Ana içeriğe atla

Sevgili Günlük 9 - Kaba ve Gıcık

Hayırlı akşamlar muhterem günlük. Nasılsın iyi misin? Çoluk çocuk nasıl? Bizi soracak olursan biz iyiyiz. Sen bizi merak etme, gittiğin ve bir türlü gelmek bilmediğin o dünyada iyi yaşamaya bak.

Şaka bir yana günlük sen ne ayaksın? Hiç sormaz oldun bizi, öyle olmaz ki. Ayak dedim de aklıma geldi, az önce arkadaşım aradı. Telefonu öyle bir açışın var ki kapatmayı düşündüm dedi. Gerçekten ben bu kadar kaba biri miyim günlük? Sen de bana hiç nezaket dersi vermiyorsun ki? Okulda da öğretmiyorlar. Valla bak, biraz büyü göndereceğim görürsün. Olan zekanı da alıp seni mezun edecekler. Kafasızlığın görünmesin diye de kafana o siyah, köşeli şeyi takacaklar, şimdi toplum düşünsün deyip seni sokağa salacaklar.
Ne oldu biliyor musun, uzaklardan çocukluk arkadaşım gelmişti. Onunla biraz dertleştim dün gece. Baya özlemişim o günlerimi be günlük. Yok yani öyle çok da parlak günler değildiler ama en azından bu günlerimden güzeldiler. Hoş ben kutuplarda yaşasam, altı ayda bir güneşi görsem bile bu günlerimden güzel olur da; işte benimkisi de laf. Onunla dolaştık biraz, bana bir de bir şey söyledi: Sen eskiden de böyle kafasızdın, hep muhaliftin, bakıyorum da hala öylesin dedi. Gariptir bu sözüne çok sevindim. Bazen düşünürdüm zaten günlük, acaba ben özenti olsun diye mi böyle gıcıklık yapıyorum diye. Meğer ruhumda varmış. Tamam iyi bir şey değil ama ne de olsa özentiden iyi. 

Arkadaşım askere gitmiş geçen yıl. Kimseyi özlemedim falan dedi oradan şey ettim: Aynıyız aslında onunla biliyor musun günlük. Hiç ayrılmazdık o buradayken, yıllardır gitmiş buradan, hemen hemen hiç aramadık birbirimizi. Ben zaten biliyordum kimseyi özlemediğimi. Görmediğim müddetçe kimse aklıma gelmez zaten, bak seni bile unutmuştum. Gerçi bir yeğenim var, nedense bazen özlüyor gibi oluyorum ama o da onun suçu. Şımarık kız daha konuşamıyor ama bana öyle sevgiyle bakıp boynuma atlıyor ki her evlerine gittiğimde, aklıma takılması normal onun da. 

Eee, daha ne diyeyim günlük? Derdimi mi anlatayım sana? Dinleyeceksin de ne olacak? Oturup ağlayacak mısın? Boş ver güzel günlüğüm, ağlama sen; değmez bu dünya. Zaten derdi olmayan mı var? Kime bir dokunsan bin ah işitiyorsun. Hem anlatsam da beni anlamayan yine anlamayacak. Çocuk gibi yapanlar yine çocuk gibi davranacak. Ben anlamam ille de benim dediğim olmalı diyecek. Gururlular da gururları uğruna dünyanın yanmasını bile umursamayacak. Hem sen ne kadar kötü olursan ol, senin kötü olmana neden olanlar seni daha da kötü yapmak için uğraşacak. Anlayacağın günlüğüm, bu dünyada sensin. Ya kendine bakarsın ya da başkalarının oyuncağı olursun. 

Yorumlar

 1. Anlamak isteyene hal dili yeter zaten...

  YanıtlaSil
 2. Çok komiksiniz kardeşim yusuf, Allah iyiliğinizi versin emi"Valla bak" :) Allah'da sizi güldürsün.Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, cumlemizi insallah. :-)

   Sil
 3. Oyy günlük bir konuşmuş pir konuşmuş...
  Günlük dile gelmiş,yıkmış ortalığı,ama az kalmış ağzından baklayı çıkarıyormuş gerisin geri yutmuş....

  Doğru zamanda doğru mekanda doğru kişiye derdini anlattığında derdini dinler günlük sen merak etme,

  Neyse benim çıkmam lazım araya haftasonu girince kontrol panelimden aşağı düşmüz yazı görmedim öylesine geçerken uğramıştım kardeşime bakmaya,seni gördüm,hadi dayanamadım bir selam vereyim dedim :)

  Seni gördüğüme sevinsemmi üzülsemmi bilemedim,ama sonra gene gelicem onu bildim :)

  Resimdeki şirineyi öptüm,amcasına selamlar ettim,
  Anamıda yanaklarından öptüm gidiyom ben,kendine iyi bak günlük hoş kal :)

  Karamsar olma...Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekleriz o zaman. Ben de gunluk de :-)

   Sil
 4. Hakket günlük sen ne ayaksın?
  Ben bile özledim seni biliyormusun?
  Bilmiyorsun tabii ki de :)
  Şöyle uzun uzun okuyup,uzun uzun yorum yazmayalı,hele imla hatalarıyla dolu notlar bırakmayalı ne kadar oldu?
  Çoook oldu değil mi?

  Şiişşttt terbiyesizliğin lüzumu yok,ordan kıs kıs gülüp 5. ayakım diye fısıldadığını duydum :)

  Ben seni bir koştururum elimde polaris terlikle nereye kaçacağını bilemezsin günlük :)

  Seviyom len günlük seni,böyle her gün yazsam bıkmam ama korkuyom şımarcan diye,çünkü senle fazla yüz göz olmaya gelmiyo,hemencik şımarıyon,hiç hazetmem ne o öyle vıcık vıcık :)
  İyi böyle iyi arada mesafe olması güzeldir :)

  Bak radyoda bir şarkı çalıyo,ayy duysan çok seversin günlük,
  " Gerçeği sayende gördüm,teşekkür ederim " diyoo,
  kim söylüyo bilmiyorum ama eminim youtube emmim biliyodur :)
  Ne acı değil mi günlük birilerinin sayesinde hayatın acı gerçekleriyle tanışmak....

  Bak şimdi de Olmasa da olur çalıyo Yalın söylüyo heh onu biliyom bak,aaa bu şarkılar da bugün hep bir mesaj içeriyo,özelmi seçilmişler ne?

  Ahh günlük ahh çoktan unuturdum ben seniii çoktannn ama ,ahh bu şarkıların gözü kör olsunnn :)

  Kendine cici bici bak,üzme kendini ballı günlük,
  şuraya bir virgül koydum gidiyorum,gelcem sonra yine kısmetse,haydin hoş kal :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bal mi? Balimin bittigini nereden biliyorsun? İyi bir sey bulamadim ben de fistik ezmesi aldim. :-)

   Sil
 5. Ablalar bilir :)
  Fıstık ezmesi balın yerini tutmaz ama olsun tatlı nede olsa :)
  Bu arada bu fıstık yeğenimin adı neydi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tutmuyor da zaten ama balı nereden bulacağım? Yok ki. Fıstık işte ne olacak? :) Elif.

   Sil
 6. Yazınızı okuduğumda komikliklerine takılmışım kardeşim Yusuf çok afedersiniz "Elif" yeğeninmiş nasıl farketmemişim,çok şirin maşallah,amcamısın dayımısın? kaç yaşında bu minik "Allah bağışlasın.Hayırlı Akşamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estğ. ne kusuru. Amcasıyım. Allah razı olsun :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.