Ana içeriğe atla

Mantılı Mim

Yıllar önce bir kitap okumuştum "Zaman Bilinci" diye. Orada kimi alimlerden söz ediliyordu. Sürekli çalışmaktan yemek yemeye vakit bulamayanlar varmış. Kızkardeşleri yediriyormuş onlar yazarken veya okurken. Kimisi yıllarca geceleri hiç uyumamış, hep okuyup yazıyormuş. Kimilerinin de yazdıkları kitaplarının, yaşadıkları ömre sığması imkansızmış.

Örnekler çoktu. Camiye gidip gelirken yolda kitap okumaya devam edenler bile varmış. Zamanın değerini biliyorlarmış sözün kısası. Abarttıklarını kabul ediyorum. Hayat böyle yaşanmaz elbette ama şöyle de bir gerçek var: Geriye dönüp baktığınızda boşa geçen her saate üzülüyorsunuz.

Ablam beni mimlemiş. Sağ olsun, o da olmasa yazı yazmayı unutacaktım. Sormuş, "eskiden hayatında olup da şimdi olmayan bir şey var mı" diye. Var işte, zaman! Değerini bilmediğim, gittiğinde artık geri dönmesi imkansız olan zaman. Her geçen gün eskisinden daha çok daralan zaman.

Yok artık maalesef. Önümdeki programa bakınca görüyorum ki borçluyum. Biraz geri gidersem anca yetiştirebilirim yapacaklarımı. Bunları diyorum diye şimdi zamanımı değerlendiriyorum sanmayın, hala değerini bilmiyorum. Çünkü anladım ki sadece "gidince ne kadar önemli olduğunu anlıyorum."

İkinci olarak da "hayalin ne" diye sormuş ablam?

Ben hayalleri ikiye ayırırım. Olması imkansız olanlar ve olması için çaba harcananlar diye. İkincileri daha çok hedeftir ama birincileri tamamen hayaldir. Atıyorum, bir insanın kanat takıp uçmayı hayal etmesi gibi.

Benim de kendime göre bir hayalim var tabi. Belki demiştim, bir gün İstanbul'a giderim de mantı yerim. Aslında balık-ekmek de olabilirdi. Ablam kızmasın, çok şey istiyorsun demesin de ikisi birden de olabilirdi aslında.

Olmayacağını ben de biliyorum ama hayal etmek de yasak değil ya. "Oruç tutmuyok, sahura da kalkmayak gavur mu olak?" diyen adam gibi düşünüyorum ben de. Hayal işte kim ne diyebilir?

Yorumlar

 1. Hayaller yeşertilince gerçek olmaya yaklaşırlar. Neden "olmaz ama" diyorsun ki? Neden olmasın. Bir gün nasip olur inşaAllah.

  (NOT:Blogger yorum ayarlarını değiştirdiği için böyle açılır yorum pencerelerine abone olunamıyor artık. Eğer yorum ayarlarını "pop up pencere" yerine "aşağıda gömülü kayıt" olarak yaparsan yorum abonesi olunabilir ve cevapların görülebilir =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet daha iyi oluyormuş, teşekkür ederim. :)

   Sil
 2. Aman beeee boşver napcan İstanbul'a gidipte,yap mantını evde ye rahatla,balık ekmek içinde aynısı geçerli,valla şimdi sana burda bir nerden geldim İstanbul'a türküsü çığırırım da google emmi blogunu kapatır,zaten gene bloggerla ters yüz oldum,hiç hazzetmiyom bugün itibariyle kendisinden,başka gidecek yer olsa bu sefer kesin gidecem,wordpress te bozulmuş orayada gidemem,ben en iyisi blog yapmayı bırakayım :)

  Zaman çok değerli evet ama bizler maalesef hiç onun kıymetini bilmiyoruz,ha bire kendimize çok meşgulum diye bahaneler uyduruyoruz aslında hiç dişe dokunur bişey yaptığımız yok,yazında bahsettiğin alim zatlar ın zamanında birde yaşam şartları bu kadar kolay değilmiş,düşünsene elektrik yok,vasıta yok,haberleşme kısıtlı ama yinde ne kadar ufukları genişmiş,neler çıkarmışlar ortaya o imkanlarla,,,ya bizler bu kadar bolluğun refahın içinde ne yapıyoruz,,,,
  boş yaşadı,boş öldü diyecekler arkamızdan büyük bi ihtimalle...

  Kızmıyorum ayrıca iki tanecik hayalini yazdın diye,niye kızayım,benim hayallerimi bir duysalar kesin bu çatlak derler,Allah'tan kimse kimsenin düşüncelerini okuyamıyorda kafam rahat,yoksa sürekli kafamda alüminyum folyoyla gezmem gerekicekti :)

  Hayalleri olmalı insanın ceplerinde her daim,umut kırıntıları gibi,
  elleri soğuktan üşüdüğünde cebine koyup ellerini ısıtması için,
  yada mahsun bir yürek gördüğünde onu rahatlatmak adına yüreğine serpiştirmek için,,,
  sıcak tut hayallerini,vazgeçme hiç onlardan,onlar senden vazgeçse bile...........................

  çok teşekkür ederim beni kırmayıp cevapladığın için,zahmet oldu ama iyi oldu,,,,mantıda güzelmiş hani,ellerine sağlık ama yoğurt süzme yoğurt olaydı daha iyi olacaktı,az sulandırmışın yoğurdunu :)Etkinliğimizede beklerim güzle tariflerini,çayın yanında yenebilecek şeyler olursa sevinirim :)

  Selamlar olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gitmeyeceğim zaten İstanbul'a. Dedim ya sadece hayal.

   Nihayet anladın on parmağımda on marifet olduğunu. Peki o zaman yakında duyulmamış tariflerimle geleceğim :)))

   Sil
  2. Hehheee bekliyorum o zaman birbirinden güzel ve görülmemiş tariflerini :)

   Niye İstanbul bu arada?
   sana bir istanbul şiiri bırakıcam ilk fırsatta,
   şiirleri her ne kadar sevmesende bunu seveceksin eminim...

   Bu yorum stili hoşmuş bendemi kullansam ne :)
   ne kıskancım gördünmü :)

   Sil
  3. İnsan hiç kardeşini de kıskanır mı? :))

   Sil
 3. Birde o benim yoruma bıraktığın yazıya link vermeyi nasıl yapıyorsun bir kez daha sormuştum kaynadı gitti arada meslek sırrımıda vermiyosun yoksa :)

  yoksa sen öğrenirsem olur olmaz her yere link bırakırım diyemi korkuyon :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm, anlattığımı hatırlıyorum ama ablam yok diyorsa yoktur. Şöyla yapacaksın < bu işaretten a html="link" ve ardından kapatacaksın > bu işaretle. Sonra görünmesini istediğin metni yazacaksın, mesela Mantılı mim ardından tekrar < bu işaretle açıp içine /a bunu yazacaksın. En son > böyle kapatacaksın. Denemek için ön izlemeyi kullan abla.

   Dene bak olmazsa ben resim göndereyim sana.

   Sil
  2. Bak bak sen bana anlatıyon diye gidip başkalarınamı anlattın yoksa heee :)

   yok anlatsaydın mutlaka hatırlardım,şimdi çıkıyorum malum Gelibolu için akşam ezanı vakti,ve biraz başım ağrıyor,uğraşamıycam,sonra deniyeceğim mutlaka anlattığın şekild eolmazsa bu sefer senin başın ağrıyacak :p

   teşekkürler selamlar

   Sil
  3. Selamlar benden. Geçmiş olsun, Allah şifa versin.

   Sil
  4. Hehhehehee hayırlı cumalar diyorum gülerekten :)
   Niyemi gülüyorum linkli yorumuma tabikide,pek bi havalı oldu canım :)
   Ben varya ben süperim,mükemmelim :)
   Ama etkinlikte yayınladığım tariflerin sahiplerine tarifiniz yayında diye cevap bırakırken dünden beri bu tarz linkli yorum bırakıyorum,pek şık oldu :)İşime yaradı gerçektende...

   Sil
 4. Çok "mantıklı" yazmışsın yine :))
  Özellikle hayalleri ikiye ayırışın:)
  Mantı da olur,İstanbul da olur, sen dile yeter Dilekleri Kabul Edenden:)

  YanıtlaSil
 5. Kanatlanıp uçmak hayal olsa da güzel be kardeşim. Üstelik rüyalarda oluyor da. Daha dün uçuyordum, ağzımda da bir sigara. :) Aşağıda iki siyah köpek de bana hışımla havlıyorlardı. Hayırdır İnşallah!
  Sevgilerle kardeşim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köpek işte havlayacak başka ne yapacak? Onların aşağıda, senin yukarıda olman güzel. Hayır olur inşallah.

   Sevgiler, saygılar benden abim :)

   Sil
 6. Bu sana daha önce söz verdiğim İstanbul şiiri....
  Lütfen önyargısız dinle,selamlar istersen yorumu yayınlamayabilirsin,selamlar


  İSTANBUL

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim de ben şiir sevmem ki. Sırf hatırın için dinledim. :)

   Bu arada İstanbul merakım hiç yok. Yani bu adama katılmıyorum :))

   Sil
  2. Ay biliyorum zaten şiir sevmediğini,hatta bunu belirtmiştim,şiir sevmediğini bildiğim halde demiştim ama o öteki yorumda kaldı galiba,,,heh buldum 4 yorum üstteymiş,,,aman sevmezsen sevme napim,kimseye şiir sevdirecek halim yok,ben seviyorum ama :p
   Hatır için dinlemişsin sağolasın,adamada katılmak zorunda değilsin tabi,Ahh İstanbul İstanbul olalı hiç görmedi böyle keder,İstanbul'a bu kadar meraksız olma bak yarın birgün işin düşer mecburen ona katlanmak zorunda kalırsın falan,ablam dediydi dersin :)

   Baktımda ben buraları bayağı bir yorumlarımla kirletmişim,
   bundan sonrakileri okunduğunda gelip sileceğim,,,milletin göz zevkini bozmaması açısından :)

   Sil
  3. Estğ. kirletmek de ne demek. Blogum müşerref oluyor yorumlarınla. :) Silme gerek yok.

   Sil
 7. adımı yazmayı unutmuşum; (daglarardında)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorum yazmışsanız da ulaşmamış.

   Sil
  2. Evet yazmıştım. :(

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.