Ana içeriğe atla

Söz Kitapta

İnsanların bugüne dek hep benden yarar gördüklerini biliyorum. En azından öyle düşünüyorum. Bir zarar verdiğimi düşünenler olsa da belki onlar, beni yanlış okuyarak gözlerini bozanlardır. 

İnsanlara hep dostluğumu verdim. Hiç karşılık beklemeden tüm bildiklerimi paylaştım. Bazen umut verdim, bazen hüzün belki ama hep bir şeyler hissettirdim. Hep içimdekini paylaştım, açık seçik, hiç çekinmeden. 

Benim dostane tavırlarıma karşılık, benim gördüğüm beni yıpratmak oldu. Beni yere attılar, hırpaladılar, yırttılar, kopardılar, gülünç duruma düşürdüler... Bir gram saygı görmedim yani.

Fakat olsun! İnsanoğluna gücenmedim yine de. Hep sevdim ve sevmeye devam edeceğim. 

Monte Kristo'da umut ve sabır dersi verdiğimi inkar edecek var mı? Sefiller'deki, Suç ve Ceza'daki heyecanı, macerayı ve çıkarılacak bin bir dersi unutacak mı insanoğlu?
Benim ellerine geçene dek, kaç tane insanın, ne kadar zahmeti olduğumu neden göz ardı ederler; onu anlayamıyorum. O kadar mı düşüncesiz oldu bu ademin çocukları? 

Yazarın beni tasarlamasını düşünmeli, beni yazması... Bunlar ne kadar büyük bir emek! Yayınevinde çalışan kaç işçi bana mesai sarf ediyor. Sonra kontrol aşaması, dağıtım işleri ve ta ki bir kitapçıda rafa konana kadar, hep zahmet, çile, emek, göz nuruyum. 

Tabi ki ben tüm bu emeğe değiyorum. Çünkü ben bütün bildiklerimi cömertçe dağıtıyorum. Ha kağıdın da ne emekle elde edildiğini hesaplarsan, değerim bir kat daha artar. Ama anlayana!

Kendimi fazla övmeyeyim de insanlara son bir öğüt vereyim. Beni oku. Düzenli ve sürekli bir şekilde oku. Bensiz geçen her gününü zarar say ve okurken de temiz, özenli kullanmaya dikkat et. 

Benli nice günlere...

Kurtuluş İlköğretim okulu öğrencisi Melike Toptaş'ın, yazısından esinlenerek yazılmıştır. 

Yorumlar

 1. Bu kez ben pek bir şey anlamadım Yusuf inanır mısın! sıkıntılı hissettiğine dair bir şeyler seziyorum ama emin de olamıyorum. Selamlarla...

  YanıtlaSil
 2. Abim yazı benim değil, tamamen alıntı. :)

  YanıtlaSil
 3. Bir kitap ancak bu kadar güzel dile gelirdi herhalde...
  çok çok sevdim o kadar çok kitabım yok ama olanlarada çok iyi bakıyorum,kitap sırdaştır,dosttur,yarendir,seni alır başka diyarlara götürür,o yüzdende layık olduğu değeri görmesi gerekir her zaman...
  teşekkürler,sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Teşekkür ve sevgiler bizden. :)

  YanıtlaSil
 5. İyi bayramlar, en güzel günler en güzel bayramlar sizin olsun...
  Kalemzâde

  YanıtlaSil
 6. Sana da abi. Allah razı olsun. :)

  YanıtlaSil
 7. Hayırlı, mutlu, sağlıklı, sevdiklerinizle güzel bir bayram diliyorum :)

  YanıtlaSil
 8. Her ne kadar sevdiklerimizden uzakta da olsak kalplerde yaşadığımız bayram bizi mutlu kılıyor.

  Teşekkür ederim, aynı dilekler sizin için de. Bayramınız Mübarek Olsun. :)

  YanıtlaSil
 9. Söz kitepta,güzel konuşmuş,:)en iy arkadaştır,en iyi kitap olursa tabi,biz ler o'kitabi seviyoruz,bir gram sevgi görmedim demekle de hata etmiş.İyi kitap sevilmezmi hiç kardeşim.Hayırlı bayramlar.Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
 10. selamun Aleykum Yusuf kardeşim, Mübarek kurban bayramını kutlar, güzel bir bayram geçirmeni dilerim, sevgi ve saygılarımla

  YanıtlaSil
 11. Bu tür yazılar okuduğumda önümüze konan tüm nimetler geliyor aklıma. Aklıma geliyor derken bildiğimden değil. Çünkü bizim farkında bile olamadığımız nimetler içinde yüzüyoruz. Sadece bilmediğimi biliyorum Elhamdülillah.

  YanıtlaSil
 12. Bende bir MİM'in var alırmısın?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.