Ana içeriğe atla

Kendime Yalan Söylüyorum

Biz erkekler yalancıyızdır. Duygusalken duygularımızı saklar, ihtiyacımız olduğunda da hiç içimizden gelmediği halde sırılsıklam aşık rollerine bürünebiliriz. Kimi zaman karşımızdakine öyle hissettiririz ki bizim gerçekten ondan başkasını görmediğimizi sanır, halbuki doğum tarihini sorsa kendimizinkini söyleriz.

Yazının başında yalancıyız dedim ya, bunu tam olarak anlamayın. Girişten de gördüğünüz gibi işin içine duygusallık girince öyleyiz. Duygusallığın bir zaaf olduğunu düşünürüz ve elimizden geldiğince bunu dışa vurmayız. Üzülürüz, ağlarız ama bunu kimsenin görmeyeceği yerde yaparız.

Bazen kendimizi çok iyi hissederiz, bunu paylaşmak isteriz ama erkeğiz ya, bir ağırlığımız var ya bunu bozmamak için rolden role gireriz. Aslında o an içimizdeki çocuk havalara zıplamak ister ama biz sadece oturur ve gülümseriz.

Kimi zaman da kendimizi kötü hissederiz. İçimizden ağlamak gelir ama biz kendimize yine yalan söyleriz. "Yok bir şey" deriz. "Hey gidi hey, bu ne ki, ben bunlarla yıkılacak adam mıyım" deriz. Kendimizle oyunlar oynarız. Kalbimizi kandırmak için taklalar atarız. Başarır mıyız; tabi ki hayır, yalancının mumu yatsıya kadar yanar derler ya,  işte kendine yalan atanın mumunda ip yoktur; sadece boşa çakmak çakarız.

Hislerimizden böyle kaçmamızın neşvünemamıza bir etkisi olur mu bilemem ama biri bana "kötü hissettiğinden ne yaparsın" diye sorsa ona "kendime yalan söylüyorum" derdim.

Yorumlar

 1. yalan ii bişi değil.

  YanıtlaSil
 2. Anca kendine yalan söylersin zaten,ama bana asla!... :)
  "Yalan ii bişi değil" demişya "Adsız" acaba kendisi hiç mi yalan söylememiş? yoksa oda sadece bizi kandırdığını sanıp,kendini kandıranlardan mı?
  Ben Yaşar'ın Ebruli şarkısını çok severim,hani diyorya içinde "benim adım ebruli,yalanımı sevsinler yalansız dönmüyor dünyaaa" işte benim tüm yalancılığımın sebebi o şarkıdır,tüm yalanlarımın arkasında bir ebruli olma isteği vardır belkide :)
  Ama öyle tek ayak üstünde kırk yalan uydurduğum falanda yok yani :)
  Neyse duygusal bir yazı olmuş,ben biraz ortam şenlensin diye böyle bir yorum attım zaten :)
  Yalancı kardeşim benim :) selamlar olsun....
  Benim mimin cevaplarınıda ister verrr,ister vermeeee,sen bilirsin,bu güne kadar daha mimimi cevaplamadı diye kimseye kin kusmuşluğum yok,sadece az taciz ederim o kadar :)
  Allah'a emanet ol,hoş kal,ama kendine asla yalan söyleme....Kendini kandıramazsın,nereye gidersen git,kendinden öte gidemezsin...


  BENİM ADIM EBRULİ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm selam dürüst ablam :) Senin mimi cevaplayacağım ama dediğim şartı kabul edersen. Taciz işe yaramaz, ben alışığım çünkü :)

   Sil
 3. Bunu herkes yapıyor bazı bazı..Demek ki erkekler çıkardı bu durumu hım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginç çıkarım :)

   Sil
 4. Yanıtlar
  1. Estğ. rica ederim. Evet hiç farkına varmamışım. Bir bakayım inşallah onu da yanıtlarım. Tekrar teşekkür ederim. :)

   Sil
  2. Gelibolu17 de beni bu mimde mimlemiş, ben onunla pazarlık yapmıştım, sorular çok hepsini cevaplayamam demiştim o da sadece "uzaylı arkadaş" sorusunu cevapla demişti. Öyle yaparsam olur mu?

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 5. Yusuf can, güzel bir mim yazısı yazmışsın. "Erkek adam" kalıbını anlatmışsın bir güzel...Sanki sizin duygularınız yok! Neyse,fazla uzatmayayım. Okul devam mı? İyi okullar sana o zaman :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun o zaman :)

   Sil
 6. Ne güzel.
  Yani itiraf.

  Kadınlarda itiraf edebilseler keşke; o kadar da duygusal yaratıklar olmadıklarını. İşlerine gelmeyince erkeklerden bile daha merhametsiz olabildiklerini falan....

  YanıtlaSil
 7. Aynen dediğin gibi kardeşim...

  YanıtlaSil
 8. Bu yazıyı okumak iyi oldu. Katılıyorum yazdıklarınıza =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizi görmek güzel :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim =) Benim için de burada olmak mutluluk.

   Sil
  3. O mutluluk bana ait mi diyeyim ne diyeyim bilemedim :)

   Sil
  4. Demeniz gerekeni kabul ettim inş =)

   Sil
  5. Allah razı olsun :)

   Sil
  6. Amin, ecmain =) Bu arada dikkatimi celbetti; yazıyı eklediğiniz gün benim doğum günümdü.

   Sil
  7. Öyle mi? Allah hayırlı, bereketli, uzun bir ömür nasip etsin inşallah. :)

   Sil
  8. Amiinn. Allah razı olsun =)

   Sil
  9. Cümlemizden.

   Sil
 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Erkeklerin duygularını saklarkenki halleri bir farklı güzel aslında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. :)

   Sil
 10. Etkinliğimize katılmak ister misin?
  http://kararli.blogspot.com/2012/09/etkinlige-katlmlarnz-bekliyorum.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydasını görürsünüz inşallah.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …