Ana içeriğe atla

İnsan Ne Kadar İnsan?

İnsan ne kadar insan? Düşünebildiği kadar mı yoksa aklını kullanabildiği kadar mı? Kazandığı para kadar mı; kandırdığı insan kadar mı yoksa boşa geçirdiği vakit kadar mı? Kabuğunu kıran mı insan yoksa içinde bulunduğu yumurtayı bir de paketleyen mi?

İnsan, küçüğünü yiyen büyük balık kadar mı insan yoksa yemeyip de sırtından kan alan vampir kadar mı? Açgözlülüğünden kendinden bilmem kaç kat büyük yiyecekleri taşıyan karınca mı daha insan yoksa karıncayiyen mi? Koala mı daha insan yoksa bir damar bulana kadar milyonlarca kez kanat çırpmaktan çekinmeyen kan emici sivrisinek mi?

İnsanları pişirip de yiyen yamyamlar mı daha insan yoksa çiğ çiğ kemik kemiren barbar Avrupalılar mı?Çalıştığının değil de yaşadığının karşılığını vereceğini iddia eden Komünizm mi daha insan yoksa çalıştığını yerken önüne kemik atan Kapitalizm mi? Kimi insanlar gütmeyi, kimileri güdülmeyi bekliyorsa Sosyalizm ne kadar insan?

Bir şey biliyorum o da bir şey bilmediğimdir diyen Sokrates'e karşı her şeyin bir gayesi var diyen Aristo ne kadar insan? Ne olursan ol gel diyen Mevlana'ya karşı gayrı müslimden alacak hiçbir şeyimiz yok diyen İbn Teymiyye ne kadar insan? Düşünüyorum öyleyse varım diyen Descartes'e karşı isyan ediyorum öyleyse varım diyen Ali Şeriati ne kadar insan?

Müslümana terörist denirken Fransa'da peçe takmak isteyen kadın ne kadar insan? Uluslararası sularda dokuz yiğidini şehid eden İsrail'e özür diletemeyip de "kazara oldu" diyen Suriye'yi  boğmak isteyen Türkiye ne kadar insan? Irak'ta ne mal, ne can ne namus bırakmayan Amerika'yı görmezden gelip Suriye'deki her ölümü üstüne bin katarak servis eden dünya medyası ne kadar insan?

Sahi; insan ne kadar insan?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.