Ana içeriğe atla

Eliaçık'ın Eli Açık Kaldı

Geçenlerde cep telefonuyla çekilen bir videoda, birinin "sahtekar başbakan" diye, metroda nara attığını izledim. İlgimi çeken şu oldu: Adam önce çok kısık bir sesle "sahtekar başbakan" dedi. İki üç defa öyle söyledikten sonra sesini arttırdı. Nihayet bağırmaya başladı. 

Geçen zamanlar içinde gördüğüm kadarıyla birçok gelişme böyle oluyor. Birileri önce ürkek ürkek bir şeyler söylüyor. Halkın tepkisine baktıktan sonra da bunu bağırmaya başlıyorlar. Aslında ilk başlarda söyledikleri, kendileri için de teoriyken, aykırı ses duymayınca kendileri de buna inanıyor. 

Eliaçık, öyle sanıyorum ki kendi dünyasında, kendini devleştirmiş biri. Kişisel sitesinden anladığım kadarıyla pek okumamış. İlahiyatı bile terk etmiş. Bir şeyler görmüş, inanmış, savunmuş ve çevresinde birkaç tane kendisi gibi oluşunca da kendini bir şey sanmış. 

Eliaçık'la başlayan paragrafın başında "sanıyorum" dedim ya, gerçekten sanıyorum. Adamı tanımıyorum, bu yazıyı yazacağım diye de araştıramazdım. Zaten kalkıp burada onu anlatacak değilim. "Zeki imam hatipler ateist olur" diyen biriyle uğraşacak zamanım da yok zaten. 

Düşünebiliyor musunuz? "Zeki olanlar ateist olur!" Şöyle bir baksak, bu kadar imam hatipli içinden kaç tane ateist çıkmış olabilir? Belki hiç! Peki bunların hepsi gerizekalı mı? Demem o ki alim olan lafını ölçüp de konuşur, ağzına geldiği gibi konuşana cahil derler. 

İşte bu zat, Gezi Parkı meselesinde yine karşımıza çıktı. Avanesini de etrafına alıp parkta namaz kılan Eliaçık, kimin tarafında olduğunun, ne yaptığının farkında olmadan naralar savurdu. Geçmişte BDP'nin düzenlediği panele katılıp iyi bir şey yaptığını sandığı gibi, şimdi de başörtü düşmanlarının safında, halka karşı direnişe geçti. 

Attığı yalan twiti (münafıklık alametidir) hiç saymayarak söylüyorum: Böyle bir eyleme katılmak, hiçbir şekilde İslam'la bağdaştırılmazdı. Eliaçık acaba bunu bilmiyor muydu? Umarım bilmiyordur, cahil der geçeriz. Fakat eğer biliyorsa; o zaman ipi başkalarının elinde der, fiyat biçeriz. 

"Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar." (2/120) Der Allah. Gezidekiler Yahudi ve Hristiyandı demiyorum. Hadi diyelim ilk başta Yahudi ve Hristiyanların oyunu olduğunu anlamadın. Peki sen bilmiyor muydun onların Müslüman düşmanı olduğunu? CHP'nin tarihini de mi bilmiyorsun? Onlar değil miydi yıllarca çocuklarımıza "Muhammed peygamber olduğunu iddia" etti diye ders kitapları okutan? Onlar  değil miydi ezanı Türkçe okutan? Senin, İslam'a, "Ya Allah Bismillah" diyen bir başbakana olan kinlerinden kudurmak üzere olan bir topluluğun içinde ne işin vardı? 

Onları da geçtim de hiç utanmadın mı millete "gelin kandil kutlayacağız" derken? Kalk kandil şirktir de, sonra popülizm uğruna millete simit dağıt. Bu kadar mı ilkesizsin? Bu kadar mı makyavelistsin? Nerede bir muhalif ses duysan içlerine koşarak nereye varacağını düşünüyorsun? 

Adamsan, kendin ol. Özüne dön. İlkelerini belirle de millet peşinden gelsin. Değilsen hiç uğraşma, ayyaşların içinde ancak pislik kokarsın. 

Yorumlar

 1. Ağzına sağlık kardeşim, yüreğine selam olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim abla, aleyküm selam olsun... :)

   Sil
 2. Kardeş kalemine sağlık. Ne güzel yazmışsın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, o sizin güzel bakışınız.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.