Ana içeriğe atla

Haydi Minareye Çıkalım

Bir topa vurduğunuzda çok yükseklere çıkabilir ama orada bir saniyeden daha az bir süre kalır. Biraz sarsan bir depremde yıkılan bir bina da yukarıdadır; yıllara meydan okuyan minareler de. Hasılı zirveye çıkmak değil, orada kalmaktır asıl mesele.

İnsan yerinde duramaz, gözü doymaz bir şekilde yaratılmış. Hep daha fazlasını isteyen insan aç gözlülük yaptığında fazlasını elde etmek için bazen olmadık şeyler yapar. Normal yollardan kazanması üç yılı alacak bir şeyi, üç ayda kazanmak için gözünü karartır.

Başkasının hakkını yiyerek, başkasının sırtına basarak çıktığı yerden düşmesi, alttakinin gözünü açıp silkinmesiyledir. Bu kişi çıktığı yerden tepetaklak düşerken bastığı yeri düzgün ayarlayamamanın cezasını çeker. Unutmamak gerek ki düşük olmak değil, çıkıp düşmek zordur.

Bütün bunlar zirve hevesine kapılan insanın düşüncesizce davranışlarındandır. Halbuki herkes bilir ki bir evi yükseltecekseniz önce biraz kazmalısınız. Sağlam bir temel atmalısınız ki uğraşıp da yükselttiğiniz ev yıkılmasın.

Bunu herkes bilir fakat hemen hemen herkes de hak etmediği halde önüne çıkan yükselme fırsatını kaçırmak istemez. Ehil değildir, yani temeli sağlam değildir fakat o kadar ister ki bunu görmez. Sonu, depremde yıkılan adi bir binanınkiyle aynı olur.

Öğrenciyseniz, iş adamıysanız veya her neyseniz, hedefinize giderken temelinizi sağlam atmalısınız. Eğer yükselme uğruna çevrenizdekileri bile düşmanınız yapmayı göze alırsanız, siz yukarı çıkıp aşağıdan bihaber olduğunuzda altınızdan tuğlaları çekerler. İşte o gün onlardan aşağı bir seviyeye düşersiniz.

Yukarılar hep ince aşağılar hep kalındır. Bu demektir ki zirveye çıkanlar çok azdır. Bu azlardan da çok azı orada durmayı başarır. Herkes bu azlardan olamaz, duamız; Allah düşmekten korusun.

Yorumlar

 1. Amin kardeşim, Allah düşürmesin, hem kibre hem insanların diline....
  Yazın çok hoşuma gitti her yerde paylaşıyorum müsaadenle :)
  Selamlar olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müsaade senin abla, kusura bakma cevabım gecikti de şablonla ilgili sorunlarım var. Aleyküm selamlar. :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim :)
   Önemli değil evet şablon değişmiş diğer türlü daha güzeldi sanki benim çok hoşuma gitmişti hatta kendi blogumu bile dönüştürmeyi düşünüyordum :)
   Bu sade olmuş yine de sahibi sensin sen bilirsin kolay gelsin sana inşallah hallolur sorunun :)

   Sil
  3. Ben de dinamik şablonları seviyorum ama iki üç gündür bir sorun var. Ne yorumları görüyorum ne de linkleri falan. Düzelince ona geri döneceğim.

   Sil
  4. Hadi bakalım hayırlısı olsun, selamlar

   Sil
  5. Amin, cümlemize inşallah. Allah razı olsun. Aleyküm selamlar.

   Sil
 2. Amin! Evet önce temel, temeli sağlam olanı hiç bir rüzgar yıkmaz evelAllah.Allah'a emanet olun kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz de Allah'a emanet olun. Allah razı olsun.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.