Ana içeriğe atla

Zenginim Çünkü Param Var

Kur'an okurken ilgimi daha çok çeken ayetlerden bazılarını Facebook ve Twitter'dan paylaşırım. Facebook'tan paylaştığımda kimi zaman bir fotoğrafla da paylaşımımı renklendiririm. Bu gece Muhammed suresinin 38. ayetinden "Allah zengindir, siz fakirsiniz" bölümünü yazdım. Bir  de resim eklemek istedim. Google görsellere "zengin" yazdım, para çıktı.

Zenginlik deyince bir insanın aklına paranın gelmesi çok normal. Google'ın bunu böyle bilmesi de normal ama hani derler ya "gönül zenginliği" diye, e o zaman neden hep para var? Yoksa para dışında her şey yalan mı? Yoksa gönül zenginliği sadece fakir avuntusu mu? 

Neyse ben oralara girmeyeyim. Gece gece ağlamaya niyetim yok fakir gönlümden çok delik cebime. Ben daha çok ayette geçen zengin kelimesine takıldım. Hani benim derdim ayette kast edilen Allah'ın zenginliğine vurgu yapabilecek bir resim seçmekti ya onu diyorum işte.
Allah'ın zenginliği ve insanın fakirliği öyle parayla olacak iş değil. Hani şöyle düşünelim, bir boş adada iki kişisiniz. Karşınızdakinde yiyecek var, sizde de bol miktarda para. Size yemeğinden bir lokma bile verir mi? Ne yapacak ki parayı? Bu kadar basit bir örnekte bile "para zenginliği" bir işe yaramadı. 

Durum böyle olmasa da, yani paranız işinize yarasa da, istediğinizi yaptırabilseniz de açık olan bir şey var: Allah'ın karşısında aciz bir kulsunuz. Karun'un, bahçe sahiplerinin kıssaları Kur'an'da geçiyor. Bu mülkler bizim, Allah vermedi, aklımızla kazandık dediler, birinin bahçesi kurudu, biri yerin dibine geçti. İnsanlar onlara imreniyordu ama onlar Allah karşısında sadece birer kuldular. 

Her şeyin sahibi olan tek Allah, hiçbir şeye muhtaç değil ya. İstediğini istediği zaman yapabiliyor ya. Olmasını dilediğine sadece "ol" demesi yetiyor ya; demek ki Allah zengin. Çünkü onu aciz bırakacak hiçbir şey yok. Çünkü onun karşısında bir güç yok. Fakat malına, aklına, gücüne güvenen insan fakir. Çünkü olur da her şeyi mükemmelken ona bir çaresiz hastalık bulaşır, işte o zaman yalancı zenginliği içinde fakirliği zirvede yaşar. 

Allah bizi gururdan (aldanıştan) korusun. Çünkü asıl sorun orada. Kendini bir şey sanmadıktan sonra zenginlik çok sorun olmuyor. Asıl sorun şeytana kanıp Allah'ı unutunca oluyor. 

Yorumlar

 1. Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil! Çünkü O,herşeyin fiyatını bilir,değerini değil.
  Herzamanki gibi güzel bir yazı kardeşim Yusuff.Hayırlı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, Hayırlı günler.

   Sil
 2. Amin....

  Ve Allah (c.c) Çok merhametli biz ise çok gaddar,Allah Teala çok cömert biz ise çok cimri,Allah çok affedici biz çok kindar,,,,,Rabbim cümlemizi bakıpta görenlerenlerden görmeyi bilenlerden eylesin...

  Selamlar olsun :)

  YanıtlaSil
 3. Aleyküm Selam :)

  YanıtlaSil
 4. Allah'ın zenginliğini anlatan bir fotoğraf bulunamaz sanırım. Çünkü fotoğraf makinası ancak maddeyi çeker.

  YanıtlaSil
 5. Hayırlı cumalar olsun kardeşime,selamlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı cumalar ablama, aleyküm selamlar :)

   Sil
 6. Bu arada fonda bir yolcu fotoğrafı görmek güzel. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Farketmenize sevindim :)

   Sil
 7. Yazilar yag gibi akip gidiyor. Boyle etkili yazi yazan kisi guzel hitabeti vardir. Hayatta basarilar dilerim yusuf kardesim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun, cümlemize inşallah.

   Sil
 8. Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim abla iyiyim, Allah razı olsun. Sen nasılsın?

   Sil
  2. Allah iyiliğini versin,çok şükür bende iyiyim :)

   Sil
  3. yalnız bişey dicem yorumlarında kelime doğrulama çıkıyor onu iptal edermisin?

   Sil
  4. Sorma abla, biri dadanmış bloga durmadan saçma saçma yorumlar yapıyor, onun için tüm bu önlemler. Vazgeçsin eskisi gibi yapacağım yorumları.

   Sil
  5. Hımm anladım,ama varya dadanmış kudurmuştan beterdir derler,Allah yardımcın oolsun,inşallah çabuk sıkılır gider,sende rahatlarsın...

   Sil
  6. İnşallah inşallah :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.