Ana içeriğe atla

Elini Bırakmam

Yine bir öğlen vakti okula gidiyordum. Hava sıcak diye binaların saçaklarına sığınmıştım. Bir kapının önünden geçerken biri elimi tuttu. Döndüm baktım küçük bir kız. Arkama, sağa sola baktım acaba kız bir şey mi isteyecek diye fakat kimsecikler yoktu.

Kız minik eliyle iki parmağımı kavramıştı. "Hayırdır tatlı kız, ne oldu" dedim. Kız "hiiiç" demesin mi? Gülümsedim, "niye elimi tuttun o zaman" dedim. Kız yine omuz silkip bana gülümsedi sadece. Ne diyeceğimi şaşırdım. Yine etrafıma baktım ama bu sıcakta, bu saatte kim neden sokakta olsundu ki? Kıza, elimi bırakmasını söyledim, "gitmeliyim, sınavım var" dedim ama kız oralı olmadı. Sadece gülümsedi. 

Çömeldim, "neden bırakmıyorsun elimi" dedim. Kız şımarık bir üslupla, "televizyonda gördüm, yakışıklı bir adam, güzel bir kızın elini tuttu" dedi. Şaşırmadım tabi, yeni nesil hep televizyonla büyüyor zaten. "Hadi tamam sen güzel bir kızsın da, ben yakışıklı mıyım" diye sordum. Kafasını baya yukarı kaldırarak "cık" dedi. "Bak demek ki biz televizyonda değiliz, hadi elimi bırak da gideyim" dedim. Bir de üstüne ekledim "ama yakışıklı birini görürsen de elini tutma." Kız yaman çıktı, "bana ne ya, tutacağım işte, hem senin elini de bırakmam" dedi.
Kızın hangi dizide bu sahneyi gördüğünü bilmiyordum ama yine de şunu sordum: "Peki o güzel kız daha sonra ağlamadı mı?" Küçük kız yüzünü ekşiterek "ağladııı" dedi. "Yaa bak sen de yakışıklıların elini tutarsan sen de ağlarsın, onun için kocandan başkasının elini tutma, olur mu tatlı kız" dedim. Güldü, boştaki elini yumruk yapıp omzuma hafifçe vurdu, "öyle demeee, ayıııp" dedi. "Evet şimdi ayıp ama büyüyünce evleneceksin, onu diyorum. İşte o zamana kadar kimsenin elini tutma." 

Kız sıkılmış da konuyu değiştirmek istermiş gibi "senin kocan var mı" dedi bana. Ona karı ve kocayı anlatmak istemedim, yanlış söylediğini belli etmeden "yok" dedim. "Aaa sen de kimsenin elini tutmadın o zaman" diye bağırdı gülerek. Üzülmüş gibi yaparak "kim benim elimi tutar ki" dedim. Elini büyük bir adammış gibi omzuma koyarak "üzülme üzülme, bak ben tuttum ya elini, ben güzel değil miyim" dedi. 

"Hadi artık elimi bırak da sınavıma gideyim güzel kız" dedim. "Tamam bırakırım ama kocandan başkasının elini tutmayacaksın tamam mı" dedi bana. "Tamam söz veriyorum, ama sen de söz ver" dedim. Dudak büktü "e valla bilemicem canım" dedi. Kızın tavrına öyle bir güldüm ki o da benim gülüşüme güldü. 

Onu orada bırakıp yoluma devam ettim. Babaların kızlarını neden bu kadar çok sevdiğini biraz daha iyi anladım. 

Yorumlar

 1. :) Kız çocukları sevilmez mi hiç :)
  İnceden inceden mesajlarla dolu bir yazı olmuş,
  sakın kocandan başkasının elini tutma tamam mı sonra ağlarsın :( selamlar olsun kardeşime...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selamlar olsun ablama. :)

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah yardımcınız olsun.

   Sil
 3. Yusuf var ya senin başına gelen bu şeylere bayılıyorum ya, sanki kurgu;gerçek olamayacak kadar güzel ve naif :))
  Müsaadenle blogumda link vereceğim.
  Not: içerikteki sosyal mesajları göz ardı ettim sanma :))Hak da veriyorum üstelik :)

  YanıtlaSil
 4. Ay çok şahane bi hikaye bu!! Baştan sona tebessümle okudum vallahi :))

  Arada bana da oluyor, küçük delikanlılardan; ''abla! benimle çıkar mısın?'' ''abla! telefon numaranı verir misin?''

  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Şahika, o senin şahane bakışın :)

   Sil
 5. Öğle yemeğinde iş yerinde milletin geldiği nokta ve toplumun bozuluşu konuşuluyordu. Ben de sizin bu hadiseyi anlattım. Arkadaşlar hem çok güldüler hem de üzüldüler geldiğimiz noktaya. Allah bizi özümüze döndürsün. Fakat her şeye rağmen ufaklıktaki özgüvene de bravo doğrusu =)

  YanıtlaSil
 6. Bu kadar kadın-kız sevmezliğine (!) rağmen bir türlü yakanı kurtaramıyorsun. Ne diyelim Allah kolaylık versin kardeşim. Hayırlısı olsun.

  Bu arada her baba kızını çok sever mi? Bilemiyorum. Ben de buradan bu mesajı vereyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zamane babaları genelde çok seviyor ondan dedim.

   Sil
 7. Bu olayı yazıya dökmen gerçekten çok güzel olmuş. Bu yazı anlatıyor nasıl bir noktaya geldiğimizi...
  Ayrıca bu yazıyı bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim hocam..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuyup yorumladığın için ben teşekkür ederim hocam. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.