Siz İyi Bir İnsansınız

Siz iyi bir insansınız, güzel şeyler yapmaya çalışıyorsunuz, dünya gül bahçesi olsun istiyorsunuz. Buna karşılık kötü olanlarla, kötü şeyler yapmaya çalışanlar ve dünya cehennem çukuru olsun isteyenlerle mücadele ediyorsunuz.

Sizin yapmaya çalıştığınızı ben bir duvara benzetiyorum. Kötülük ile aranıza usul usul ördüğünüz bir duvara. Siz bu duvarı yükselttikçe kötülükten uzak kalıyor, daha iyi oluyorsunuz. Aynı zamanda bu çevrenize de yansıyor.

Sizce siz bu duvarı yükseltirken sizin ve dünyanın kötülüğünü isteyen kötülük durur mu?

İyilik bir duvarsa kötülük bu duvarın yokluğudur, dolayısıyla kötüler bu duvarı yıkmaya çalışanlar olur.

Kötülerin, bu duvarı yıkarkenki çalışma tarzı şöyledir: Kötü olanlar bilirler ki duvarı kökünden yıkamazlar. Çünkü bilirler ki duvar yıkıldığında altında kalanlar onlar olur ve düşen tuğlalardan daha sağlam bir duvar örülür. Peki ne yaparlar? Duvarı size fark ettirmeden yıkarlar. Her seferinde en üstten bir tuğla alırlar, onu un ufak ederler ve sonra başka bir tuğlayla uğraşırlar. Eğer siz tuğla yerleştirmeye devam etmezseniz duvarınızı ortadan kaldırırlar ve sizi kendi saflarına katarlar.

Peki bunlara karşı korunma yöntemi nedir? Elbette ki duvarı sürekli yükseltmektir. Dedim ya onlar hep en üstteki tuğlayı sarsmaya çalışırlar, eğer siz her seferinde yeni bir tuğla yerleştirirseniz, onlar asla sizi geri götüremezler.

Somut bir örnek vermek gerekti: Diyelim ki siz iyi bir insansınız ama her gün geçtiğiniz yolda gördüklerinize selam vermiyorsunuz. Siz selam vermedikçe içinizdeki kötülük sizin diğer iyiliklerinizle uğraşır. Örneğin annenize-babanıza iyi davranmanızla. Siz ne zaman ki yanlışınızı fark ettiniz ve artık çevrenizdekilere selam verdiniz, bu sefer içinizdeki kötülük sizin selamınızla uğraşır.

Şimdilik birçok iyiliğinizi bu selam sayesinde korumaya aldınız, fakat unutmayın, o selamı korumak için yeni bir iyi şeye ihtiyacınız var.

Yorumlar

 1. Ramazan bayramın kutlu olsun Yusuf kardeşim.
  Son zamanlarda pek uğrayamıyorum bloguna ama inanıyorum ki yine güzel şeyler anlatıyorsundur. Allah'a emanet ol.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin de bayramın mübarek olsun abi, sen de Allah'a emanet ol. :)

   Sil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı uğurlu olsun, Allah yolunu açık etsin. Bir ara hallederim inşallah.

   Sil
 3. İyilerin sayısı çoğaldıkça çoğalsın inşallah, kardeşim Yusuf.Allah'a emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin inşallah. Siz de Allah'a emanet olun.

   Sil

Yorum Gönder

Yeter ki hakaret içermesin...

Bu blogdaki popüler yayınlar

Yeşil Göz Kırmızı Tokat

Grub Kurtarma

Üzüntü Giderme Aracı

GM Discovery Eduroam Bağlantısı

Çay mı Şerbet mi

Bakış Açısı

Öğretme(n)