Bu Gece Mısır Fetholacak

Bugün yine gördüm iyi niyetli kardeşlerim, "hadi hep beraber sabaha kadar Mısırlı kardeşlerimize Fetih okuyoruz " diyorlar. Bu güzel kardeşler, sabaha kadar, binlerce, organizasyonun kalitesine göre belki de milyonlarca Fetih suresi okuyacaklar.

Peki yapılması gereken bir Fetih varken, oturup Fetih okumanın ne gibi bir anlamı olabilir? Siz duydunuz mu Peygamberin (sav) müttefiklerine saldırılıldığında oturup sahabeleriyle Fetih okuduğunu? Ya da ne bileyim, Mekke'yi fethetmeye gitmek, strateji geliştirip düşmanı yanıltmak yerine oturup Fetih okuduğunu? Aksine o güzel örneğin sahabeleri, Müslüman kardeşleri haksızlığa uğradı diye Bizans'ın yüz bin kişilik ordusunun karşısına üç bin kişiyle çıktılar.

Hz. Peygamberin (sav) hayatından örnekler, buraya yazmakla bitmez. O mücadelesinde baştan sona aktifti. Tebliği boyunca anlattı, öğretti, yaşadı, örnek oldu ve mücadele etti. Güzel sözle, malla, silahla cihat etmekten geri durmadı. Böylece kendi ümmetine her yönüyle muhteşem bir tarih bıraktı.

Elbette ben Mısır'daki kardeşlerimize dua etmeyelim demiyorum. Onlar için bir şey yapmaya çalışmayalım da demiyorum. Bunun aksine, elimize silah alıp, Mısır'a, Suriye'ye, Irak'a, Arakan'a, Çeçenistan'a, Doğu Türkistan'a gidelim de demiyorum. Ben yaşadığımız ortama uygun gelecek şeyler yapalım diyorum.

Bugün İslam aleminin en büyük sorunu Kur'andan uzak olmak. Yanlış anlaşılmasın bu bir fiziki uzaklık değil. Hepimizin evlerinde belki birden fazla Kur'an var fakat kalplerimizde birkaç ayetten başka bir şey yok. Sabahlara kadar Fetih okuyoruz ama Fetih suresinden bir ayet bile bilmiyoruz. Okuduklarımızı anlamıyoruz. Doğal olarak da uygulayamıyoruz. Okuyoruz, okuyoruz, okuyoruz; yorulunca, kardeşlerimiz için elimizden gelen her şeyi yapmış gibi gönül huzuruyla uyuyoruz. Fakat kendimiz için, halkımız için hiçbir şey yapmıyoruz.

Halbuki anlamadan okumak yerine, anlamaya çalışsak, bize anlatan şeyleri okusak, okuduklarımızı anlatsak, yaşasak, çok daha güzel olmaz mıydı? Bu akşam yüz Fetih okuyacağımıza, bir kere anlasak, bir kardeşimize anlatsak daha iyi olmaz mıydı? İnsanlar Kur'anı anlasa, uygulasa, dünya olduğu halden daha güzel olmaz mıydı?

Eğer haklısın diyorsan, ben ne yapabilirim ki deme kardeşim, bir insan dünyayı değiştirebilir. Peygamber de (sav) sadece bir insandı. Eğer nefsin seni aldatıp "ama o vahiy alıyordu" diyorsa; işte o vahyin toplanmış hali, bir de yüzlerce değerli yorumuyla birlikte senin elinde duruyor. Yeter ki oku!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)