Ana içeriğe atla

Sen Kimsin

Sen kendini ne sanıyorsun? Hayatımın merkezindesin diye kendini üzerimde söz sahibi mi sandın? Yok yani bunlar ne ayaklar? Neyine güveniyorsun?

Tamam belki kanımı sen pompalıyorsun, belki sen dursan ben de durmak zorunda kalacağım. Eyvallah gece gündüz demeden çalışıyorsun. Uyumak, dinlenmek nedir bilmiyorsun.

Vücut ısımı düzenlemen, artık ve pislikleri vücudumdan atman seni benim patronum mu yapıyor?

Bilmediğin ne biliyor musun? Hani o karanlık, o güvenli yerde çarpıp duruyorsun ya, dışarıdan hiç haberin yok. Dünyanın sadece üç gün olduğunu bilmiyorsun. Bu üç gün için senin bile minnetini çekmeyeceğimin farkında değilsin.

Sen içeride temizlikle uğraşırken, dışarıdaki pislikten habersizsin. İnsanların ne kadar nankör olduğunu bilmiyorsun. İçeride herkes emrinde ya, dışarıyı da öyle kolay sanıyorsun.

Hani ne olursa olsun işler sana dönüyor ya, sanıyorsun ki dışarıda da öyle. Hani yardımcıların sana hiçbir zaman sırtını dönmüyor ya, hani kapakçıkların hiç şaşırmadan açılıp kapanıyor ya, sen insanları da öyle sanıyorsun.

Ama öyle değil. Dış dünya hiç de senin o karanlık dünyan gibi değil. İnsanlar her an sana sırtını dönebiliyorlar. Hani var ya senin dünyada bir yer ağrısa tüm dünyan ağrır ya, işte bu dünyada biri ağladığında tüm dünya gülüyor. İşte sen bunları bilmiyorsun.

Sana nasihat edeyim mi? Patronluğunu kendi dünyanda yap. Benimle uğraşma. Durmakla da tehdit etme beni çünkü işe yaramaz. Bu pis dünyada daha fazla kalıp da ne yapacağım zaten?

Kendini bir şey sanma. Sana boyun eğdiğim o günler çok geride kaldı. Artık durmanı bile umursamıyorum, kaldı ki acılarını takacağım.

Sen iyisi mi uslu uslu çarpmana bak. Altmış defa mı çarpman gerekiyor dakikada seksen mi; sen onunla uğraş. Benim bu pis dünyamla mücadelemi bana bırak.

Yorumlar

 1. Bu ne karamsarlık, git kendini Dicle nehrine at.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok attım bir şey olmadı. Yüzdüm yüzdüm çıktım. :)

   Sil
 2. Ayyy bir an bana diyorsun sandım Allah'tan kalbinle konuşuyormuşsun çok rahatladım :)
  Ama biliyorsun mutlaka o bedenimizde dakikada ortalama 70-80 defa atması normal sayılan,fakat bir gün boyunca kaç milyon kez atan,bir nevi yaşama sebebimiz et parçasından bir avuç et parçasından kurtulman pekte o kadar önemli değil,onun görevi o herkes dünyada yaratılışı gereği üzerine düşen görevleri yapmakla mükellef tabii bilene,bilmeyene ne ?
  Asıl bizim bakıp beslememiz gereken manevi kalbimiz,
  Artık kalp hastalıklarının tedaviside mümkün zaten,amma velakin kalb gözü kapalı olanlar,kalbi günahlardan kararmış,dünyanın kötülüklerinden taşlaşıp nasır bağlamış yüreklerin tedavisi pek mümkün gibi gözükmüyor,aslında tek çıkar yol koşulsuz sevgiden geçiyor ama bunu biz insanlar pek beceremiyoruz,,,,hep kendimizi düşündüğümüz için,
  bencilce davrandığımız için,durumumuz çok zor,düzelmemiz hiç te kolay olmayacak gibi görünüyor ...

  Bu arada Allah kalbine kolaylık versin zor olmalı şu sıralar bedeninde atmak,sürekli azarlayıp duruyorsun,yerinden fırlayıp seni terketmesi an meselesi gibi duruyor,gerçi senin pekte umurunda değilmiş gibi duruyo daaaa işte o kadarda karamsar olma bence,gün doğmadan neler doğar,çıkmadık candan ümit kesilmez,her işte bir hayır vardır,senin hayır bilidğin şer, şer bildiğin şeylerde hayır olabilir deyip tereciye teremide sattıktan sonra müsaade isteyip yola revan olayım ben,malum yolum uzun,selamlar olsun Allah'a emanet olasınnn....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğar abla doğar inşallah. Allah razı olsun, sen de Allah'a emanet olasın. :)

   Sil
 3. Yazınızı okurken ne oluyor burda dedim ,çok korktum Allahtan adsız'a yazdığınız cevapta tebesümünüzü görunce biraz olsun ferahladım kardeşim yusuf hayırdır inşallah.Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır olur inşallah. Merak etmeyin kötü bir şey yok çok şükür. Bir an öyle geldi içimden öyle yazdım. :) Siz de Allah'a emanet olun.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.