Ana içeriğe atla

Yine Geleceksin Değil Mi

İbadetlerimiz zevkli. İçe huzur veriyor. Bunun yanısıra bağımlılık da yapıyorlar. Kıldığımız namazlar, tuttuğumuz oruçlar, farkında olmasak da hayatımızın bir parçası olmuş durumdalar. Bunu nereden mi biliyorum; onlardan ayrıldığımız zaman duyduğumuz hüzün var ya, işte oradan.

Oruç bitti işte. Birkaç senedir zor. Çevreden duyduğunuz "su, su" sesleri bu zorluğu tarif etmeye yetiyor. Doğal olarak insan bunun çabuk bitmesini istiyor. Bunu dil ile söylemese de ya da kalbinden istemese de bir köşede bitme isteği taşıyor. Fakat iş gelip de sona dayandığında içte bir hüzün beliriyor.

Mesele ben oldum olası son iftarları sevmem. Hatta yemek bile yemek istemem son günde. Çünkü artık sondur. Şu ezandan sonra yememe ve içmeme hiç sınır koymayacağım? Artık sahurda "kaç dakika kaldı" lezzetini yaşamayacağım. En önemlisi de yarın bir bardak su için saatlerce beklemeyeceğim.

Tamam kabul ediyorum, sünnet orucu diye bir şey var ama aynı şey mi? Hangi sünnet orucu Ramazanın bir dakikasına değiyor? Sünnet orucunun sahuru Ramazan sahuru gibi mi? Oruçlu geçirilen zamanlar, ya da iftarı... Yakınından bile geçemez.

Ramazandan sonraki gün bayramdır. Bayramlar özellikle de bizim doğu taraflarında yılın en güzel günleridir. Sokaklar renk renktir. Her şey o gün temizdir. Çocuklar kuşlar gibi cıvıldar. O gün menfaat değil cömertlik günüdür. İnsanlar istedikleri her eve girip, yeyip içebilirler. Çocuklar kilolarca şeker toplarlar. Fakat tüm bunlara rağmen Ramazanın bitişinin hüznünü her orucu idrak eden yaşar.

İbadet demiştim ya yazının başında, sadece oruç değil namazda da vardır bu. Mesela teravihlerde dikkat ederseniz imamlar son rekatları uzatırlar. Teravih yorucudur, uzundur onun için hızlı kılınır. Fakat vitre gelindiğinde bakarsınız ki imam işi ağırdan alır. Bu bir nevi ibadetten çıkmama isteği, o manevi havayı kaybetmeme dürtüsüdür.

Anlatıyorum ama zaten ibadet eden bunun tadını bilir. Kendi yaratıcısyla bağlantı kurmanın güzelliği içte kendini hissettirir.

İşte ben bunu hisseden her Müslümanın en güzel günlerinden biri olan Ramazan Bayramınızı tebrik etmek istiyorum buradan. Sesimin ulaştığı veya ulaşmadığı tüm kardeşlerime...

Yorumlar

 1. Bu gün kendimi hiç oruç gibi hissetmiyorum nedense :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seviyoruz Ramazanı Abidin ondandır :)

   Sil
 2. İyi bayramlar kardeşim... Allah'a emanet ol..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bayramlar abim, Sen de Allah'a emanet ol. :)

   Sil
 3. Bende mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim. Bu hayırlı günde dualarınız kabul olsun. Dualarınızı eksik etmeyin inşaAllah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun. Teşekkür ederim iade-i ziyaret için.

   Sil
 4. Bayramın mübarek olsun kardeşim. Allahü Teala nice Ramazan-ı şeriflere sağlıklı bir şekilde ulaşmayı nasib etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, Allah razı olsun, cümlemize inşallah. Teşekkür ederim.

   Sil
 5. Gelecekmiş bana öyle söyledi :)

  YanıtlaSil
 6. Blogumda miminiz var efenim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ablamın mimi baş göz üstüne :)

   Sil
  2. Cıx cıx cıx nerdeyse 1 ay olacak ama biz hiç baş göz üstünde bişey görmedik :)
   Bu kadarda boşvermişlik olmazki canım :) Yani o twittira harcadığın vakti bloguna harcıyaydın daha bu kadar olacadın :)
   Neyse bu ihmali okul telaşına vermek istiyorum,çokta iyimserin gördüğün gibi,ama kontrollerim ve sıkboğaz etmelerim devam edecek bu böyle biline :)Selamlar olsun,Allah'a emanet olasınız....

   Sil
 7. Yusuff kardeşim iyisindir İnşallah,Hayırlı akşamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun, iyiyim şükürler olsun.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.