Şafak Sezer Korktu mu

Geçenlerde bir iftar yemeğinde Şafak Sezer başbakandan özür dilemiş, elini öpmeye çalışmış. Doğal olarak birçok kişi "acaba korktu mu", "acaba kendisine para mı verildi", "acaba, bir şeyler mi teklif" edildi diyebilir. İnsanoğlu bu, her şeyi yapabileceği gibi her şeyi de diyebilir.

Bir insan inandığı şeyden kolay kolay geri adım atmaz. Bir konuda sağlam bir görüşe sahipse onu sonuna kadar devam ettirmeye çalışır. Fakat oldu ki karşısına büyük bir engel çıktı, geri gitmek zorunda kaldı, o zaman ne yapar? Bunu en yavaş şekilde, inancının en az sarsılacağı şekilde yapar. Çünkü onuru, kendine olan saygısı ve toplum içindeki konumu, atacağı adıma göredir. Eğer bunu güzel bir şekilde atarsa, bunların hiçbiri zarar görmez. Akıllı olan da bunu böyle yapar.

Şafak Sezer için diyorum; Eğer gerçekten hükümet karşıtı olsaydı, yani en son dediklerinin aksine inanan birisi olsaydı, gidip de başbakanın önünde diz çöküp, özür dileyip üstüne bir de elini öpmeye çalışır mıydı?

Azıcık düşünen anlar, insan meşhurken, söyleyeceği sözlerin, yapacağı hareketlerin herkes tarafından takip edileceğini biliyorken, sırf korkusu için onurunu, değerlerini, inancını çiğner mi?

Başta dedim ya, insan korkar. Bu normal bir şeydir. Fakat bu korkunun etkisini, etrafına en az şekilde hissettirmeye çalışır. Eğer Şafak Sezer, sırf korktuğu için bunları yapmış derseniz, size derim ki çok az düşünüyorsunuz. Çünkü eğer tek mesele korkuysa, geri atacağı adımı çok daha basit bir şekilde yapabilirdi. Çıkar bir açıklama yapar, kendini korku çemberinin  dışına atardı. "Ben ağaç için gittim, konu amacından saptı, bilmiyordum." Derdi, mesele biterdi. El öpmeye ne gerek vardı?

Şafak Sezer'i korkaklıkla itham edenler, bununla ilgili yazı yazanlar ve orada burada ağzına geleni söyleyen Türkiye'nin gezi zekalıları, azıcık düşünün derim. Azıcık düşünün de belki çapulculuktan daha faydalı birer insan olursunuz sahiplenemediğiniz memleketinize.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)