Ana içeriğe atla

Sen De Bir Bilet Al

Piyango bileti satan bir seyyar satıcının önünden geçerken bir baba ve oğulun bilet aldıklarını gördüm. Baba parayı ödedi, çocuk heyecanla bileti aldı. Konuşmaya başladılar. Her ne kadar dinlemesem de muhtemelen hayal kurdular diğer milyonlarca şanssız gibi.

Her sene olan şeydir bu. Milyonlarca insan bilet alır, paraları toplanır, birkaç kişiye dağıtılır. Kumarı oynatan kazanır hesabı üzerinden bu alışverişten sadece devlet karlı çıkar. Milli adını verdikleri kumarlarıyla milletin cebindeki parayı, teşviklerle çekip alırken, aslında amaçları kendilerine kaynak yaratmaktır.

Dıştan bakılınca ikramiye alan da kazanmış gibi görünebilir ama öyle değil. Geçenlerde yolda gelirken radyoda dinledim, kazananların başına nelerin geldiğini. Mesela büyük ikramiyeyi kazananlardan biri anlatıyor: "Ben ikramiyeyi kazandım, sonra harcamaya başladım. Sırf eşime kalmasın diye parayı bitirmeye çalıştım. İki yüz memurun maaşını iki günde harcıyordum. Her tarafa bahşiş dağıtıyordum. Derken paralar tükendi. Eve haciz geldi. Kadın boşandı, olan malımı da aldı, öylece ortalıkta kaldım."

İnsan hep ani zengin olmanın, bir şeyleri birden bire kazanmanın hayallerini kurar. Örümcek adam gibi bir örümcek beni ısırsa da ben de süper olsam der. Fakat dünyada insana kalan tek şey, çalışarak kazandığıdır. Bilgi aniden gelmez. Kimse bir sabah uyanınca kendini bilgin bulmaz, Gora gibi kendini bilgisayara bağlayıp ilim nakli de yapamaz. Aynı şekilde para da böyle gelmemeli. Çünkü zamanla kazanılan şeyde bereket vardır.

Ben anlatmaya çalışıyorum ama biliyorum ki kimse dinlemeyecek. Zaten oynamayan, bunu benden iyi bilen birkaç kişi okuyacak ve geçecek. Gidip bilet alanların bu yazıdan haberi bile olmayacak. Yine biletlerini alacaklar. Yılbaşı gecesine kadar en güzel hayallerde yaşayacaklar ve o gece bilete verdikleri paralarına değil, hiç onların olmayıp da kaçan milyonlarına üzülecekler. Bundan karlı çıkan, bahis oynayanları içeri atıp, iddia adı altında resmi oynatarak kumarı meşrulaştıran devlet olacak.

Yorumlar

 1. Bravo.Doğru söylüyorsun.Katılıyorum...

  YanıtlaSil
 2. Çok önemli bir konuya değinmişsiniz, Allah razı olsun. Bu durum öyle bir hal almış ki artık, pek çok kişi bilet aldığı ve kendini bildiği günden beri etrafında bunu gördüğü için sorgulanmadan, kabullenilen meşru bir durum olmuş. Milli piyango, toto, loto, iddia v.s haramdır, haramdır, haramdır.3 kez yazdım ki, birini kaçıran diğerinden kaçamasın, gözünden kaçmasın :) Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu konunun haram olduğuna dair açık fetvası var, isteyenler araştırabilirler. Kaleminize sağlık, Allah'a emanet olun..

  YanıtlaSil
 3. Çok teşekkür ederim de kalemle yazmadım ki :))

  YanıtlaSil
 4. Çok Yerinde ve zamanında bir paylaşım yapmışsınız tebrik ederim...

  YanıtlaSil
 5. Tamam, kalemi klavye ile değiştirdik :))

  YanıtlaSil
 6. Düşünen akla, aşka gelen kalbe, gören göze, yazan parmaklara bir şey yok, klavyeye kaleme sağlık var. Oldu mu şimdi? :))

  YanıtlaSil
 7. Klavye hepsine tercuman olmuş, teşekkürler ona gibi görünse de, o diğerlerinin adına kabul ediyor sanırım..Allah saydığınız o güzel nimetleri hayırlısıyla üzerinizde daim etsin. Ben de her şey için teşekkür edeyim :))

  YanıtlaSil
 8. Bu kez oldu, çok teşekkür ederim. Elleriniz dert görmesin. :))

  YanıtlaSil
 9. Çok doğru,devlet kendine kaynak yaratmak - ki o kaynakların nerelere harcandığı da meçhul- için yapıyor bunu...Zavallı bizler de hayaller içinde yüzüyoruz,ayılıncaya kadar :(

  YanıtlaSil
 10. Kaynaklar nereye mi gidiyor? Bugün twitterda gördüm, genel başkanların her dediğine evet diyenlerin danışmanlarının maaşları, iki bin liradan 5400 liraya çıktı.

  YanıtlaSil
 11. Allah hidayet versin cümlemize. Bilet alan ya da almaya yeltenecek olanlar da umarım okurlar bu yazıyı.

  YanıtlaSil
 12. Tek derdimiz piyango bilet değil ki. Şimdilerde her yerde bir yılbaşı havası. İmanımızla atlatabilsek şu zamanı.

  YanıtlaSil
 13. Piyango bileti almakla bir musluman kumara istirak etmis, kazandigi para kumarda kazanilmis gibi olup, haramdir diye dusunuyorum.
  Amorti yani bileti aldigi parayi kazanmis bile olsa, belki helalinden kazandigi parayi verip, bilet aliyor ve kumardan kazandigi haram para ile degistirmis oluyor. Cok yazik degil mi?

  Omer

  YanıtlaSil
 14. Bu yazıdan haberim yoktu inanki ne zamandır sesin çıkmıyor diye bi bakmaya gelmiştim,ben niye kontrol panelimde görmedim bu yazıyı acaba bir haftadır,gereği düşünelecektir :)

  Yazına katılıyorum,alnının teriyle kazanamadıktan sonra havadan gelen paranın faydası yoktur tadıda yoktur...
  Ben reel hayatımda hep şunu derim "ağzımın tadıyla,çoluk çocuğumla yiyemiyeceğim,harcıyamayıcağaım parayı istemiyorum,istemedimde...Olduda çok zengin oldum ama dermansız derde düştüm,para bile çare olmuyor ki böyle örnekler çok var,o zaman ben ne edeyim o parayı"....

  Hayırlı cumalar,selamlar...Allah'a emanet olasın,iyisin umarım...

  YanıtlaSil
 15. Evet gerçekten de bu aralar sesim çıkmıyor. Bir ara bir şeyler yazsam iyi olacak.

  Size da hayırlı cumalar. Siz de Allah'a emanet olun. İyiyim çok şükür. Çok teşekkür ederim. :)

  YanıtlaSil
 16. ruyamda bir arkadasm israrla birsey söylüyordu bana ama anlayamıyordum.kafam çok karışık.arkadaşıma sorma imkanım da yok.rüya yorumu bilen varmı:( E.A

  YanıtlaSil
 17. Rüyaları umursamamak lazım bence.

  YanıtlaSil
 18. üzgündü.ve ısrarla aynı şeyi söylüyordu ama anlayamıyordum.çekindiğim için de soramiyordum keşke sorsaydim:( gerçek gibiydi çok farklıydı

  YanıtlaSil
 19. Hayırlı geceler by bloger çok yardımcı oldun :( Aeo

  YanıtlaSil
 20. Nasıl yardımcı olabilirim ki? Rüyalardan anlamam. Ayrıca yardıma ihtiyacınız varsa e-posta adresim var oradan ulaşabilirsiniz. O olmadı Facebook var.

  Size de hayırlı geceler. Allah yardımcınız olsun her ne derdiniz varsa.

  YanıtlaSil
 21. hamd olsun bir derdim yok.sadece belki bir yorum yaparsınız diye düşündüm.

  YanıtlaSil
 22. Her üç yorumunuzda da üzgün smile yapmışsınız ondan öyle dedim.

  Rüyalardan anlamam anlasam yorum yapardım. Sadece şu kadarını söyleyebilirim: Bence rüyaların bir önemi yoktur. Genelde insan kendi hissettiklerini, kendi bilinçaltında olanları görür. Onun için peşine düşmeye, tabir aramaya, bence lüzum yoktur.

  YanıtlaSil
 23. ufak bir smile dert denmez.çok gereksiz bir zaman da gördüm rüyayı ondan merak ettim.peşine felan düşmüş değilim sadece kafam karıştı.doğrusu arkadaşa sorup sormama da kararsız kaldım...

  YanıtlaSil
 24. Ne diyeceğimi bilemedim. Şimdi yine cevap yazmayacağım "çok yardımcı oldunuz" diye yorum atacaksınız? Ben ne yapabilirim onu anlamadım. :)

  YanıtlaSil
 25. kendinizi camdan atın...boşverin bir umut ışte hz yusuf isim benzerliği bir ihtimal..insanın kafası karışıkken derste çalışamıyor dedim belki biri yardımcı olur

  YanıtlaSil
 26. camdan atından sonra :)

  YanıtlaSil
 27. Allah yardımcınız olsun ne diyeyim.

  YanıtlaSil
 28. amin Allah razı olsun

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.