Ana içeriğe atla

Annelerin Yaşama Günü

Geçen yılki anneler gününde anneler gününün bir güne sığdırılmaması gerektiğini yazmıştım. Her gün annelerin olmalıydı. Nasıl oldu bilmiyorum her günler bitti, sığdırdığımız o gün yine geldi. Her gün hatırlanacak anne, yıllık ancak hatırlanır oldu.

Bu sene anneliğin kutsaliyetinden bahsetmeyeceğim. Annelerin çocuklarını ne kadar sevdiğinden de. Otobüste, çocuğunun kafası cama çarpınca, onun yerine "ah" diyen anneyi de anlatmayacağım. Tavuğumuzun on beş santimlik boyuna bakmadan bana meydan okumasını da geçeceğim, kapalı bir kapının ardında yavruları olan kedinin kapımızı kırmaya çalışmasını da.

Bütün bunlardan başka bir de yavrusunu kaybeden anneler var. Bizim kırk beş saniye yaşadığımız acıyı ömür boyu göğsünde taze hisseden anneler. Gözünden sakındığı ciğerparesini, hiç yere, hedefi şaşırtılmış kurşunlara kurban veren anneler. Bin canı olsa, binini de yerine verebileceği canından kıymetlisi, kendisinden koparılan anneler.

Bence bugün onların günü olmasın. Çünkü onlara bir gün değil, bir yıl vermenin bile çok anlamı olmayacak. Onlar kanatları kırık kuşlar artık. Onlar yaşayan ölüler, ciğerleri sökülmüş cesetler.

Bence bugün onlardan daha fazla olmamasının günü olsun. Ateş düştüğü yeri yaktı zaten, havada söndürelim o ateşi de daha fazla kuşun kanadını yakmasın.

Bence bugün bu annelerin tüm annelere çağrı yaptığı gün olsun. Biz öldük siz ölmeyin günü olsun bugün. Üç günlük dünya hayatı değmez batıl davalar uğruna annelerin ciğerlerini yakmaya sesleri duyulsun.

Bence bugün anneler günü değil, annelerin yaşadığı gün olsun.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.