Ana içeriğe atla

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Lise yıllarında bir bayan hocamız oldu. Yemyeşil gözleri vardı. Kalemle bile öylesi çizilemezdi. Boyu o kadar kısaydı ki mini etek giymesine rağmen, etekle çizmesi arasında diz kapakları görünüyordu sadece. Babasının oteli vardı ve o bunu hep başımıza kakıyordu. "Sizin babanızın bir yılda kazandığını benim babam bir gecede kazanıyor" dediğini hatırlıyorum.

 Ben gerici düşüncelerim gereği ona  ters davranmak istedim. Asla onu dinlemedim. O ders anlatırken gürültü çıkarmasam da gülerdim. Bu onun da ilgisini çekiyordu. Bu yüzden de sanırım benden nefret ediyordu.

Hatta bir gün beni müdüre şikayet etti. Disipline de verilecektim ama suçsuz(!) olduğum anlaşıldığından iki tokatla yırttım. Tokatların üstüne bir de gidip hocadan, sınıfın içinde özür dilememi istedi müdür. Gencim, sinirim tepemde fakat işin içinde disiplin cezası olunca özür dilemek zorunda kaldım. Sınıfa girdiğimde hoca ağlıyordu. Sanırım ağlattığım ilk bayandı; keşke son olsaydı. Özür diledim, yüksek sesle kabul etmiyorum dedi, ben de etmiyorsan etme dedim oturdum.
Aradan zaman geçti. Her ne kadar sevmememin üstüne kin eklemiş olsam da artık daha sessizdim. Bir gün hemen dersin başında bana bir soru sordu. Sanırım bitkilerle ilgili bir dersti. Asla dinlemez, not almazdım bu derste. Fakat tevafuk mu desem, yoksa başka bir şey mi bilmiyorum; hoca soruyu sormadan hemen önce arkadaşımın defterinden, öylesine o kısma bakmıştım. Hoca sorunca ve ben de hiç takılmadan tam olarak cevap verince tabiri caizse şok oldu. Bir süre sustu. Bana "sen neymişsin" der gibi baktı. Aferin dedi mi hatırlamıyorum ama o günden sonra bana karşı tavırları değişti. 

Buna bir de yazılı sınavda, sınıfın en çalışkan görünümlü çocuğuyla istişare (kopyanın adını yumuşatıyorum) ettiğimi görmesi eklendi. Daha sonra bana, "bu davranışınızdan etkilendim, birbirinize yardım etmeniz çok güzel" dedi. 

Artık o da beni seviyordu, yeni gördüğünde ukalalığımdan dolayı benden tiksinip, daha sonra ne buluyorlarsa bende, beni seven diğer birçok kişi gibi. Fakat ben onu sevdim mi; hiç sanmıyorum. Yine öğretmenim olsa yine sevmem. Çünkü öğretmenlik derse girip para almak değil bunu biliyorum. Öğretmene saygı duyuyorum ama cüzdanında öğretmen olduğuna dair kimlik kartı taşıyan herkese öğretmen demiyorum. 


Yorumlar

 1. size epey bir şey öğretmişe benziyor ama :)
  sevgi ve selamlar,

  YanıtlaSil
 2. Hiç dinlemediğime, tek satır yazmadığıma eminim. Fakat eğer bir şeyler öğrenmeme vesile olduysa buna bir şey demem. Hayatta bir çok kişi buna vesile olabiliyor.

  Sevgiler ve selamlar bizden, teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 3. dersle ilgili bir öğrenim değildi kastettiğim... babasının parasıyla, çocuk yaşta bir topluluğa hava atma küstahlığını, çirkinliğini göstermiş bir insan örneği... üniversite de bir hocamız sıkça derdi ki; kötü örnek değildir. Yazınızı okuduktan sonra düşündüm ki, kötü de örnektir ancak iyiyle arasında ki farkı teşkil eden bir örnek... hocamız bu sözü ; kötü örnek alınmaz diye değiştirmeli kanaatimce :)
  selametle,

  YanıtlaSil
 4. Aslında anlamadım ama sanırım tekrar yorum yapmazsınız. :) Kötü örnek değildir ne demek?

  YanıtlaSil
 5. yoo yaparım, usanmadan anlatırım :)

  YanıtlaSil
 6. sizin bu hoca, kötü bir öğretmen örneği değil midir? evet öyledir, şimdi bunu diğer öğretmen arkadaşlar örnek alsın mı? almasın, kötü örnek değildir yani :D

  YanıtlaSil
 7. Afedersiniz orada virgül olmayınca anlayamadım. Teşekkür ederim açıklama için. Ben yine de kötü, örnek değildir değil de; kötü, örnek alınmasın derim. :)

  YanıtlaSil
 8. rica ederim... bende türevi bir çok şey söyleyebilirim ama o hocamızın sözüydü, aklımıza öyle yazıldı, yeşil gözler gibi :)

  YanıtlaSil
 9. Bu kez sormayayım, sanırım anladım yeşil gözler meselesini ama benim aklıma yazılmadılar. Onun hikayesini de mi yazsaydım acaba :)

  YanıtlaSil
 10. unutulamamışlık var gibi ama...

  YanıtlaSil
 11. Unutamadığım sınıftan birinin hocanın gözlerine hayran olmasıydı. Yoksa ben yeşil ve mavi sevmem.

  YanıtlaSil
 12. yeşil göze de bu bayandan sebep mi uzaksınız acaba :P

  YanıtlaSil
 13. Yok ben korkuyorum eskiden beri bu iki renkten. :)

  YanıtlaSil
 14. İşte bir bilinç altı söz konusu bence :P

  YanıtlaSil
 15. Bilmiyorum olabilir ama bayanlarla bir ilgisi yok. :)

  YanıtlaSil
 16. Hmmm... yorum yok!

  YanıtlaSil
 17. Hayırdır inşallah abi :)

  YanıtlaSil
 18. Bir şey desem mi dedim. Geldiğimi bilesin istedim. Her yazıya da yorum yapılamıyor ki kardeşim. :) Sevmemek, nefret, kin... Senden uzak olsun isterim.
  Görüşürüz...

  YanıtlaSil
 19. Amin abim, cümlemizden uzak olsun inşallah. Allah razı olsun. :)

  YanıtlaSil
 20. Hani sen öğretmenleri sever ve saygı duyardın?

  İnsanına göre değişir benim fikirlerim. Hiçbir konuda genelleme yapmayı sevmem. Ama öğretmenleri gözümüzde çok fazla yüceltmemek lazım diye düşünüyorum. Zaten şu öğretmenlerin çoğunun laik düşüncesi beni deli ediyor. Ve bunu çocuklara zerk etmeye çalışmaları.

  YanıtlaSil
 21. Evet gerçekten de öyle. Şimdi o öğretmenimi görsem ona da saygı gösteririm fakat farkı yazıda belirttim; herkes öğretmen değil. :)

  YanıtlaSil
 22. Her mesleğin olduğu gibi öğretmenlerin de iyisi ve kötüsü var.Genelleme yapmak bence de doğru değil.Ve üstelik öğretmenin kötüsü en büyük zararı verenlerden birisi diye düşünüyorum..Kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
 23. Onur duydum. Teşekkür ederim yorumunuz için. Sizin de elinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
 24. sanırım bu günkü paylaşıma yorum yapmaya çekiniyor insanlar :)

  YanıtlaSil
 25. Bilmem ki, olabilir de. :)

  YanıtlaSil
 26. Öğretmenlik bir gönül işidir. İşte yine öyle olduğunu gösterdi. Ne alaka babanın oteli, parası, vs... Bir öğretmenden bunları duymak ne kadar şaşırtıcı ise sizde de kin olduğunu duymak şaşırtıcı geldi bana =)

  YanıtlaSil
 27. yeşil gözleri mi sevmiyorsun?yoksa yeşil gözlüleri mi?

  YanıtlaSil
 28. Yeşil gözlü öğretmenleri :))

  YanıtlaSil
 29. İlahi yusuff kardeşim :) meçburiyetten özür diliyorsun ,kabul etmiyor,sizde etmiyorsan etme ,çok hoş :)ne zamandır yazmıyorsunuz,dersler bitmedimi artık.İyisiniz inşallah.Allah'a emanet olun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyiyim teşekkür ederim. Dersler bitti de daha kendime gelemedim. Rehavet işte :)

   Siz de Allah'a emanet olun tekrar teşekkür ederim. :)

   Sil
 30. Babasının otelinden bahsetmesi bile onun kalitesini belli etmesine yetmiş :) Böyle insandan öğretmen olur mu hiç?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer sadece isimse olmuştu :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …