Ana içeriğe atla

Ben Biz Olduğumuz İçin Benim


Afrika'da çalışan bir Antropolog bir kabilenin çocuklarına bir oyun oynamayı önerir. Ağacın altına koyduğu meyvalara ilk ulaşanın ödülü o meyvaları yemek olacaktır. Onlara "hadi şimdi başlayın, birinci olan ödülü alacak" der. O anda bütün çocuklar elele tutuşur. Koşup ağacın altına beraber varırlar ve hep beraber meyvaları yemeye başlarlar. Antropolog neden böyle yaptıklarını sorduğunda şu yanıtı verirler;

Bu UBUNTU' dur, nasıl olur da diğerleri mutsuz iken birimiz o ödülü yiyebilir ki?

Ve UBUNTU' nun anlamını açıklarlar: Onların dilinde UBUNTU; "Ben biz olduğumuz için "Ben'im" demekmiş!

Yorumlar

 1. bayıldımmmm yoruma gerek yok bence :)

  YanıtlaSil
 2. Harikaydı....Özgür ve açık kaynak :)

  YanıtlaSil
 3. Çok beğendim, çok. Helal sana.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben bir şey yapmadım ama sağ olasın abi.

   Sil
 4. Bende çok beyendim,:)Allah razı olsun kardeşim.Paylaştıkça çoğalır yaşam,paylaştıkça yakın olur uzaklıklar.

  Hayırlı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah sizden de razı olsun. Size de hayırlı günler. :)

   Sil
 5. Ben pek beğenmedim. Daha doğrusu masa başında uydurulmuş. Gerçekçi değil. Çocukların doğasında bencillik vardır. Ve bence bu güzeldir. Büyükler onları böyle cömert, paylaşımcı görmek istediklerinden böyle hikayeler yazıp çizerler. Sanki kendileri çok cömertmiş gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada asıl vurgu Ubuntu'ya sayın Yolcu. Ubuntu tam da böyle bir şey. Eğer cömert büyük de derseniz ben çok cömert Linuxsever gördüm. O kadar ki insan onları tanıyınca azıcık kendinden utanıyor.

   Sil
  2. Ben hiçbir çocuk görmedim ki kendi rızasıyla başka bir çocuğa oyuncağını versin. :)
   Hatta yanında ciyak ciyak ağlayan çocuğa -hadi oyuncağının birini oynamak için ver de sussun, dendiği halde, hiç umurunda olmayan çocuklarda gördüm. :)

   Belki yaşla ilgili olabilir. Büyüdükçe insan vermenin iyi bir şey olduğunu anlamaya başlıyordur.

   Sil
  3. Bir de Afrikalı çocukları görmek lazım, yani verecek bir şeyleri olmayanları... Belki onlar farklıdır?

   Sil
 6. Ubuntu deyince gülüyor arkadaşlarım :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.