördüm.

Bu durum, "davulun sesi uzaktan hoş gelir" sözünün tecellisidir. Bir ilme giriş yaparken "ben öğrendim" deyip, biraz öğrenince "aslında hiçbir şey bilmiyorum" demek gibi bu da... Sadece ilk okuldan bir şeyler hatırlıyorlar ve şu anki yaşlarına göre bunlar çok basit şeyler olduğundan bunu çok basit sanıyorlar.

Bir şeyi unutuyorlar: Okumaya karar verme. Zor anında buna direnebilme. Gerçi bugüne kadar bunlardan birine söylemedim ama hep bunu düşündüm bu tür insanları görünce. Zira hepimiz okumayı bırakmayı düşündük fakat direnip okuduk. Böyle insanlar küçük bir zorlukta okumayı bırakmış insanlardır genelde. Bu eksikliklerini, zayıflıklarını unutup "keşke"yle kendilerini kandırıyorlar. Bahane de hazır zaten; imkansızlık. Birçok kişinin ne zorluklarla mücadele edip okuduklarını görmek istemiyorlar.

İnsanın kendini kandırması gibisi yok. Gerçeği bilen tarafınızın ağzını bantlamak gibi bir şey. Baskıya devam! Hayat böyle daha güzel.

Yorumlar

 1. Değindiğin şu nokta önemli: Gerçekten imkansızlık yüzünden mi, gerçekten yeterince istmememek/yeterli çabayı göstermemekten mi?

  Ve okumak- hele de üniversite okumak(kazanmak da) kolay değil bu ülkede. Kimi "vakıf" üniversitelerini hariç tutuyorum tabii :)

  YanıtlaSil
 2. Tanıdığım bir iki kişi var, şimdi sorsam kendimi aileme feda ettim derler fakat okumak istemedikler için okumadıklarını da biliyorum. Tabi şimdi pişman olduklarından o zaman da istediklerini sanabilirler. Zaman insanın yanıltabiliyor.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. Ben üniversiteyi okumayı hiç istemedim. Sınavlarına bir kez bile girmedim. Şuan hiç de pişman değilim. Gayet mutluyum.

  YanıtlaSil
 5. Ben de istemiyordum ama şimdi çok pişman oldum. Keşke iki üç kere okumuş olsaydım diyorum. :)

  YanıtlaSil
 6. Okumak güzeldir ancak sırf diplomam olsun diye okunmamalı.Eğer gerçekten o mesleği yapmayı düşünüyorsa kişi gitsin okusun.Niyeti yoksa da başkalarına yer açsın,boşuna kendisi de yorulmasın.Bu anlamda özellikle de hanımların bölüm seçerken ileriyi de düşünerek hareket etmeleri çok yerinde olur.Evini,çocuklarını ihmal etmeden yapabilecekleri mesleklere yönelmeleri ideal olandır..Kalemine sağlık..

  YanıtlaSil
 7. Teşekkür ederim. Elinize sağlık. :)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.