İnsan Ne Kadar İnsan?

İnsan ne kadar insan? Düşünebildiği kadar mı yoksa aklını kullanabildiği kadar mı? Kazandığı para kadar mı; kandırdığı insan kadar mı yoksa boşa geçirdiği vakit kadar mı? Kabuğunu kıran mı insan yoksa içinde bulunduğu yumurtayı bir de paketleyen mi?

İnsan, küçüğünü yiyen büyük balık kadar mı insan yoksa yemeyip de sırtından kan alan vampir kadar mı? Açgözlülüğünden kendinden bilmem kaç kat büyük yiyecekleri taşıyan karınca mı daha insan yoksa karıncayiyen mi? Koala mı daha insan yoksa bir damar bulana kadar milyonlarca kez kanat çırpmaktan çekinmeyen kan emici sivrisinek mi?

İnsanları pişirip de yiyen yamyamlar mı daha insan yoksa çiğ çiğ kemik kemiren barbar Avrupalılar mı?Çalıştığının değil de yaşadığının karşılığını vereceğini iddia eden Komünizm mi daha insan yoksa çalıştığını yerken önüne kemik atan Kapitalizm mi? Kimi insanlar gütmeyi, kimileri güdülmeyi bekliyorsa Sosyalizm ne kadar insan?

Bir şey biliyorum o da bir şey bilmediğimdir diyen Sokrates'e karşı her şeyin bir gayesi var diyen Aristo ne kadar insan? Ne olursan ol gel diyen Mevlana'ya karşı gayrı müslimden alacak hiçbir şeyimiz yok diyen İbn Teymiyye ne kadar insan? Düşünüyorum öyleyse varım diyen Descartes'e karşı isyan ediyorum öyleyse varım diyen Ali Şeriati ne kadar insan?

Müslümana terörist denirken Fransa'da peçe takmak isteyen kadın ne kadar insan? Uluslararası sularda dokuz yiğidini şehid eden İsrail'e özür diletemeyip de "kazara oldu" diyen Suriye'yi  boğmak isteyen Türkiye ne kadar insan? Irak'ta ne mal, ne can ne namus bırakmayan Amerika'yı görmezden gelip Suriye'deki her ölümü üstüne bin katarak servis eden dünya medyası ne kadar insan?

Sahi; insan ne kadar insan?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)