Ana içeriğe atla

Kafası Büyükler

Çinliler demiş büyük kafalar fikirleri, orta kafalar olayları, küçük kafalar da kişileri konuşur diye. Ben de merak ettim haliyle, büyük kafalar hiç kişileri konuşmazlar mı? Mesela Einstein hiç karısına komşusunun sokağa çöp atmasını şikayet etmemiş midir? Ya da ne bileyim Sokrates hoca, hiç mi fırıncının ekmeğinin bayatlığını kimseye anlatmamıştır?

Dediğime bakmayın siz, Çinliler demişlerse bir bildikleri vardır. Kadim millet olmaları bir yana, bir de kalabalıklar. O kadar birbirine benzeyen insanın içinde bu söz sivrilip ayrılmışsa demek ki boş söz değildir. 

Kafa dedim de aklıma geldi. Büyük kafalı olmak öyle pek de övünülecek bir durum değil. Çünkü o kafa bazen elli beş ekran tüplü televizyon kadar bile olsa kendinden bahsetmekten vazgeçemiyor. Sağlıklı insanı hiç rahatsız etmeyen parazit gibi benliğe yapışıp kalabiliyor bu hastalık. Dünya yıkılsa bu kafa "ben olsam böyle yıkmazdım" demekten vazgeçmiyor.
Garip değil mi? Dört kişi oturmuşsunuz, önemli bir konu konuşuyorsunuz, dörtten biri atılıyor: "Ben böyle değilim, havuç yemeden uyumam." Arkadaş biz burada Büyük İskender'den bahsediyoruz, senin uykundan bize ne? "Ama burada önemli olan uykum değil ki; benim havuç yemem." Tavşan da yiyor ama o gelip bize anlatmıyor bize!?

Sahi bizim bu kendimizi anlatmaya doyamayışımızın derdi ne olacak? Karşımızdakinin aslında bunu dinlemekten nefret ettiğini ne zaman anlayacağız? Başkasında gördüğümüz hoşlanılmayacak davranışlardan uzak durmamız gerektiğinin farkına ne zaman varacağız? Belki de en önemlisi değişimi önce kendimizden başlatmamız gerektiğini ne zaman yutkunacağız? 

Demem odur ki insan kendini sever. İster ki herkes onu dinlesin, o sadece masal dinlesin; herkes ona hayran olsun, o sadece ayrana doysun. İşte anlamadığı odur ki onun bu istediğini herkes ister. Bunu anlayan zaten hayatın tadına göz diker. 

Yorumlar

 1. :)))) ÇOk hoş olmuş yazın pek sevdim :)
  Şimdiii ben burda kendimden bahsetmeye kalkarsam ortada ne davşan kalır ne kaplumbağa :) Onçün susuyorum :)
  Birde şu başkalarının ne yaptığını ballandıra ballandıra anlatanla var onlara ne demeli bilemiyorum,birde ben o anlatılanların çoğunu tanımıorumki banane onlardan ama yok illa anlatacak kıyaslayacak,kendi elindekilerin kıymetini bilemeden başkasının elindekilerde gözü kalacak,,,,mızmızız işte şükürsüzüz kanatten yoksunuz az ve öz konuşmayı bilmiyoruz,aynı benim az veöz yorum yapamayışım gibi :) İşte kiminin çenesine vuruyor kiminin eline,benim galiba hem elime hem çeneme vurmuş :)))) Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim abla. Aleyküm selamlar :))

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Tavuk Yavrusunu Gagalarsa

Bir Çin tavuğumuz var. Dört kardeşten biri olan bu tavuk, kardeşlerinin aksine hayatın zorlu şartlarına direnerek yaşamayı başaran tek kardeş oldu. Büyüdü tavuk oldu, kuluçkaya yattı. Büyüdü dediğime bakmayın hala bir güvercin kadar ancak var.

Küçücük küçücük yumurtlamış, yumurtalarının üstüne oturmuş onlardan yavru çıkarmayı beklerken yakaladık onu. Fakat işte bir terslik vardı. Bir horozu yoktu ve bu yüzden o yumurtalardan bir civciv çıkması imkansızdı. Annem de hiç olmazsa boşa gitmesin diye bizim diğer tavuklardan iki yumurtayı Çin tavuğunun altına bıraktı.

Tahmin ettiğimiz gibi tüm yumurtaları bozuldu, kendine ait olmayan iki yumurta hariç. İki yavrusu olmuştu. Kendi yavruları olmasa da onları bağrına bastı. Onları sevdi, her türlü tehlikeden korudu. Çin tavukları biraz şımarık olurlar. Diğer tavuklar bizden kaçarken o ayaklarımızın dibinden ayrılmıyordu. Anne olduktan sonra ise ona yaklaşamaz olduk. Yumruk kadar tavuk bizi dövmeyi bile aklından geçiriyor olabilirdi.

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …