Ana içeriğe atla

O Da Bir Genç Kız

Güne katliam haberiyle başladık. İlk gördüğüm kanal 2200 kişinin şehadetini söyledi. Moral falan kalmadı, gün zehir oldu. Hani acının içinde değiliz ya, ne kadar kardeşlerimiz de olsalar üzülmekle, ağlamakla ve dua etmekle yetiniyoruz. Belki de üç-beş bedduayla.

Sonra internetten baktım haberlere. Kimileri 2500 kişi hayatını kaybetti diyordu. Rakam çok yüksekti. Düşünsenize, bir yakınımız öldüğünde günlerce şokunu atlatamıyoruz. Bu nasıl atlatılacaktı? Buna nasıl tahammül edilecekti?

Sonra başka haberler gördüm. Yananlar vardı. Baya baya yanmışlardı. Zalim sınır tanımamış, bazılarını diri diri yakmıştı. Ebediyyen yakılasıcalar kendi halkına bunu da reva görmüştü.

Fakat tüm bunlardan başka bir şey vardı. O da Biltaci'nin 17 yaşındaki kızıydı. Mutlaka vardır şehitlerin içinde 17 yaşında fidanlar ama bu başka olmuştu. Adı anılmış, resmi paylaşılmıştı ve her nedense bu hepsinden çok koymuştu.

On yedi yaşında bir genç kız... Ne kadar çok hayali olduğunu düşünebilir misiniz? Arkasında ağlayan bir delikanlının olabileceğini? Elbette düşünürsünüz ama hissedemezsiniz.

Böyle bir genç kızın aldığı son model akıllı telefonla oynaması gerekirdi. Ne bileyim, kulaklık takıp son ses müzik dinlemeliydi. Arkadaşlarıyla mesajlaşmalı, erkek arkadaşına tripler atmalıydı. Bir dolap dolusu elbisesi olduğu halde dışarı çıkacağı zaman giyecek bir şey bulamamalıydı. Ya da ayakkabısıyla çantası uyumlu değil diye ağlamalıydı.

Belki de en büyük derdi birinin onu herkesten çok sevmemesi olmalıydı. İşte ne bileyim, bildiğimiz genç kız olmalıydı.

Fakat o meydandaydı! Yaşıtlarına bir şeyler anlatmak istiyormuşçasına göğsünden ve sırtından kurşunlanacak kadar ortalardaydı. Oralardaydı, cesaretin doruklarındaydı.

Yorumlar

 1. Babasını da canlı yayında izledim cümle içerisin de geçirdi ''ölenlerin içinde benim de kızım vardı ama ...'' diye...

  Büyük imtihanlardan geçiyoruz tüm ümmet /hatta insanlık Allah yardımcıları/yardımcımız olsun...

  YanıtlaSil
 2. bir kıskacın içindeymiş gibiyim, televizyondan izliyorsun ama tek bir adım atamıyorsun, acıyı + çaresizliği içine atmanın utancı ve aşağılanmışlığıyla birlikte...

  YanıtlaSil
 3. :(( Sözün bittiği yer.
  Hayırlı günler kardeşim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı günler. :(

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Allahım sen konuyu biliyorsun, Amin!

Kimi zaman sosyal paylaşım sitelerinde bu cümleye rastlıyoruz. Genel itibariyle şaka olsun diye söylenen bu söz bence son derece tehlikeli ve üzerinde düşünülmesi gereken bir sözdür.

İnsanı yoktan var eden, insanın sahip olduğu her şeyi kendisine veren Allah'tır. İnsan dünyaya gelince bunun farkında olmadan başlar hayata. Yanında anne ve babası vardır ve çocuk olduğu sürece ona her gerekeni onlar verir. Çocuk Allah'ın verdikleri konusunda bir şey görmeden büyümektedir. Bu bilinçle büyüyen çocuk bir yetişkin olduğunda da kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamak zorunda olduğunu görmekte ve herhangi bir konumda Allah'ın verdiği bir şeyi gözüyle görmemektedir.

Hayatın yüzlerinden biri olan maddi yüz bunu gösteriyor. Kim çalışırsa elde eder. Bunun karşısında hayat içinde bir de manevi yön vardır ki herkesin bundan haberi yoktur. Bütün insanlar için çok önemli bir sorun olan bu manevi yön genelde dini duygular tarafından baskı altına alınır. Böylece insan, boşluk hissini bu duygula…

Sevmeyeni Sevmek

"Hayırdır evlat, neden bu kadar hüzünlü düşünüyorsun" diye sordu yaşlı adam. Genç, kendisinden beklenmeyecek bir özgüvenle, sesini de yükselterek: "Sen hiç seni sevmeyen birini sevdin mi dayı" diye yanıtladı yaşlı adamın sorusunu. Yaşlı adam bunu beklememiş olacak ki hemen cevap vermedi. Yanındaki gence yarım dönmüş, hiçbir şey söylemeden ona bakıyordu. Genç hayatı boş vermiş gibi olmasa bu bakışlardan korkabilirdi ama tavırları "ben zaten ölmüşüm" tarzındaydı. Kompartımandaki diğer dört kişi de susmuş, yaşlı adamın ağzından çıkacak kelimeleri bekliyorlardı. Yaşlı adam yerini düzeltti, kafasını pencereye doğru çevirerek "sevmiyorsa bırak gitsin" dedi. Sonra tepkiyi ölçmek için gence doğru döndü. Genç yere bakıyordu. Yaşlı adamdan yana hiç dönmedi. Onu ciddiye almamış mıydı yoksa gerçekten yarı ölü müydü belli olmuyordu. Ani bir hareketle kafasını kaldırıp tüm vücuduyla yaşlı adama döndü. Hızlı bir söyleyişle "dayı, sen hiç sevdin mi" …

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

General Mobile Discovery Kitkat sürümüne geçtikten sonra eduroam bağlantısını kuramadım. İnternette aradım ve donanımhaber forumda konuyla ilgili bir mesaj buldum. Çok kısa yazılan mesajı burada resimli bir şekilde açıklamak istiyorum.

Öncelikle Sistem Ayarları'ndan Kablosuz'a giriyoruz. Orada altta duran +'ya basıyoruz. Bu yeni ağ oluştur demek.

Ağ SSID yazan yere "eduroam" yazıyoruz. Hemen altında Güvenlik seçeneğini 802.1xEAP diye değiştiriyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.Ardından Gelişmiş Seçenekleri Göster kutucuğunu işaretliyoruz. Altındaki EAP metod seçeneğini TTLS onun altındaki Faz 2 doğrulaması'nı da PAP diye değiştiriyoruz.Hepsi bu kadar. Kaydet dedikten sonra eduroam'a rahatlıkla bağlanabilirsiniz.