Ana içeriğe atla

Yarışmak İbadettir

Üç kuruş menfaat için küçülmenin, hatta yerlerde sürünmenin ilk örneğini yıllar önce görmüştüm. Adamın biri komşu esnafın dükkanına geldi. Az önce yüklü alışveriş yapan kişiyi kendisinin gönderdiğinin söyledi. Komşu aniden değişti. On iki kelimeden oluşan konuşmasının yedi kelimesi "abi" olan komşu, adama bir de içecek ısmarladı. 

Midem bulanmıştı. Bu kadar aşikar yağ çekildiğini daha önce duymamış, hatta romanlarda bile okumamıştım. Sonra anladım ki hayat hep böyle işliyor. Aslında, öyle veya böyle birileri her zaman, birilerinin bir yerlerini öpüyordu. Öpülenler, başkalarını öpüyorlar, bu piramit böylece devam ediyordu. Bu bir nevi hayvanların besin zincirinin aşağılık bir türüydü. 
İşin ilginç yanıysa para kazanan herkesin hayatından memnun olmasıydı. (Burada işinden memnun olmayanların sızlanmalarını hayatın memnuniyetiyle karıştırmıyorum, o çok farklı bir konu.) Aslında herkes öpmekten nefret ediyor, öpülmekten hoşlanıyordu. Öpünceki kızgınlıkları, öpülünce geçen insanlar, öpünceki düştükleri aşağılıktan, öpülünce çıktıkları yükseklerde(!) kurtuluyorlardı. 

Zaman geçti. Gerçek dünyadan sanal dünyaya hicret ettik. Burada herkes maskeli diye rahat ederiz sandık ama yanıldık. İnsan bu, nereye gitse iğrençliğini de götürecek. Facebook'ta bir beğeni için kendini aşanlardan sonra, Twitter'da üç takipçi için gecesini gündüzüne katanları gördük. 

Şaşırmamalı tabi. Dedim ya insan bu, çok yönlü. Adam edersen meleklerle yarışır, adam etmezsen şeytanlarla kapışır. Gerçek dünyayı çöplüğe çeviren insan, sanal dünyanın da sakini değil mi? Elbette onu da batırmaya kadir. Batıracak da. Hatta belki batırdı da. 

Hey gidi insan, hayırda yarışacaktın güya!? Ne oldu da takipçide yarışır oldun? 

Yorumlar

 1. Çok haklısın
  hayır için yaptığı paylaşımın altında bile kendi egosunu tatmin etme,kendini sevimli cici gösterme çabaları oldukça olduğumuz yerde saymaya devam edeceğiz maalesef...

  Bloglar için söylediğim takipçi sayınla övünme sözü diğer paylaşım siteleri içinde geçerlidir, facebookta twitterda yada blogda yüzlerce takipçimin olması hiç önemli değil beni anlayacak,gerçekten takip edecek,kendinide ettirecek sayıda kişiler olması bana yeterli,
  az olsun öz olsun samimi olsunlar istiyorum,

  yüreğine sağlık kardeşim benim,selamlar olsun...
  Daha sık yaz inşallah

  YanıtlaSil
 2. yaa, maalesef işte böyle, diyesim geldi. Selamlar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum sekam diyesim geldi benim de :-)

   Sil
 3. Mükemmeliyete istidadı olan insanın, basit hazlarla oyalanmasının neticesi bunlar.

  YanıtlaSil
 4. Yazılarını okumayı özlemişim hocam :)

  YanıtlaSil
 5. Sanalı bir tarafa bırakıyorum çok da ciddiye almayacaksın buradaki egoları.Boşver gecesini gündüzüne katsın izleyicisi arttırsın birileri,hatta yetmesin izleyici takipçi sayısıyla da övünsün..Sen bilmiyor musun bunların komik birer ego tatmin oyunu olduğunu ?Boşverrrrrrrr

  Asıl sorun o bankala gelip biraz önceki müşteriyi kendisinin gönderdiğini söyleyen adam ! İşte biz de onları gördükçe öyle olmamamız gerektiğini hatırlayacağız..N'yapalım ! Öpme öpülme benzetmesi de çok yerinde olmuş cuk oturmuş örnek olarak...

  Neyse işte ;güzel ve doğru diyorsun..ama var mı öpmeyen öpülmeyen kişi onları bulmak onlardan olmak lazım...

  YanıtlaSil
 6. Yeni demlenmiş çay var .İçer misin ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çay içilmez mi? :)

   Sil
 7. "Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır.( Hucurat suresi.13"

  Bizlerde sanalda yarışanlardan değil,hayırda yarışanlardan oluruz inşallah ,geç kalmadan.Allah'a emanet olun kardeşim yusuf.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz de Allah'a emanet olun. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.