Yine Geleceksin Değil Mi

İbadetlerimiz zevkli. İçe huzur veriyor. Bunun yanısıra bağımlılık da yapıyorlar. Kıldığımız namazlar, tuttuğumuz oruçlar, farkında olmasak da hayatımızın bir parçası olmuş durumdalar. Bunu nereden mi biliyorum; onlardan ayrıldığımız zaman duyduğumuz hüzün var ya, işte oradan.

Oruç bitti işte. Birkaç senedir zor. Çevreden duyduğunuz "su, su" sesleri bu zorluğu tarif etmeye yetiyor. Doğal olarak insan bunun çabuk bitmesini istiyor. Bunu dil ile söylemese de ya da kalbinden istemese de bir köşede bitme isteği taşıyor. Fakat iş gelip de sona dayandığında içte bir hüzün beliriyor.

Mesele ben oldum olası son iftarları sevmem. Hatta yemek bile yemek istemem son günde. Çünkü artık sondur. Şu ezandan sonra yememe ve içmeme hiç sınır koymayacağım? Artık sahurda "kaç dakika kaldı" lezzetini yaşamayacağım. En önemlisi de yarın bir bardak su için saatlerce beklemeyeceğim.

Tamam kabul ediyorum, sünnet orucu diye bir şey var ama aynı şey mi? Hangi sünnet orucu Ramazanın bir dakikasına değiyor? Sünnet orucunun sahuru Ramazan sahuru gibi mi? Oruçlu geçirilen zamanlar, ya da iftarı... Yakınından bile geçemez.

Ramazandan sonraki gün bayramdır. Bayramlar özellikle de bizim doğu taraflarında yılın en güzel günleridir. Sokaklar renk renktir. Her şey o gün temizdir. Çocuklar kuşlar gibi cıvıldar. O gün menfaat değil cömertlik günüdür. İnsanlar istedikleri her eve girip, yeyip içebilirler. Çocuklar kilolarca şeker toplarlar. Fakat tüm bunlara rağmen Ramazanın bitişinin hüznünü her orucu idrak eden yaşar.

İbadet demiştim ya yazının başında, sadece oruç değil namazda da vardır bu. Mesela teravihlerde dikkat ederseniz imamlar son rekatları uzatırlar. Teravih yorucudur, uzundur onun için hızlı kılınır. Fakat vitre gelindiğinde bakarsınız ki imam işi ağırdan alır. Bu bir nevi ibadetten çıkmama isteği, o manevi havayı kaybetmeme dürtüsüdür.

Anlatıyorum ama zaten ibadet eden bunun tadını bilir. Kendi yaratıcısyla bağlantı kurmanın güzelliği içte kendini hissettirir.

İşte ben bunu hisseden her Müslümanın en güzel günlerinden biri olan Ramazan Bayramınızı tebrik etmek istiyorum buradan. Sesimin ulaştığı veya ulaşmadığı tüm kardeşlerime...

Yorumlar

 1. Bu gün kendimi hiç oruç gibi hissetmiyorum nedense :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seviyoruz Ramazanı Abidin ondandır :)

   Sil
 2. İyi bayramlar kardeşim... Allah'a emanet ol..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bayramlar abim, Sen de Allah'a emanet ol. :)

   Sil
 3. Bende mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder hayırlara vesile olmasını dilerim. Bu hayırlı günde dualarınız kabul olsun. Dualarınızı eksik etmeyin inşaAllah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun. Teşekkür ederim iade-i ziyaret için.

   Sil
 4. Bayramın mübarek olsun kardeşim. Allahü Teala nice Ramazan-ı şeriflere sağlıklı bir şekilde ulaşmayı nasib etsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, Allah razı olsun, cümlemize inşallah. Teşekkür ederim.

   Sil
 5. Gelecekmiş bana öyle söyledi :)

  YanıtlaSil
 6. Blogumda miminiz var efenim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ablamın mimi baş göz üstüne :)

   Sil
  2. Cıx cıx cıx nerdeyse 1 ay olacak ama biz hiç baş göz üstünde bişey görmedik :)
   Bu kadarda boşvermişlik olmazki canım :) Yani o twittira harcadığın vakti bloguna harcıyaydın daha bu kadar olacadın :)
   Neyse bu ihmali okul telaşına vermek istiyorum,çokta iyimserin gördüğün gibi,ama kontrollerim ve sıkboğaz etmelerim devam edecek bu böyle biline :)Selamlar olsun,Allah'a emanet olasınız....

   Sil
 7. Yusuff kardeşim iyisindir İnşallah,Hayırlı akşamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun, iyiyim şükürler olsun.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)