Ana içeriğe atla

Kapımıza Hızır Gelmiş

Annem anlatıyor, sokaktan bir hasta adam geçmiş. Sokaktaki kadınlardan para istiyormuş. Adam çok hastaymış, annem de ona çok acımış. Bazı kadınlar ona para vermemiş bu yüzden annem onları eleştirmiş. Anne dedim, inanıyor musun sen bu tür şeylere. Adam çok hastaydı dedi. E hasta adamın bu sıcakta bizim sokakta işi ne? Çarşıda olsak neyse? Adam resmen koca ilçede kapı kapı dolaşıyor sen hala hasta olduğuna inanıyorsun.

Bunu dedim de aklıma bir arkadaşım geldi. Durumu baya kötü bir arkadaşım var. Öğrenci sonuçta. Ailesinden uzakta kıt kanaat okulunu bitirmeye çalışıyor. Bir gün beraber yürürken baktım yanımızdan geçen biraz yaşlıca birine para verdi. Adam öğrenci olmamıza rağmen elini açtı, çocuk ne yapsın? Dilenci geçtikten sonra arkadaşıma bunun nedenini sordum. Sonuçta sen ondan muhtaçsın ve aç da kalsan isteyemezsin. O adamın ise şimdi Allah bilir kaç tane dairesi var. Arkadaşım dilenci görünce Hızır olabileceğinden korktuğunu söylemesin mi? Söylemesin dediğinizi duyar gibiyim ama söyledi. Evet aynen düşündüğünüz gibi ilahiyat öğrencisi.

Bunu anneme de anlattım tabi. E annem de patlatacak bir Hızır hikayesi biliyorum. Teyzesinin başına gelmiş. Beyaz sakallı, nur yüzlü bir ihtiyar kapıya gelmiş. Annemin teyzesi de normalde köye gelen herkese bir şeyler veriyormuş. O kadar çok veriyormuş ki çocukları ona kızmış o da artık sadaka vermemeye yemin etmiş. İşte bu nur yüzlü ihtiyar o zaman gelmiş. Israrla bir şeyler istemiş teyze "Nuh" demiş. Adam çıkmış gitmiş... devamını biliyorsunuz değil mi? Sanki biri uzatma dedi de ondan dedim. İşte öyle, teyze komşulara sormuş adam yok. Yani ortadan kaybolmuş. Ammaa, gitmeden önce teyze hanıma başına üç bela gelecek demiş. Teyzemizin de iki oğlu, bir torunu ölmüş. Bir de evi yanmış.

Annem anlatıyor ben de gülüyorum. Eee anne, dört oldu dedim. Hızır bu kez tutturamamış. Annem kızıyor, sus! Ne biçim adam oldun sen? Hiç Hızır'a da laf atılır mı? Anne dedim ciddileşerek, tamam beceremiyorum ciddi durmayı da nasıl olsa siz tanımıyorsunuz diye hava atayım dedim, anne dedim, Allah'tan daha adaletlisi var mı? Yok dedi. Peki dedim mal mı can mı? Tabi ki can dedi. Şimdi dedim biri gelse sana dese oğlunu öldüreceğiz evin tamamını vermez misin? Gözümü kırpmadan dedi.

E peki canım anneciğim, sen El-Adl isminin sahibini, nasıl olur da bir kadın, bir sadaka vermedi diye kadını böyle büyük bir cezayla cezalandıracak biri olarak düşünebilirsin? Annem durdu, konuşmadı. Düşünmemiştim aslında hiç demesini bekledim ama o çayın kaynayıp kaynamadığını sordu.

Çay içtik de düşünmeyi başka bahara bıraktık. Uzun kışların arkasına gizlenmiş, gelmek bilmeyen bahara...

Yorumlar

 1. Hızır'ın gelebileceğine inanırım ama her kapıya gelene de bir şeyler vermek te dilencileri arttıracaktır.Kazanıyorlar ki her taraftalar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir de zaten çok fazlalar...

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin cümlemizden inşallah. Dualar müşterek :)

   Sil
 3. Vallahi,siz bir alemsiniz,Allah iyiliğinizi versin emi :) sabahsabah beni güldürdünüz ) Hayırlı sabahlar kardeşim yusuff.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı sabahlar. Güldürebildiysem ne mutlu bana :)

   Sil
 4. Ben inanırım böyle hikayelere ve mutlaka az çok birşeyler veririm,gerçekten ihtiyaç sahibi olupta kapıma yıllar önce gelen bir teyzecik gördüm bana öyle güzel hayır dua ettiki,hala unutamam aklıma geldikçe burnumun direği sızlar,ve teyzeciğin dualarıda kabul oldu Allah tarafından biliyormusun :)Ve ben şöyle düşünürüm birde az sadaka çok belayı önlerya sen Allah rızası için ver alan onu ne yönde kullanmak isterse kullansın arkasını arama,isterse seni kandırmış olsun,nasılsa yarın huzuru mahşerde Allahü tealayı kandıramayacaktır,ameller niyetlere göredir ve sen ne niyetle sadakanı verdiysen onunla muamele göreceksin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Al işte boşuna mı abla diyorum. Aynı annesi gibi düşünüyor :))

   Sil
  2. :) Yani Yusuff demi ama aklın yolu bir gel sende annemle bize katıl kafan rahat olsun :) Zaten belli bi yaştan sonra istesende istemesende bize hak vereceksin çok eminim :) Selamlar olsun kardeşime ve anneme...

   Sil
  3. :)) Selamlar ablama :)

   Sil
 5. az da olsa, vermek lazım ,diye düşünürüm ben...


  isterse kötü niyetli,sahiden ihtiyacı olmasın...

  istemek, dilenmek de kolay değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki ilk istemek kolay değildir ama sonrası her şeyden kolay.

   Sil
 6. Bir de hepsinin mekanı belli. Birbirlerinin mekanlarına gitmezler.Biz bile aşina olduk mekanlarına. Hatta cumaları kimin hangi camiye gideceği bile bellidir..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlaşmalı olmalılar :)

   Sil
 7. Aynen öyle.. İstersen 2-3 hafta gittiğin caminin çıkışında bekleyen dilencilere dikkat et %90 aynıdır. =)

  YanıtlaSil
 8. İnanın derim. Annenizin bahsettiği kişiyi bilemem ama "Her gördüğünü Hızır (a.s) bil" lafı boşuna değildir. Herkese selamlar, sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence önemli olan laf değil onu kimin söylediğidir. Aleyküm Selam.

   Sil
 9. Biraz uzun oldu ama hakkını helal et bu yazının buraya çok yakışacağını düşündüm :)

  Herşey aslına çeker

  Bir padişah Hızır’ı görmek istiyordu. Bir gün bunun için tellallar çağırttı:

  -Kim bana Hızır'ı gösterirse onu armağanlara boğacağım,dedi.

  Birçok oğlu uşağı olan fakir bir adam bu işe talip oldu. Karısına dedi ki:

  -Hanım ben padişaha Hızır'ı bulacağımı söyleyip ondan kırk gün müsade alacağım. Bu kırk gün için padişahtan size ömrünüz boyunca yetecek yiyecek, içecek ve para alırım. Kırk günün sonunda Hızır'ı bulamayacağım için benim kelle gider, ama siz rahat olursunuz.

  Adamın karısı kanaatkar biriydi:

  - Efendi biz nasıl olsa alıştık böyle kıt kanaat geçinmeye. Bundan sonra da idare ederiz. Vazgeç bu tehlikeli işten, dedi.

  Ama adam kafaya koymuştu. Padişaha gidip Hızır'ı bulacağını söyledi. Bunun için kırk gün izin istedi. Hızır'ı bulmak için koşuşturacağı kırk gün zarfında ailesinin geçimi için sarayın ambarından tonlarca yiyecek, içecek ve nakit para aldı. Bunları evine teslim edip kırk gün ortalıktan kayboldu. Kırk günün bitiminde padişahın huzuruna çıkıp herşeyi itiraf etti:

  -Benim aslında Hızır'ı falan bulacağım yoktu. Ailece sıkıntı çekiyorduk. Hızır'ı bulacağım diye sizden dünyalık almak istedim, dedi.

  Padişah buna çok kızdı:

  -Padişahı kandırmanın cezasını hayatınla ödeyeceğini hiç düşünmedin mi? diye bağırdı.

  Adam da her şeyi göze aldığını söyledi. Bunun üzerine padişah yanında bulunan üç veziriyle görüş alış verişinde bulundu.

  Birinci vezire sordu:

  -Padişahı kandıran bu adama ne ceza verelim?

  -Efendimiz, bu adamın boğazını keselim, etini parçalayıp çengellere asalım.

  Bu sırada peyda olan, nurani bir genç, vezirin sözleri üzerine söyle dedi:

  -Küllü şeyin yerciu ila aslihi

  Padişah ikinci vezirine sordu:

  -Bu adama ne ceza verelim?

  -Hükümdarım bu adamın derisini yüzüp içine saman dolduralım.

  Biraz önce ansızın ortaya çıkan genç yine:

  -Küllü şeyin yerciu ila aslihi, dedi.

  Padişah üçüncü vezire sordu:

  -Ey vezirim sen ne dersin, beni kandıran bu adama ne ceza verelim? Padişahım bana göre, bu adamı affedin Size yakışan, sizden beklenen budur. Bu adam önemli bir suç isledi ama sanıldığı kadar da kötü biri değil Çünkü çoluk çocuğunun rahatı için kendini feda edebilecek kadar da iyi yürekli.

  Nurani genç yine söze karıştı:

  -Küllü şeyin yerciu ila asıhı

  Bu defa padişah o çocuğa yöneldi:

  -Sen kimsin? İkide bir tekrarladığın o laf ne demektir?

  Genç cevap verdi:

  -Senin birinci vezirinin babası kasaptı. Onun için kesmekten, etini çengellere asmaktan bahsetti. Yani aslını gösterdi. İkinci vezirin babası yorgancı idi. Yorgan yastık, yatak yüzlerine yün, pamuk doldururdu. O da babasına çekti. Üçüncü vezirin ise babası da vezirdi. O da soyuna çekti, büyüklüğünü gösterdi. Benim söylediğim söz "Herkes aslına çeker" demektir.

  Vezir istersen (üçüncü veziri göstererek) işte vezir, Hızır istersen (kendini göstererek) işte Hızır, bu adamı mahcup etmemek için sana göründüm, dedi ve kayboldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hikayeni daha yeni okuduğum için inşallah bana kızmazsın abla. Sınavlardan dolayı erteledim sonra da unuttum. Özür dilerim.

   Bu arada çok güzel bir hikayeydi. Eline sağlık.

   Sil
 10. Mirac Kandiliniz Mubarek Olsun,,,selamlar :)
  Anneminde ellerinden öperim,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de Abla. Selamlar :) İletirim inşallah. :)

   Sil
 11. Hızır as. a inanıyoruz tabii. Fakat bu zamanda her dilenciyi Hızır zannetmek ne kadar doğrudur. zaten onlar da bunu istismar ediyorlar. Hadisi şeriflerde Allah'ın adını söyleyerek bir şeyler isteyenlerin geri çevirilmemesinden bahsedilir. Bu zamanda da yine her Allah diyene verecek olsak iflas ederiz. Zaten ihtiyacı olmadan dilenmenin haram olduğunu bilirken bunu yapıp, insanları buna teşvik edemeyiz. Ben dilencilere hiçbir şey vermiyorum açıkçası. Fakat hadisi şerife saygısızlık yapmamak için herhangi bir şey de söylemiyorum. Sessizce uzaklaşıyorum.

  Ayrıca Hızır as. bizi imtihan etmek için bir şekilde gönderilmiş olsa, niye bize beddua ederek gitsin. :)

  YanıtlaSil
 12. Selamlar olsun kardeşime,noluyo burda bakimm,kimsecikler yok?
  Herkes nere gitti en başta sayfa sahibi?
  hayırlı cumalar,sevgiler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geç de kalmış olsam Hayırlı cumalar abla :)

   Bir şey olmadı sadece bu aralar uğrayamıyorum buraya o kadar. Nasıls... yok yok, dur gelip mekanında seni sorayım. :)

   Sil
  2. İç mekandan dış mekana,brek brek :)

   bende yorumunu gördüm iadei ziyarete geldim,iyi aman her şey yolunda olsunda buraya çok uğramasanda olur,bazen dünya telaşesi o kadar ağır basıyorki,burası insanın aklına bile gelmiyor,heleki bu sıcaklarda daha zor ekran karşısında durmak :)

   İyiy...ayy dur bende ne kıskancım gördünmü nasıl olduğumun cevabınıda blogumdan vereyim :)

   selamlar olsun...

   Sil
  3. Aleyküm Selam :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …