Haydi Minareye Çıkalım

Bir topa vurduğunuzda çok yükseklere çıkabilir ama orada bir saniyeden daha az bir süre kalır. Biraz sarsan bir depremde yıkılan bir bina da yukarıdadır; yıllara meydan okuyan minareler de. Hasılı zirveye çıkmak değil, orada kalmaktır asıl mesele.

İnsan yerinde duramaz, gözü doymaz bir şekilde yaratılmış. Hep daha fazlasını isteyen insan aç gözlülük yaptığında fazlasını elde etmek için bazen olmadık şeyler yapar. Normal yollardan kazanması üç yılı alacak bir şeyi, üç ayda kazanmak için gözünü karartır.

Başkasının hakkını yiyerek, başkasının sırtına basarak çıktığı yerden düşmesi, alttakinin gözünü açıp silkinmesiyledir. Bu kişi çıktığı yerden tepetaklak düşerken bastığı yeri düzgün ayarlayamamanın cezasını çeker. Unutmamak gerek ki düşük olmak değil, çıkıp düşmek zordur.

Bütün bunlar zirve hevesine kapılan insanın düşüncesizce davranışlarındandır. Halbuki herkes bilir ki bir evi yükseltecekseniz önce biraz kazmalısınız. Sağlam bir temel atmalısınız ki uğraşıp da yükselttiğiniz ev yıkılmasın.

Bunu herkes bilir fakat hemen hemen herkes de hak etmediği halde önüne çıkan yükselme fırsatını kaçırmak istemez. Ehil değildir, yani temeli sağlam değildir fakat o kadar ister ki bunu görmez. Sonu, depremde yıkılan adi bir binanınkiyle aynı olur.

Öğrenciyseniz, iş adamıysanız veya her neyseniz, hedefinize giderken temelinizi sağlam atmalısınız. Eğer yükselme uğruna çevrenizdekileri bile düşmanınız yapmayı göze alırsanız, siz yukarı çıkıp aşağıdan bihaber olduğunuzda altınızdan tuğlaları çekerler. İşte o gün onlardan aşağı bir seviyeye düşersiniz.

Yukarılar hep ince aşağılar hep kalındır. Bu demektir ki zirveye çıkanlar çok azdır. Bu azlardan da çok azı orada durmayı başarır. Herkes bu azlardan olamaz, duamız; Allah düşmekten korusun.

Yorumlar

 1. Amin kardeşim, Allah düşürmesin, hem kibre hem insanların diline....
  Yazın çok hoşuma gitti her yerde paylaşıyorum müsaadenle :)
  Selamlar olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müsaade senin abla, kusura bakma cevabım gecikti de şablonla ilgili sorunlarım var. Aleyküm selamlar. :)

   Sil
  2. Teşekkür ederim :)
   Önemli değil evet şablon değişmiş diğer türlü daha güzeldi sanki benim çok hoşuma gitmişti hatta kendi blogumu bile dönüştürmeyi düşünüyordum :)
   Bu sade olmuş yine de sahibi sensin sen bilirsin kolay gelsin sana inşallah hallolur sorunun :)

   Sil
  3. Ben de dinamik şablonları seviyorum ama iki üç gündür bir sorun var. Ne yorumları görüyorum ne de linkleri falan. Düzelince ona geri döneceğim.

   Sil
  4. Hadi bakalım hayırlısı olsun, selamlar

   Sil
  5. Amin, cümlemize inşallah. Allah razı olsun. Aleyküm selamlar.

   Sil
 2. Amin! Evet önce temel, temeli sağlam olanı hiç bir rüzgar yıkmaz evelAllah.Allah'a emanet olun kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz de Allah'a emanet olun. Allah razı olsun.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)