Ana içeriğe atla

Yüzde Elli

Otobüste arkamda iki öğrenci oturuyordu. Herhalde biri birine yemek sözü vermişti ki beriki ötekine durmadan ona ne ısmarlayacağını soruyordu. Pilav üstü döner, veya döner üstü pilav diye diye geleceğimiz yere kadar geldik. Gerçi yol biraz daha uzun olsa ben koltukları kemirmeye başlayacaktım da Allah'tan yakınlarda bir ciğerci vardı.

Dürümümün dürülmesini beklerken ciğerciyle yanındakini dinliyordum. Karşı tarafta tartışan birkaç kişiyi kast ederek "faiz tartışması" dedi. Yanındaki bir şey demeyince bu kez sesini biraz da sertleştirerek "yemin ederim bu faizcilerin kellesini koparmak lazım, ben devlet olsaydım hepsini gebertirdim, bunlar devleti çökertiyor" diye devam etti. Ciğercinin yanındaki "buradaki üç beş taneyi öldürsen ne olacak, bizim orada binlerle var" dedi. Sanırım batı tarafını kastediyordu. Bizim ciğerci çok kızmış gibi adama dönerek "yahu bunlar domuz, domuz" dedi. "Bunlar gece verdikleri paranın sabah yüzde elli faizlisini alıyorlar" diye devam etti.

Ben hafiften bir şok geçiriyordum. Kumar masasında verilmiş borç para sabaha yüzde elli artmış olarak alınıyordu.

Yüzde elli!

Cebine birkaç kuruş para koyan akbaba gibi etrafta dolaşıyor, millete borç vererek haksız, karşılıksız para kazanıyordu. Bu ise onun herhalde zirvesiydi. Tartışanların sesini duyuyordum, bir ara üç bin iki yüz lira dediler. Neyin nesiydi bilmiyorum da üç bin lira verip sabaha dört bin beş yüz lira almak olabilir mi diye geçirdim içimden. Neden olmasındı ki?

Tartışanlara bakınca ne kadar şükretsem azdır diye düşündüm. Kumar oynamadığım falan için değil.  Allah bizi bunlardan korudu diye ne kadar şükretsek azdır zaten. Ben daha çok benim böyle şeylerden haberim olmadığı için Allah'a ne kadar şükretsem azdır dedim. Rabbimiz bize o kadar güzel bakmıştı ki bırakın kumarı, onların kağıtlarını, taşlarını bile elimize aldırmamıştı.

Ey rahmeti her şeyi kuşatmış biricik Allah'ım, sana doğduğum günden beri aldığım nefeslerin kalp çarpışlarıma çarpımı sayısınca şükürler olsun.

Yorumlar

 1. İnsanın zaaflarının olması kötü...Kendileri için, aileleri için, sevenleri için, neticede toplum için tehlike. Kimin ne kötü alışkanlığı varsa Rabbim kurtarsın.

  YanıtlaSil
 2. "Ey rahmeti her şeyi kuşatmış biricik Allah'ım, sana doğduğum günden beri aldığım nefeslerin kalp çarpışlarıma çarpımı sayısınca şükürler olsun."

  Amin inşallah...

  YanıtlaSil
 3. hocamız anlatmıştı..

  vaktin birinde bir pir-i fani çokça ibadet edermiş...
  neredeyse uyumaz 24 saat boyunca Allah'ı c.c zikredermiş...

  gün gelmiş pir-i fani vefat etmiş...
  Ve huzura çıkmış
  Mevla,
  Ey kulum seni ibadetlerinlemi hesaba çekeyim yoksa rahmetimle mi
  Pir-i fani de ibadetlerinin çokluğuna güvenip ibadetlerimle demiş

  Mevla meleklerine atın bunu cehenneme demiş...
  Pir-i fani demişki
  Ey Allah'ım nasıl olur, ben o kadar ibadet yaptım, uyumadım seni zikrettim neden cehenneme atıyorsun beni..
  Mevla demiş ki
  sen bu kadar ibadet yapmana rağmen daha bir gözünün şükrünü bile ödeyemedin...

  Yani Mevla'nın rahmeti olmassa gideceğimiz yer belli...
  Bunca nimetin içindeyiz ne kadar şükretsek az

  konu için teşekkürler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duymuştum bu hikayeyi, ben teşekkür ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.