Ana içeriğe atla

Sonra Seni Gördüm

Bugün yine okula gittim. Sağlam, ağrımayan, hatta kadife pantolonda üşümeyen bacaklarımın vızır vızır çalıştığının farkında bile değildim. Yürüdüm, gururlu gururlu. Başım dikti. Sınıftan kantine, kantinden bahçeye döndüm durdum. Koridordan, belki elli kere geçtim, bana mısın bile demedi ayaklarım.

Akşam oldu, arabaya bindim, eve dönüyordum. Kafamda türlü şeyler geçerken camdan boş gözlerle dışarı bakıyordum. Kendimi dertli sanıyordum biliyor musun? Sonra seni gördüm. Belki bir saniye, belki bir saniyeden de az. Gördüm işte, zamanının ne önemi var?

Orada öylece oturmuştun. Yüzünde keder vardı, sıkıntılıydın. Bacakların öyle bir bükülmüştü ki seni taşıyamadıklarını anlatır gibiydiler. Havanın soğukluğu umurunda değildi. Üzerinde oturduğun kaldırım taşı sana duyduğu saygıdan ısınmış olmalıydı. Sırtını dayadığın kepenk de sevinçliydi fark ettin mi? Kim bilir komşu dükkanların kepenkleri nasıl kıskanıyorlardı onu.

Fakat boynun neden büküktü? Dertli, yorgun olmanı anlarım da başını neden eğdin? Yanında dimdik duran koltuk değneklerine ayıp olmadı mı? Bacakların zayıftı, sen bunun acısını neden boynundan çıkarmak istedin ki? Dimdik olman gerekmiyor muydu? Ben engelliyim, ama bana engel sizsiniz, diye haykırmamalı mıydın duruşunla? Neden eğdin şerefli başını?

Söylesene ey genç! Senden daha iyi kim bilebilirdi iki sağlam bacağın değerini? Kim yürürken kollarını sallayabilmenin aslında büyük bir lütuf olduğunun farkına varabilirdi? Sağlam insanlar mı bunları düşünecekti? Bilmiyor musun onların bundan çok daha büyük sorunları vardı.

Onların kazanması gereken paraları, almaları gereken evleri arabaları vardı. Peşinden koşacakları güzeller, çalacakları gönülleri vardı. Bilmiyor musun ey güzel genç, onların gözlerinde büyüttükleri küçücük dertleri vardı.

Yorumlar

 1. Evet öyle maalesef,insanlar bencildi
  sadece kendi canları yandığında veryansın etmeyi marifet sayıyorlardı,sadece kendi eksikliklerini en büyük görüyorlardı,empatiden yoksun bencildiler...

  "Ayakkabım yok diye üzülürken,ayakları olmayan birini gördüm" sözünü ne çok severim....

  Hayatın acı gerçekleri yüzümüze bir tokat gibi ne zaman vurursa o zaman anlarız başkalarının ne hissettiğini...

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.

   Sil
 3. Farkında olmak çok güzel fakat çok insan bundan mahrum çünkü kalplerini dünya telaşesine kaptırmışlar.Allah aff etsin,kalp gözlerini açsın inşallah.Değerli kardeşim yusuf Allah sizide hayırlı zenginlerden etsin inşallah arzu ettiğiniz şekilde ihtiyaç sahiplerini sevindirsiniz inşalah.Her şey gönlünüzce olsun emi.Hayırlı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, aynı dilekler sizin için de olsun inşallah. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.