Ana içeriğe atla

Kurban - Vahşet - Akıl

Yine bir Kurban Bayramı, yine bazılarının "vahşet" iftiraları. İftira diyorum çünkü bize göre öyle bir şey yok. Hoş, işe inancımızın gözlüğünden baktığımızdan her şey bize en doğru görünüyor da bunu akla uydurmak da çok zor değil.

İnanç konularında akılla uğraşmaya gerek yok. (İnanç derken kesin delilleri kast ediyorum, Mevlana sözlerini değil.) Bir konuda Allah böyle demişse o bitmiştir. Hatta bir ara birine "Allah aklınızı kullanın dediği için aklımı kullanıyorum, o kullanmayın deseydi kullanmazdım" demiştim. Ha, biri kalkar der benim imanım zayıf, ille de bana Allah'ın hükümlerini akılla açıklayacaksınız ona bir şey demem.

Kurbanı diyorum, akılla açıklamaya çalışsak acaba ne olur? Tamam, kabul ediyorum tarafsız bir gözle bakamam. Zaten bakmak da istemiyorum ama eğer akılsa aklımın bir ateistin aklından daha akıllı olduğunu söyleyebiliyorum. Herkes aklını beğenir diyecekseniz o zaman şunu dinleyin: Diyorlar ki kurban bayramı vahşet bayramı, neden; çünkü hayvanları kesiyorsunuz. E kesmeyip de ne yapalım? Et yemeyelim mi yani?


Neden dünyadaki canlıları eşit sayıyorsunuz ki? Veya neden diğer canlıların insanlar için olabileceğini kabul etmiyorsunuz? Hadi öyle olmasın, en azından neden onları kullanabileceğimizi o küçük akıllarınıza sığdıramıyorsunuz? Yani eğer öyle değilse hayvanın bu dünyada ne işi var? Düşünemiyor, konuşamıyor, eğlenemiyor, ot yiyor, ürüyor, sonra da ölüyor. Bunun için yaratıldığını düşünmek size akıl işi mi geliyor?

Hayvanları besleriz, onlara iyi bakarız onlardan faydalanmak için. Eğer öyle olmasa otlarımızı yemelerine bile izin vermezdik. Biz akıllıyız, onlarsa bizim için sadece yardımcılar. Gerektiğinde bineriz, gerektiğinde sağarız, zamanı gelince de kesip yeriz. Bu bizim en doğal hakkımız.

Şimdi de bayramımız gelmiş. Biz bu bayramda Rabbimize teslimiyetimizi belirtmek için hayvanlar kesiyoruz. Böylece şirkten uzaklaşıyor, biricik Rabbimize yaklaşıyoruz. Mükafat olarak da bol bol et yiyor, fakirlerimize de yediriyoruz. Bundan güzel bir şey mi var? Sizin böyle güzel günleriniz yok diye çekemiyorsanız valla gelin size de et verelim, hatta kesim sırasında bile yanımızda olabilirsiniz. İsterseniz kurbanlığın kanını alnınıza süreriz o derece yani.

Yorumlar

 1. Merhabalar,

  Mübarek kurban bayramınızı en içten kalbi duygularımla tebrik ederim. Bu bayramda kalplerimiz sevinçle dolsun, sağlık ve huzur bizimle olsun, bütün acılarımız unutulsun, sevdiklerimiz hep yanımızda olsun, yaptığımız ve yapacağımız tüm dualarımız kabul ve makbul olsun. Kurban bayramınız kutlu olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, sizin de bayramınız kutlu olsun.

   Sil
 2. Hindistanda insanlar açtır ve ortalık sığırlarla doludur yinede kesip yemezler, tuhaf ama öyle

  YanıtlaSil
 3. Bayramınızı tebrik ederim. Hayırlara vesile olsun inşaAllah.
  Baki dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun, sizin de bayramınız mübarek olsun.

   Sil
 4. Hayırlı bayramlar kardeşim yusuff.Allaha emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı bayramlar, siz de Allah'a emanet olun. :)

   Sil
 5. Bayramı yanlış tanıtıyorlar. Bunu da kasıtlı yapıyorlar. Haberlerde acemi kasapların hastanelik olması ve kaçan boğaları göstererek bu düşüncelere sebep oluyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama sadece geride kalıyorlar. :)

   Sil
 6. Afiyet olsun Yusuf! Ellere var da bize yok mu? :)

  Şaka bir yana anlatmak istediğini iyi anlayabildiğimi düşünüyorum. Ancak öyle bir hurafe denizinde yüzüyoruz ki Yusuf, bu hurafeler sadece uydurulmuş hadislerde ya da uyduruk fıkıh kitaplarında da kalmamış Kuran ayetlerinin meallerine kadar girmiş durumda. O yüzden kesin emin olduğumuz hususlarda bile araştırıcı tahkik edici olmak gerek. İnsanlar dinden çıkarım korkusuyla hiçbir şeyi sorgulamıyorlar. Bu konuda İhsan Eliaçık bugün kendi sitesinde kurban ayetlerini toplayıp diyanet mealleriyle karşılaştırarak kendince yorumlamış. Bir göz atmanda fayda var. En azından düşünmeye sevk ediyor.
  Bu arada din karşıtı olanlarla dini iyi niyetle öğrenmeye çalışanları birbirine karıştırmamak gerek. Ateistlerin aklını beğenmiyorsun ama ateistler bile bazen bizim dindar geçinenlerden çok daha iyi düşünebiliyorlar. En azından bir yol ayrımına kadar gelip orada yanlış yola sapmışlar onlar. Ama içimizde henüz yol ayrımına bile gelememiş olup dini iyi bildiğini ve sıratı müstakim istikametinde yaşadığını zannedenler var. Bir ilahiyatçı olarak bunu benden daha iyi bildiğine eminim.
  Bayramın mübarek olsun kardeşim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estğ. abi, sen benim abimsin senin gibi bilemem. Bu arada süper bir yorum yazmışsın, dediklerin o kadar güzel ve yerinde ki sadece tasdik etmem gerekiyor.

   Senin de bayramın mübarek olsun abim. :)

   Sil
 7. Keselimde kanını alnımıza sürmeyelim yahu,kan necis değilmi?
  Rabbim kurban ibadetlerimizi kabul buyursun inşallah,biz bu yıl köyde kestik Allah kabul ederse,kalabalık bir bayram geçirdik :)
  Ayrıca Kurbanlıklara gelesiye kadar daha ne hayvan katliamları yapılıyor göz göre göre ses çıkartılmıyor,evinde kedi,köpek besleyenlerin hayvanlarına yedirdiği hayvanlar ne olacak? o hayvancıkların hakkı yok mu :)

  Neyse aslında daha çok yazasım varda kulağım radyoda,zeytinli poağaçaların içindeki zeytinlerin çekirdeğini kim çıkarıyo diyo adam :)
  Şu ayıklanmış çekirdekleri kim ayıklıyo acaba :)

  Yaa bak sabah sabah içtiğim çay az gelmiş olacakki cızırtı yapıyorum,selamlar olsun...Gelirim gene :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gel gel, beklerim gene, hatta hep beklerim :) Aleyküm selamlar.

   Sil
  2. Bak gene gel dedin diye gene geldim,hatta sabah beri burdayım bi yere gitmedim dermişim :)İnanma sakın,tarif eklemeye gelmiştim bakayım dedim,hoş tevafuk oldu :)

   İyi akşamlar olsun,selamlar...
   Beklemeye devam diye bir espiri yapmazsam çatlarım biliyonmu :)

   Sil
  3. İyi akşamlar, selamlar. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.