Humus Uyumadı Bu Gece

Sessiz bir gece. Sessizliğinden çok soğuk da. Sanki taş kesilmiş insanlar, kimseden çıt çıkmıyor. Twitter'dan yükselen sessiz çığlıklar uyandıramıyor derin uykulardan kimseyi. Kimse ses vermiyor, mazlumların, bir hiç uğruna ölenlerin sesine. Zalim Esed'in bombaları, topları, havanları; kulaklara sıkıştırılmış parmaklardan bir etki göstermiyor küflenmiş beyinlerde.

Saat sabahın dördü. Şu an itibariyle iki yüzden fazla ölü, beş yüzden fazla yaralı olduğu söyleniyor. Toplar Humus kentine rastgele ateş açıyorlarmış. Kadın, çocuk yaşlı genç demeden herkes öldürülüyormuş. İnsanlar camilere doluşmuş. Toplardan kaçmak için değil; bir buçuk milyar Müslümanın duymadığı top seslerini, Allah sağır kulaklara duyursun diye dua ediyorlarmış. Denizin ortasında, fırtınada kalan insan nasıl ki sadece Allah'tan yardım ister, çünkü sadece o duyar onu; Müslümanların ortasında kalan Suriye halkı da sadece Allah'tan yardım istiyor bugün. Çünkü Müslümanlar duymak istemiyor çocukların ağlamalarını, kadınların feryatlarını.

Ama durun bir dakika. Bu bizi ilgilendirmiyor değil mi? Çünkü biz üstümüze düşenin fazlasını yaptık bu gece. Geç saatlere kadar Peygamberimizin (S) doğumunu kutlamadık mı? Camileri doldurup da salavatlarla arşı titretmedik mi? Peygamberimizin (S) rahmet peygamberi olduğunu dinlemedik mi? Onun güzel ahlakından, bahsetmedik mi? Yetmedi eve gelip de Çağrı filmini izleyip ağlamadık mı Can Resul'ün  (S) çektiği eziyetlere?

E o zaman bize ne Suriye'den? Baksanıza biz görevimizi yapmışız, artık bundan sonrasını da Araplar düşünsün. Zaten onların sorunu. Zaten Peygamberimiz (S) zulümle ne zaman savaştı ki? Gelir gelmez bize "namaz kılın, mevlidimi kutlayın, daha çok salavat getirin; cennette size daha çok huri versinler" demedi mi gözlerimizin nuru? Kim duymuş Hz. Muhammed'in; (S) o yüce insanın savaştığını?

Hava soğuk, hava dumanlı. En iyisi uyumaya devam etmek. Zaten biz ne yapabiliriz ki? Bugüne kadar ne yaptık ki bugünden sonra ne yapalım? Biz kendimize bakarız, çocuklarımıza bakarız, ekmeğimize bakarız. Ha savaş durur, sivil toplum örgütleri gider oraya girer; işte o zaman elimizi cebimize atarız. O kadar da insanız yani. Yanı başımızda kardeşlerimiz açken biz iki kuruşun cimriliğini yapacak değiliz.

Evet biliyorum, vicdanımız rahat değil ama biz dinlemiyoruz onu. Onun konuşmasına fırsat vermiyoruz. Diziler, filmler, müzikler, eğlencelerle geçiriyoruz zamanımızı. Yatak odalarımıza da televizyon bıraktık. Böylece yatakta da "düşünce" denen şeyden uzak kalıyoruz.

Sözün özü Allah Suriye'ye yardım etsin. Biz mi? Yok; o kadar da değil. Para lazımsa verelim, ondan fazlasını kimse bizden beklemesin.

Yorumlar

 1. İş para toplamaya gelince o işi başarabiliyoruz bak kimisi sırf reklamını yapmak için bile para yardımı yapabiliyor....Ama iş sadece parayla bitmiyor işte,paranın satın alamayacağı değerler kaybolup gitmiş birer birer,umutlar,birilerinin yaşam hakları,özgürlükleri başka birilerinin çıkarı uğruna sudan ucuza satılmışlar,incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden nice masum hayatlar mermi çekirdeğiyle son bulmaya mahkum edilmiş...
  Bizim elimizden birey olarak dua etmekten Allah'tan onların yardımcısı olmasını istemekten başka yapacak bişeyimiz yok,asıl yapılması gerekeni yapması gerekenler şuan başka şeylerle meşguller
  "Please do not disturb"...

  YanıtlaSil
 2. Dua edebiliriz ki bu az bir şey değil. Bir hadis biliyorum da kaynağını bulamadığım için paylaşmadım. Peygamberimiz bir savaş dönüşü diyor ki; şehirde durup da dua eden kimilerinin duaları bizim kılıç ve kalkanımızdan daha çok yardım ediyor. Tam olarak böyle değil hadis ama buna benzerdi.

  Bunun dışında bir şeyler yapması gerekenlere bir uyarı olabiliriz.

  YanıtlaSil
 3. Savaş başlıbaşına bir hiledir zaten ve haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır,sen en azından susmuyorsun,tarafını belli ediyorsun :)ya susanlara ne demeli...
  hadis-i şerifi merak ettim bi bakayım bende belki bulurum :)

  YanıtlaSil
 4. Bulursanız haberim olsun :)

  YanıtlaSil
 5. Suriye diğer arap ülkelerine göre daha hassas bir noktada , acaba yahudinin türkiyeye suriye konusundaki dayatması aaa yahudi mi dedim pardon "batılı dış güçler" diyelim de kimse anlamasın! neden ?Olay basit bu görev fransa ile türkiyeye verildi ama türkiyede suriyeyi vurması halinde ciddi bir iç karışıklık yaşanacaktır bu nedenle birtürlü evet diyemiyorlar ama bir yandan da ermeni soykırımı ile türkiyeyi çaresiz bırakmaya çalışıyorlar.Mesele şu artık insanların birşeyleri görmesi gerekiyor.Suriye de yaşanan olaylar dışarıya doğru aktarılmıyor kendilerine müslüman diyen insanlar "batılı dış güçlerin" kışkırtmasıyla farkında olmadan özgürlük için savaştıklarını zannederek,müslüman-yahudi arasındaki savaşta kilit öneme sahip olan,yahudilerin kutsal topraklarında bulunan ülkelerinin yönetimini kendi elleriyle "batılı dış güçlere" vermek için savaşıyorlar.Eğer suriyede Esad devrilirse bu söylediklerim gerçekleşecektir.Bu yüzden devrilmemesi gerekiyor evet öldürüyor ama bence adam haklı.Üstelik türkiye zamanında ırakta yapılanları görmezden gelirken sabrı taşmazken şimdi ne oldu da aslan kesildi acaba ?

  YanıtlaSil
 6. Dış güçlerin kirli emelleri bir yana, Esed'in halkına yıllardır zulmettiğini herkes biliyor. Diktatörlerin devrilmesi bence şarttır. Bu neye mal olursa olsun.

  YanıtlaSil
 7. Mal olacağı şey büyük bir karışıklık belki de beklenen savaşın çıkması.Suriye yıllardan beri karıştırılan bir ülkeydi ama anca istedikleri kıvama geldi ve bu yıllar boyunca özgürlük tanımını batılı dış güçlerden öğrenen halkı bir şekilde birlik halinde tutmak gerekiyor.

  YanıtlaSil
 8. Sen daha iyi bilirsin, üstad sensin :)

  YanıtlaSil
 9. estağfurullah hocam bilgi birikimim senin kadar iyi değildir sadece düşündüklerimi söyledim :)

  YanıtlaSil
 10. Asıl ben Estağfurullah hocam, sen varken bana laf bile düşmez. :)

  İyi yaptın güzel söyledin. Eline sağlık. Ben bu konularda çok cahilim gerçekten.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)