Ana içeriğe atla

Bu Sıcakta Ne Orucu

"Maşallah, havalar sıcak. Ramazan da geliyor, Allah yardımcımız olsun" dememe, "Allah yardım etmek isteseydi havaları serinletirdi" cevabını almıştım geçenlerde. Bugün bir de İzlanda'da yirmi saatten fazla oruç tutulduğunu öğrenince dedim acaba "Neden Oruç?"

Dedim demesine de biraz düşününce aklıma oruç değil de kurbanla ilgili şeyler geldi. Bilmiyorum belki de derine inmek istedim aklım almadı, beynim de beni kurban meselesine yöneltti.

Allah kurbanla ilgili Kur'an'da: "Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz" der. (22/37) İnsan sormaz mı madem öyle insan niye kurban keser? Buna verilecek en basit cevap şüphesiz toplumsal faydadır. Fakat ilginçtir ki ayet, "Fakat O’na sizin takvanız ulaşır." diye devam eder. Buna bakınca insan merak ediyor değil mi? Kurban ve takva...
Kur'an'ın en uzun suresinin adı "Bakara". Türkçesi sığır. Bu sureye adını veren bir sığır hadisesi var. Olayda ilgi çeken nokta Allah'ın İsrailoğullarına bir sığır kesmelerini emretmesi ama Yahudilerin buna yanaşmaması; kesmemek için direnmeleri ki Kur'an'da "kestiler ama neredeyse bunu yapmayacaklardı" ifadesi geçer. (2/71) İnsan ister istemez merak ediyor, neden kesmekten çekindiler? Kendilerine önder olan ve kabul gören Musa aleyhisselama karşı gelme pahasına neden (bizce) basit olan bu işten kaçmaya çalıştılar? 

Biliyorsunuz bazı insanlar için inek kutsal bir hayvan. Gidip bu insanlara bir inek kes deseniz ne olur? Yapmazlar değil mi? Sıradan bir insan olsanız sizi bile kesebilirler. Etkili, sözü geçen bir insan olsanız da sanırım bunu yapmamak için baya direnirler. Bir de buzağı meselesi var. Hani var ya İsrailoğullarının böğüren buzağısı. (7/148) Olabilir mi acaba?...

Demem o ki biz aslında bir şey bilmiyoruz. Fakat bundan önemlisi hiç düşünmüyoruz. Ezberliyoruz ve uyduruyoruz. Sonra da hayat yaşanılmaz oldu falan diyoruz.  Boynun üstündeki su dolu aygıtı kullanmayınca "neden hayvana kıyayım ki, bedelini öderim" gibi saçmalıklar üretiyoruz. 

Ne biliyoruz belki de yaptığımız ve yapmamız gerekirken yapmadığımız her şeyin altında çok önemli hikmetler var?

Yorumlar

 1. “Allah buyurdu ki: ‘Ademoğlunun işlediği her hayır iş kendisi içindir, fakat oruç böyle değildir. Oruç sırf benim için yapılan bir ibadettir. Onun mükafatını da ben veririm.’ Oruçlu ağzın kokusu Allah katında misk kokusundan daha hoş, daha temizdir. Her kim inanarak ve karşılığını sırf Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buharî; Muvatta)

  Hayırlı ramazanların olsunnn,selamlar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı Ramazanlar Abla, selamlar, saygılar kardeşinden :)

   Sil
 2. bu sıcakta hiç oruç tutmayı denememiş demek ki
  zira deneseydi Allah'ın nasıl yardım ettiğini görürdü...

  Nasip meselesi elbetteki..
  kimisi oruç tutar da onun yanına karı sadece açlığı kalır...

  Onemli olan takvadır, samimiyettir...
  Rabbim, O'na (c.c) layık bir kul olmayı nasip etsin.
  hayırlı Ramazanlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, Hayırlı Ramazanlar...

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle, çok güzel ifade etmişsiniz. Sizin de Ramazanınız mübarek olsun.

   Sil
 4. Allah emrettiği her şeyde vardır bir güzellik ve hikmet...

  YanıtlaSil
 5. Allah her şeyin hayırlısını versin.Şu ramazanda çalışanlara da sabırlar versin.

  YanıtlaSil
 6. Asıl zoru başarmakdır kardeşim yusuff,
  VE size akıl vermiş gibi olmasın,ne haddime.

  Ebu Ümâme (r.a) anlatıyor"Ey Allah'ın Resülü dedim,bana öyle bir amel emretki,yaptığım takdırde ,Allah beni mukafaatlandırsın"sana dedi,Orucu tavsiye ederim,zira onun bir eşi yoktur"
  Nesâi,Siyam 43(4,165)

  Hayırlı günler,kardeşim.Allah'a emanet olun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estğ. Allah razı olsun. Size de hayırlı günler, hayırlı Ramazanlar. Allah'a emanet olun :)

   Sil
 7. Kurban keserken veya oruç tutarken faydası veya zararı bizce önemli değildir. Allah'ın c.c. emri olması yeterlidir.

  Buzağı meselesinde olduğu gibi şuan oruç tutmayan, namaz kılmayan, kurban kesmeyen kimselerin bahanesi nefsidir. Allah'a tam teslim olamamaktır.

  YanıtlaSil
 8. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, mim de olmasayda yazamayacaktım :)

   Sil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim o sizin güzel bakışınız.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.