Ana içeriğe atla

Bu Denge Nasıl Sağlanır

Dünya biraz incelediğinde görülür ki çift üzere kuruludur. Kastettiğim şey cinsiyet değil, zıtlık meselesi. Hani Said Nursi der ya her şey zıddıyla bilinir, sıcaklığın değerini soğuklukla anlarız diye, işte onu diyorum.

Zıtlıkların olduğu yerde ortaya çözülmesi zor bir problem çıkar: Denge. İki zıt arasında dengeyi sağlayamazsanız başarılı olamazsınız. En basitinden uygun bir sıcaklık sağlayamazsanız ya kendinizi yakarsınız ya da donarsınız. (Bir de klimayı hep on sekizde çalıştırıp hastalanmayanlar var, onları tıp daha çözmüş değil.)

Müslümanın bu problem çerçevesinde sağlamaya çalışması gereken dengelerden biri "dünya-ahiret" dengesidir. Kur'an'da "ahireti verip dünya hayatını satın alanlar" yerilir. (2/86) Buna karşılık Müslümanın dünya hayatından vazgeçmesi de tavsiye edilmez. Aksine hem dünyada hem ahirette iyilik istenmesi tavsiye edilir. (2/201)

Kimi insanlar hala Müslümanın mal sahibi olmaması gerektiğini düşünseler de bu doğru olamaz. Bir şeyler üretebilmek için tok bir karın şarttır. İslam pasiflik dini olmadığına göre Müslümanın üretmesi gerekir. Daha birçok neden olmasına rağmen bu bile başlı başına yeterlidir ki zaten anlatmak istediğim de bu değil.

Denge demiştim ya, işte benim üzerinde durmak istediğim bu dengenin nasıl sağlanacağı? Gerçekten biz bu dengeyi nasıl sağlayacağız? Dünyanın peşinde koşmamamız gerekiyor ama aynı zamanda kazanmamız da gerekiyor. Koşmadan kazanamıyoruz, koşunca da dünyanın (çok afedersiniz ama) köpeği oluyoruz. Sahi biz ne yapacağız?

Fakirken, beş parasızken çok samimi olabiliyoruz fakat o zamanlarda bir işe yaramıyoruz. Hatta toplumun başına bela oluyoruz. Sivil toplum kuruluşları bize yardım paketleri yetiştirmekle uğraşıyor. Biraz paramız olsa ihlasımız dönüşü olmayan gidiş bileti alıyor. O parayla bazı işler yapabiliyoruz ama itiraf etmek gerekirse yaptıklarımızın çoğunu Allah için yapmıyoruz. Nam, reklam, mecburiyet vs...

Bu kısacık hayatımda evinde et bulamadığı halde, misafirlikte, ortada kalan eti arkadaşım yesin diye yemeyenleri de gördüm; buz dolabı marketi andırıp da dağıtılan tepside elini uzatıp arkadan en dolu bardağı alanı da.

Eee, nasıl sağlayacağız bu dengeyi? Nasıl hem zengin, hem muhlis, hem fedakar, hem kardeşliğin değerini bilen insanlar yetiştireceğiz? İnsanlara nasıl "mal kazanılmalı ama ona tapılmamalı" diyeceğiz? Var mı bilen? Biliyorsanız Allah rızası için anlatın da biz de kalkınalım.

Yorumlar

 1. Bilmiyorum....Pek bilen çıkacağınıda zannetmiyorum...Düşündürücü bir yazı olmuş hakikatten,ama sadece düşünürüz işte her zaman yaptığımız gibi,uygularmıyız onu bilmiyorum,biz yine bu karmaşanın içind edüşünmeye çalışıyoruz,ya hiç düşün/e(m)e/yenlere ne demeli....

  Buna karşılık Müslümanın dünya hayatından vazgeçmesi de tavsiye edilmez. Aksine hem dünyada hem ahirette iyilik istenmesi tavsiye edilir. (2/201) bu duayı seviyorum,
  Allah'ım bizlere hem bu dünyada iyilik güzellik,hemde ahirette iyilik güzellik versin inşallah...O'nun merhameti olmazsa bizler yanmış mahvolmuşuz....Hiç kimse kurtuluşa erince demesin ki bu benim ibadetlerim sayesindedir,o kurtuluş Rabbimizin merhameti sayesinde olacaktır...

  Hoş kal,selamlar olsun...

  YanıtlaSil
 2. Amin, aleyküm selam, sen de :)

  YanıtlaSil
 3. Yüreğin, elin, kalemin dert görmesin kardeşim; gerçekten güzel olmuş! (Bu arada yanlış oldu;kalemin değil,klavyen)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.